To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jacek Szreniawa na czele jeleniogórskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego

zdj. NJ24

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe otworzyło w Jeleniej Górze oddział, którego dyrektorem został Jacek Szreniawa – czytamy na facebookowym profilu organizacji.

Jacka Szreniawy nikomu w Kotlinie Jeleniogórskiej chyba przedstawiać nie trzeba. Przez lata ściśle współpracował z Teatrem Naszym w Michałowicach.

To świetny muzyk, pedagog, multiinstrumentalista i kompozytor. Laureat „Srebrnych Kluczyków” nagrody kulturalnej Nowin Jeleniogórskich.

Ostatnio nagrał płytę „Dopóki w Tobie jestem”. - Płyta jest moim sposobem na wyrażenie szacunku dla Kazimierza Pichlaka – powiedział nam artysta tuż po premierze krążka.

- Utwory zawarte na niej powstały z inspiracji poetyckimi tekstami Kazia i jego zdjęciami. Najważniejsze są w nich słowa. Bardzo chciałem, by dźwięki, muzyka oddały w jak największym stopniu istotę treści poezji Kazia. Dlatego też nie ma na tej płycie błyskotliwych partii solowych czy improwizacji. Utwory instrumentalne, rozpoczynający i kończący, stanowią swego rodzaju klamrę, początek i koniec podróży, w której przewodnikiem jest Kazik, jego myśli, refleksje.

Stowarzyszenie już teraz zapowiada sporo atrakcji muzycznych w lipcu i sierpniu dla mieszkańców Jeleniej Góra oraz Kotliny Jeleniogórskiej, które powstają w kooperacji z instytucjami kultury m.in. Zdrowym Teatrem Animacji, JCK czy Doliną Pałaców i Ogrodów.

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, to organizacja wywodząca się ze środowiska jazzowego zrzeszającego muzyków, kompozytorów jazzowych, krytyków, organizatorów oraz promotorów. Powstało w 1957 roku jako Federacja Polskich Klubów Jazowych.