
Jest to herb miasta Cervi, wykonany przez artystę Mirosława Kullę z Jeleniogórskiego Centrum Kultury. W odsłonięciu herbu uczestniczył Enrico Delorenzi, przewodniczący rady miasta Cervi.
– Kiedy rozpoczynała się ta współpraca, Enrico nie było jeszcze na świecie, a ja zdawałem maturę – śmieje się Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Partnerstwo to nie tylko spotkania burmistrzów, bo one się odbywają dość rzadko, ale to szeroko pojęta wymiana: uczniowie naszej szkoły hotelarskiej jeżdżą tam na praktyki. Cervi ma doroczny festiwal klombów i kwiatów i od 40 lat czy to MPGK czy klasy ogrodnicze naszych szkół uczestniczą w nim.
Współpraca rozpoczęła się 2 kwietnia 1976 roku. Kazimierz Żurawski, ówczesny prezydent Jeleniej Góry i Ivo Rosetti – burmistrz włoskiego miasta Cervi podpisali stosowną umowę. Wyróżniono w tym dokumencie kilka obszarów szczególnie ścisłego współdziałania, w tym turystyka i sport, zarządzanie gospodarką miejską oraz kultura i sztuka.
Była to jedna z pierwszych umów polskiego miasta z samorządem miasta Zachodu. W Polsce nie było wówczas jeszcze samorządów. Pop ich zawiązaniu, 8 października 1999 roku, odnowiono umowę o współpracy. Podpisali ją wówczas prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak i burmistrz Cervi Massimo Medri. Wtedy skonkretyzowano niektóre zapisy, umówiono się m.in. na uczestnictwo w imprezach, które dla obu miast są szczególnie ważne: we Włoszech są to „Zaślubiny z Morzem” i „Święto Wniebowstąpienia”, w Polsce – „Wrzesień Jeleniogórski” i „Wiosna Cieplicka”.
W Jeleniej górze imieniem włoskiego miasta nazwana jest jedna z ulic w Cieplicach. Włosi wykonali podobny gest w stronę Jeleniej Góry: jedną z ulic nazwali imieniem naszego miasta. Oba miasta łączy także symbol jelenia w herbie.
Jubileusz 40-lecia współpracy uświetnili swoim koncertem w Cervi uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Jeleniej Górze. Oba miasta realizują wspólne projekty w ramach programu „Europa dla Obywateli”, odbyły się kilkukrotne wspólne praktyki młodzieżowe uczniów Instytutu Hotelarskiego IPSSAR w Cervi i Centrum Kształcenia Ustawicznego, młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze miała okazję odwiedzić Cervi, itd.
Szczególnie zasłużony dla tej współpracy burmistrz miasta Roberto Zoffoli otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Jeleniej Góry”.
Komentarze (4)
widac tez nadwornego pajaca ciekawe jakie honorarium uzyskal-
o i nadworny pajac tez jest- ciekawe jakie honorarium uzyskal
Z tego co znalazłem w google, miasto nazywa się Cervia, a nie Cervi. http