Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa powstała w 2006 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Książnicy Karkonoskiej Marcina Zawiły oraz kierowniczki działu informatyki i digitalizacji zbiorów Książnicy Joanny Broniarczyk. W tym czasie była jedną z pierwszych w naszym kraju. W swoich zdigitalizowanych zbiorach obecnie posiada ponad 11 400 obiektów. Są wśród nich archiwalia, książki, mapy, filmy, dokumenty życia społecznego, stare pocztówki oraz czasopisma, także sprzed II wojny światowej. W JBC można zapoznać się również z zawartością niemal kompletnych roczników Nowin Jeleniogórskich, od momentu powstania naszego tygodnika, aż do 2014 roku. W cyfrowej bibliotece znajdują się obiekty nie tylko z zasobów Książnicy lecz także z Muzeum Karkonoskiego, Archiwum Państwowego, Teatru im. C.K. Norwida, Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Karkonoskiego Parku Narodowego i nnych. Nie brak w niej również dokumentów ze zbiorów prywatnych. Integralną częścią „cyfrówki” jest Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej. Można w nim aktualnie znaleźć około 150 sylwetek osób związanych z regionem.
Komentarze (3)
Wszystko pięknie, ale może przy takiej okazji warto poświęcić 2-3 zdania i napisać, kto i na jakich zasadach może z niej korzystać? Mogłoby to zachęcić kilka osób. No chyba, że jest to niepożądane...
Oczywiście że jest to jak najbardziej pożądane, wystarczy w google wpisać Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa i wejść w Cyfrowy Dolny Śląsk. Taka nazwa bo do jeleniogórskiej dołączyły później inne biblioteki ze Śląska m. innymi Wrocław :). Korzystanie jest absolutnie darmowe. A do oglądania jest naprawdę sporo. 22 tysiące pozycji!!! Numerów Nowin brak tylko kilka z ponad 3500 tysiąca.