To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jelenia Góra: 17 tysięcy osób nie płaci za śmieci

Jelenia Góra: 17 tysięcy osób nie płaci za śmieci

Prawdopodobnie od stycznia opłaty za śmieci będziemy rozliczać w inny sposób – według ilości zużytej wody. Z obliczeń samorządowców wynika, że w Jeleniej Górze za śmieci nie płaci obecnie około 17 tysięcy osób. Nowy system pozwoli na objęcie kosztami wywozu śmieci wszystkich rzeczywiście mieszkających w naszym mieście. Podwyżka dotknie więc przede wszystkim tych oszukujących. Statystyczna trzyosobowa rodzina nie powinna odczuć zmian w opłatach, może nawet zapłacić nieco mniej. Wprowadzany w Jeleniej Górze system funkcjonuje już w wielu miastach, m.in. w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. 

Z analiz wynika, że mieszkaniec Jeleniej Góry przeciętnie zużywa 2,44 m sześć. wody miesięcznie. W nowym systemie przyjęte zostanie, że za każdy 1 m sześć. zużytej wody naliczona zostanie stawka za śmieci w wysokości 12,50 zł. Przyjęcie takich wskaźników oznacza, że przeciętna rodzina nie powinna odczuć zmian w opłatach za śmieci.

 

- W nowym systemie chodzi przede wszystkim o to, żeby zdyscyplinować mieszkańców, którzy nie płacą. Nie chodzi więc o zwiększenie wpływów kosztem tych, którzy regulują uczciwie rachunki zaśmieci, ale o objęcie opłatami tych, którzy ich dotąd unikali - tłumaczy Jerzy Łużniak. Sprawa jest poważna, bo według szacunków opłat za śmieci unika w Jeleniej Górze około 17 tysięcy osób.

 

Samorządowcy wskazują, że szukanie wpływów z tytułu obsługi odpadów jest konieczne m.in. dlatego, że rosną opłaty związane z obsługa systemu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podniósł np. opłatę za składowanie ze 170 zł na 270 zł. - Ci, którzy ubolewają nad wprowadzanymi zmianami niech po prostu zwrócą się do marszałka, swojego politycznego przyjaciela, aby tej opłaty nie podnosił, zamiast narzekać na samorządy, które ponoszą skutki tych decyzji – mówił Jerzy Łużniak. Dodał, że to obecnie rządzący pozwalają na sprowadzanie tysięcy ton śmieci z zagranicy, co zaburza gospodarkę odpadami w kraju i wpływa niekorzystnie na ceny. 

Komentarze (57)

Dramat mieszkańców przybiera na siłę a jego apogeum nie widać. Szklarska Poręba ma zupełnie inna specyfikę niż jelenia Góra gdzie w większości przewaza pobyt stały.Prezydent nie umie policzyć czym dokładnie zarzadza i szuka najprostrzych a niekoniecznie sprawiedliwych rozwiązań. W jaki sposób dokonano wybrania przelicznika?Wychodzi z niego ze mieszkaniec zaplaci ok 45zl za odpady .Brak porównania zużycia wody w bloku a domu gdzie wody uzywa się nie tylko do celów bytowych.Luzniak z mieszkańców robi oszustów i traktuje wyłącznie przedmiotowo jako ,,owce do strzyzenia".Nie jest to ostatnia PO_dwyzka ,czekam jeszcze w kolejce woda,parkingi,cmentarz,PO_datek od nieruchomości.. Jak dopnie swego będziemy droższym miastem by nie POWIEDZIEĆ najdroższym o ironio miastem do życia w Polsce.

Zużywam średnio 8,5m3/miesiąc na 3 osoby i płacę za śmieci 103zł/miesiąc. po przyjęciu nowych zasad zapłacę 106,25zł/miesiąc. czyli idzie kolejna podwyżka!!!

prosze się częściej kapać.

UWAGA! BARDZO WAŻNE - bo w JG chcą nam wcisnąć ten sam sposób rozliczeń za śmieci. "Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu administracyjnego skargę na uchwałę Rady m.st. Warszawy zmieniającą zasady opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Prokuratura domaga się stwierdzenia nieważności uchwały w całości." ---- http

Ratuszowa ekipa w tych brakujących 17 000 mieszkańców liczy chyba z uwzględnieniem zmarłych i tych co zdążyli uciec przed rządami nieudaczników miejskich.

Przestanmy wrescie ratować mpgk,zawalili własne smietnisko,tyle lat na rynku i zero rozwoju segregacja u nich to mit kupa ludzi zajmująca bezsensowne stanowiska a brakuje ladowaczy śmieci ekipa na smieciarkach to dziadki,dodatkowo ile teraz tam jest dyrektorów za grubą kasę,park maszynowy to uzywane auta panie prezydencie pan jest kupe lat w urzedzie tworzyliscie ogromne koszty utrzymania tej firmy teraz mieszkańcy będą ponosić ogromne koszty za smieci

"Podwyżka dotknie więc przede wszystkim tych oszukujących." ??? Rozliczenie na podstawie zużycia wody jest słusznym krokiem. Jesteśmy narodem rzekomo chrześcijańskim, czyli są wśród nas złodzieje pozbawieni empatii, którzy nie czują się zobligowani do płacenia za odpady, bo się wyspowiada jeden z drugią i są bez winy. Trzeba ich ścigać, ale dlaczego kosztem uczciwych ateistów. Dlatego nie rozumiem dlaczego ma mnie dotknąć podwyżka, bo oni nie płacą.

Co wy pieprzycie, w dwie osoby zużywam ok. 7 m3 wody na miesiąc czyli za 87 zł a teraz płacę za śmieci 54 zł. Oczywiście nie odczuję zmiany, jak zwykle doicie z ludzi jak się tyko da.

Widocznie chodzisz za czysty,PO_podwyzkach będziesz chodził nie dość że brudny to jeszcze spłukany.Widzimy typowe dla platformy dobrze znane zarządzanie. BY NAM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ,by tak było trzeba przegonić tych ratuszowych dziadków i babcie przyspawane do stołków i stanowisk.

Zużywam wody w dwie osoby od 7 do 8 m3 za m-c. Latem więcej, bo mam duży balkon i podlewam kwiaty. Z wyliczeń moich wynika, że dotknie mnie podwyżka od 35 do 50 zł miesięcznie....

głosujcie dalej na pis który podwyższa samorządom stawki za śmieci, wodę, ważne żeby być tak g****m żeby o tym nie widzieć i psioczyć na samorząd

Na MZK tez pis nałożył,,haracz"?Łuzniak nie umie zarządzać miastem,on nawet swoim doniczkowym biznesem nie umiał.Jest zwyczajnie zakładnikiem grupy wzajemnej adoracji i zwyczajnie musi ich upchać na stolkach ,dobrze opłacanych stołkach.Dlaczego nie słychać by w urzędzie czy której kolwiek spółce miejskiej były jakkolwiek cięcia etatów czy wynagrodzeń?Na koniec roku jak to maja w zwyczaju jeszcze sobie sobie premie i dodatki zaklepią.

w Jeleniej Górze rządzi PO

Super! Mieszkając sam zużywam średnio 6m3 wody na miesiąc :) dlaczego? Ano naczynia trzeba myć, podłogi również, pranie by się również przydało zrobić:) ale skoro mam płacić za śmieci 75 zł za miesiąc to chyba przerzucę się na jednorazówki, których nie zamierzam segregować :) ekstra zamiast 324 zl za smieci zaplace 900 zl rocznie. Brawo dla pomyslodawcy ! Podwyżka prawie, że nieodczuwalna prawda?!

Moja 2-osobowa rodzina zużywa średnio 6 m sześć. wody na miesiąc. Za śmieci obecnie płacimy 54 zł (27 zł od osoby). Abyśmy nie odczuli podwyżki, przelicznik musiałby wynosić 9 zł, a nie 12,5. Bardzo więc proszę Pana Prezydenta, by uczciwie poinformował, że podwyżka opłat za śmieci będzie dla wszystkich, a nie tylko dla "oszustów".

Mieszkamy w dwie osoby w domku. Używamy zmywarkę, mamy wannę i prysznic. Za ostanie dwa miesiące zużyliśmy 25 m3 wody. Policzyłem... Obecnie płacę miesięcznie 54 zł za śmieci. Po podwyżce zapłacę miesięcznie 155 zł. Super! Niech żyje prezydent Łuźniak!

Co wy chcecie od prezydenta jak on kompletnie nie jest uczciwy. Najpierw MZK teraz to a jutro będzie następne. Czas go rozliczyć i pogonić ich większość z urzędów. Przecież od komuny rządzą ci sami ludzie.

Mamy nadzieję z moją Sabcią, że dalej będziemy dostawać do misek wodę bez ograniczeń.

Kopiują bez zastanowienia Warszawę. Nie ma się co dziwić. Do własnych rozwiązań trzeba pomyśleć. A po co? Przecież w Jelonce po-czerwoni górą i ponownie wybiorą. A co z domami, w których mają własną wodę. Najczęściej nie rejestrowaną. Gdzie będą te śmieci? W lesie? Na miejskich nieużytkach? Już dzisiaj Łużniak sobie z tym nie radzi.
Sprawa prosta. W okresie pandemii, gdy wody zużywamy więcej oraz dla tych co sprzątają i czysto się noszą - będziemy płacić krocie. Ciekawe czy przemysł i działalność gospodarcza też będzie płacić od zużycia wody? Współczuję pralniom.
Sprawa w ogóle nie dopracowana. W Warszawie uchwała zablokowana przez kolegium odwoławcze. Ale u nas to se nestane.

To gońcie tych mieszkańców, którzy migają się od płacenia.

Dajmy na to, że jedna osoba mieszkająca samotnie uwielbia długie i gorące prysznice, kąpiele zużywając przy tym dużo wody.

Czy to ma być miarodajne przy ustalaniu opłaty za śmieci?

Jak ktoś prowadzi pralnię i zużywa rzecz jasna dużo wody, też ma być ukarany horrendalną opłatą za śmieci?

No ale oni głosują na dojną zmianę to co mają płacić.

Jak mamy gonić mieszkańców? Jak te 17 000 mieszkańców którzy nie płacą to są ci którzy zmuszeni wyjechali za pracą za granicę. Skoro tu nie mieszkają a są zameldowani to dlaczego mają płacić za wodę? Tu nie chodzi o te 17 000, tu chodzi o to by o kraść mieszkańców z pieniędzy. Obecnie hurtowo ludzie tracą pracę, turystyka padła a oni w tym kryzysie tak się im oddzwięczają. Patologia.

Pan Prezydent z matematyką to na bakier, jak mamy płacić mniej jeśli 2,44*12,5 = 30,5zł, a w chwili obecnej jest 27zł. Zakładając, że zużywam wodę dokładnie tyle ile wyliczł nasz szanownie panujący to mam podwyżkę 3,5zł od osoby, a nie obniżkę jak sugeruje.

Zapłacisz więcej mimo że cala ta szopka ma na celu uszczelnienie systemu.Zniknie wiec te 17000 tys osób nie ujętych w dotychczasowym systemie.Podliczajac to uszczelnienie da miesięcznie 520 000 miesięcznie a rocznie 6200 000.Tylko z samego uszczelnienia.Warto zadac pytanie o to ile kosztuje mpgk mieszkańców.Jezeli jest tak jak zakłada ratusx om 80 000 mieszkańców to do mpgk wpłynie ok 24 000 000 rocznie!Widac ze mpgk przepala pieniądze wyrwane mieszkan

[quote=Po_trzask]Zapłacisz więcej mimo że cala ta szopka ma na celu uszczelnienie systemu.Zniknie wiec te 17000 tys osób nie ujętych w dotychczasowym systemie.Podliczajac to uszczelnienie da miesięcznie 520 000 miesięcznie a rocznie 6200 000.Tylko z samego uszczelnienia.Warto zadac pytanie o to ile kosztuje mpgk mieszkańców.Jezeli jest tak jak zakłada ratusx om 80 000 mieszkańców to do mpgk wpłynie ok 24 000 000 rocznie!Widac ze mpgk przepala pieniądze wyrwane mieszkan[/quote]

Od 2013 roku opłaty za śmieci nie wpływają bezpośrednio do MPGK tylko do UM. Miasto tylko niewielką część (zgodnie z umową)płaci MPGK więc gdzie tu mowa o rozwoju Spółki? To co wpływa z miasta pokrywa tylko koszty miesięcznego wywozu. Nie ma z czego odłożyć, bo umowa z miastem praktycznie nie przewiduje zysku dla MPGK, aby mogło się rozwijać. A przez in-house to MPGK nawet nie może świadczyć usług prywatnych.

bo im się to po prostu NALEŻY!!!!!!!!!!!!

2,44*12,5=30,5pln

30,5pln to wiecej niz obecnie 27pln na osobe!

Osobiście mieszkam w domku. Moja 3 osobowa rodzina zużywa 10,5m/miesiąc. 10,5*12,5=131,25pln! A place teraz 81zl. Podwyżka o 50 zl czyli ponad 60%!!!! Jakas masakra!!!

By żyło się lepiej

Gombrowiczowska logika - płacisz mniej tylko więcej O_o

No to chyba będę musiała zlikwidować akwaria

Zaczyna się, w sprzyjających mediach, usprawiedliwianie, z jednej strony nieudolności służb i urzędników magistratu ,z drugiej strony podwyżek jakie nam funduje nieudolny prezydent naszego miasta.

Bomba, czyli ja mieszkając we 2, gdzie bierzemy prysznic 2 razy dziennie, często pierzemy pościel i ubrania, dostane po tyłku, a brudasy z pato wielodzietnych rodzin - zapłaca mniej. Finansowanie nieudacznictwa w poborze opłat kosztem normalnych ludzi.

A co mają powiedzieć właściciele firm, którzy zużywają dużo wody, jak np. pralnie...?

Może czas pomyśleć o wyjeżdzie na zachód.Tam imigranci wszystko dostają-za nic nie płacą.Nadszedł czs na skorzystanie z dobrodziejstw demokracji!

wrzodzie myślisz że jesteś bezkarny??? Hehehe, dobrego samopoczucia. Do czasu. twoje zdziwienie będzie niebotyczne....

W większości znanych mi rodzin zużycie wody na 1 osobę wynosi ok. 3,5 - 4 m3 i tacy ludzie zapłacą ok. 100% więcej za śmieci . Trzeba przestać prac ciuchy , chodzic w brudnych i sie nie myć .

Zużywam wody w dwie osoby od 7 do 8 m3 miesięcznie, latem więcej, bo mam duży balkon i podlewam kwiaty. Z moich wyliczeń wynika, że za śmieci będę płacił więcej od 35 do 50 zł/m-c. Żadnej uczciwości tu nie widzę, raczej przestanę sortować śmieci, po co mam się męczyć i jeszcze więcej za to płacić???

bardzo dobry pomysł.Popieram

I prawidłowo, niech doi jeleniogórska władza mieszkańców z pieniędzy ile się da, skoro sami sobie takich "wspaniałych" włodarzy jeleniogórzanie wybierają od długich już lat. Żadne apele o jakiekolwiek zmiany nie odnoszą w tym mieście skutku, są jak wołanie na puszczy, co wybory od 3 dekad wygrywają ciągle ludzie tylko z dwóch opcji SLD i PO, więc zacisnąć zęby, nie marudzić, nie jęczeć tylko płacić. Jelenia Góra już jest w ścisłej krajowej czołówce drożyzny, jeśli chodzi o wysokość opłat komunalnych, a teraz w tej czołówce jeszcze się umocni.

NIE MASZ RACJI !
W naszej, jedynej takiej Kotlinie od 1945 roku rządzą komuniści, a teraz nie jest ważne jak oni się nazywają, PO czy SLD, kiedyś to było PZPR ( płatni zdrajcy pachołki Rosji ).
A komuniści bohatersko walczą z problemami, które sami tworzą, przy okazji utrudniają nam życie na maxa.

Wybraliście to macie. Pan Prezydent Łużniak stosuje dokładnie takie same metody jak jego rodzima partia PO przez 8 lat ich rządów. Psi obowiązek miasta jest tak zorganizować system poboru opłaty za odpady by wyeliminować tych którzy oszukują a nie stosować odpowiedzialność zbiorową i obciążać tych uczciwych za tych którzy nie płacą. Zwykle patologia też zbyt dużo wody nie zużywa a płacić będą Ci co uczciwie płacili do tej pory za śmieci. Porażka na całego. Gratulujemy Panie Prezydencie kolejnych sukcesów w dojeniu jeleniogórzan!!!

g**** pomysł. To dlatego, ze nie umiecie wyegzekwować opłaty od niepłacących - my będziemy płacić więcej. Ja mam dwa liczniki wody - jeden dla ogrodu. Czy tzn, że będę płaciła i za zużycie tej wody ? Ile można z nas zdzierać ?? . Zarządzać tylko poprzez coraz większe " podatki" - żadna sztuka. Obniżcie sobie pensje i inne dodatki.

Już wiem, protesty kobiet są przeciwko podwyżkom cen śmieci i biletów MZK

Co ma woda do śmieci? Mieszkam sam i zuzywam 12 m wody na miesiąc ilość śmieci się przez to nie zwiększa pora przestać się kompac

Przestań się kąpać w basenie

Łączymy się w bólu z funkcjonariuszem któremu błyśnięto w oczy fleszem oraz z jego rodziną. Błyskanie fleszem to przejaw skrajnego zdziczenia i bandytyzmu. Co innego bicie kobiet pałką teleskopową przez dużego, nieumundurowanego, zamaskowanego mężczyznę.

Podrzucanie śmieci to jest ok?Wożą się furami a za śmieci nie płacą.Nie ma na to buractwo bata?

No do bani. Jak ktoś może mnie rozliczać za zużycie wody, za którą i tak płacę. Czy zużyje na siebie 5 czy 10 m wody to moja sprawa, czy biorę prysznic czy kąpiel w wannie pełnej po brzegi. Dopók Place za te wodę to moja sprawa. Nikt nie ma prawa mi za to doliczać większą opłatę za śmieci, które też segreguje. Cos się chyba komuś pomyliło.

Ciort z podwyżkami-najważniejsze aby w mieście była praworządność,a urząd chciał ,,kobietom"sfinansować aborcię i eutanazję na każdej życzenie-już obawiam się tłumów.Śpieszcie się,urząd ma obecnie ograniczone środki-podwyżka więc konieczna.

Co to za osoby, te 17000. W Jeleniej jest mnóstwo osób zameldowanych na stałe, które tu nie mieszkają. Czemu 12.50, od razu 15 walnijcie. Aż się gotuję że złości. Zmałpowana cena z Warszawy, a czemu taka? Bo tak!!!!