To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jakie urządzenia będą w cieplickim skate parku?

Miasto rozstrzygnęło przetarg na dostawę i montaż urządzeń do powstającego skate parku, który ma powstać na stadionie przy ul. Lubańskiej.

– Ten etap budowy skate parku obejmie m.in. posadowienie na płycie betonowej czterech urządzeń, fabrycznie nowych, gwarantujących techniczne bezpieczeństwo ich użytkowania – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Będzie to „platforma BMX” o wymiarach 1300 x 370 x 90/300, dwa rodzaje „quarterpipe” o różnych wymiarach oraz tzw. „spine” – 450 x 370 x 170. Połączenie tych urządzeń daje możliwość treningu i wyczynu, więc odpowiada mniej i bardziej zaawansowanym.

 

Płyty nośne urządzeń cieplickiego skate parku mają grubość 18 mm, wykonane mają być ze sklejki wodoodpornej, a zewnętrzne płyty figur będą miały grubość 9 mm, także ze sklejki wodoodpornej, podwójnie laminowanej.

 

- Na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta – powiedział Marcin Zawiła – firmy Funattack z Gdańska, w cenie przekraczającej 100 tys. zł. Umowa z oferentem będzie zawarta 22 października i wówczas zostaną przyjęte przez strony wszelkie warunki, związane m.in. z harmonogramem tej instalacji.

Komentarze (3)

W końcu Jelenia Góra będzie miała skatepark bo to wielki wstyd dla miasta, "Rowerowej Stolicy Polski", że nie posiada ani jednego takiego obiektu.

Jednak nie wszystko zostało przemyślane w tej sprawie.

1. To czy przeszkody będą nowe, jak deklaruje prezydent Zawiła, to się okaże bo zamówienie publiczne przewidywało możliwość sprzedaży miastu urządzeń używanych a wygrana firma - Funattack z Gdańska to organizator dużych zawodów skateparkowych, który co roku po swojej imprezie szuka kupców na używane na tych zawodach przeszkody.

2. Kolejna sprawa to czas, w którym powstaje ten skatepark.
Jest oczywiste, że w okresie jesienno-zimowym skatepark ze względu na aurę i brak oświetlenia obiektu nie będzie wykorzystywany a tym samym nie będzie można sprawdzić czy wykonawca stanął na wysokości zadania. Przez zimę niezabezpieczone drewniane urządzenia stojące pod chmurką będą niszczały od wilgoci. Rozsądniej byłoby postawić elementy skateparku na wiosnę bo gwarancja wykonawcy na urządzenia to tylko 2 lata.

3. Ostatnia sprawa to lokalizacja. Stadion na Lubańskiej na uboczu Cieplic bez monitoringu to delikatnie mówiąc nie jest dobry pomysł. Młodzi ludzie z centrum Jeleniej Góry czy Zabobrza, żeby skorzystać z tego skate parku muszą poświęcić co najmniej pół dnia żeby się tam wybrać. Musi powstać drugi skatepark bo ten nie załatwi sprawy zaspokojenia potrzeb młodzieży z drugiej, tej dużo większej części naszego miasta.

Tak czy siak należą się wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w tą incjatawę bo w końcu młodzież będzie miała miejsce gdzie będzie mogła aktywnie spędzać czas.
Dobrym, przyszłościowym pomysłem jest planowana rozbudowa tego skateparku na wiosnę przyszłego roku o kolejne 500m2 bo I etap plac 20x25m i 4 przeszkody to tylko namiastka skateparku.

Oby władze naszego miasta tylko nie zapomniały o tym, że potrzebny jest drugi skatepark oraz o zabezpieczeniu środków w budżecie dla MOSu na utrzymanie tego obiektu sportowego bo po dwóch latach może znów okazać się, że pieniądze zostały wyrzucone w błoto.

BMX to nie rower, więc nie myl tego z "rowerową stolicą Polski". To mały złom, który nie służy do jeżdżenia, tylko do bawienia się i skakania.

co to jest skatepark?????