To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Inwestycyjny marazm w miastach i gminach

Inwestycyjny marazm w miastach i gminach

Inwestycje w gminach leżą, można powiedzieć po analizie pracy specjalistów i naukowców z krakowskiej RIO oraz uniwersytetów Jagielońskiego i Ekonomicznego, klasyfikującej jednostki samorządu terytorialnego pod względem zamożności. W 2016 r. tylko w Gromadce na inwestycje wydano ponad 22 proc. gminnych dochodów. Z kolei w Mysłakowicach i Kamiennej Górze (gmina miejska) takie wydatki nie osiągnęły nawet 2 proc. całkowitych dochodów.

Elementem Rankingu Finansowego Gmin jest klasyfikacja samorządów pod względem udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem. Począwszy od 2013 r. w kolejnych latach udział inwestycji znacząco spadał, prawdopodobnie swoje minimum osiągając w 2016 r. Właśnie w tym roku wydatki inwestycyjne w porównaniu do poprzedzającego były niższe aż o 33 proc. A właśnie dane za ten rok posłużyły autorom opracowania do sporządzenia rankingu. Wydatki inwestycyjne nieco wzrosły w 2017 r. i zapewne znacznie w roku bieżącym. Ten ostatni wzrost, to cecha charakterystyczna dla roku wyborczego.
Porównując skalę wydatków inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego trzeba wziąć pod uwagę, szczególny okres z którego pochodzą dane. Chodzi o dużą niepewność co do zasad pozyskiwania unijnych środków finansowych w nowej perspektywie. To na pewno wpłynęło na inwestycyjne zaangażowanie samorządów.
Co nie zmienia faktu, że wydatki inwestycyjne rzędu 2 – 5 proc. w odniesieniu do całości dochodów trudno uznać, za satysfakcjonujące. A gmin, które zdecydowały się na inwestycje w tak małej skali było w naszym regionie aż siedem. Poza rekordzistami, czyli Mysłakowicami i miastem Kamienna Góra (po 1,9 proc.) to także dysponująca przecież olbrzymimi dochodami Bogatynia (4,1), Kowary (4,2), miasto Zgorzelec (4,3), Świerzawa (4,7), i Siekierczyn (4,9). Co gorsza w większości tych gmin szczególnie kosztownych inwestycji nie prowadzono ani w latach poprzedzających, ani w roku następnym.
Zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne, okazała się Gromadka, gdzie w 2016 r. na przedsięwzięcia o takim charakterze wydano 22,3 proc. Sporo inwestowano tez w gminie Bolesławiec (18,9), Świeradowie, Zawidowie i Węglińcu (15,5 proc.).
Jelenia Góra, z wydatkami w 2016 r. rzędu 5,1 proc., inwestycyjnie nie imponuje. Porównywalne miasta, czyli Legnica i Wałbrzych wydały w tym czasie na inwestycje odpowiednio 9,0 i 11,6 swoich budżetów.

Komentarze (20)

Macie obraz całej kadencji PO.

Ja tu widzę obraz pisowskiego klakiera i nic więcej

A od kiedy to bogatyński Grzmielewicz jest z PO? Przecież on od dobrych paru lat przytulony do kaczych...

Czy to PO czy PIS to jedni i drudzy kradną i mordują doszukujących się prawdy. To ten sam cukierek tylko w innym opakowaniu. Więc nie ma sensu się kłócić która partia była lepsza bo tak naprawdę obie są gorsze i najgorsze. Tylko całkowita zmiana konstytucji da nam to że kolejni którzy wchodzą do koryta nie będą kradli.

endrju !
PO już od 3 lat nie rządzi. I jak się ma to zestawienie do tej rzekomo kwitnącej gospodarki w dobie dobrej zmiany ?
Zanim wygenerujesz kolejny bzdet poczytaj trochę i policz od kiedy rządzi PiS

A tak się ma, że to zestawienie nie obejmuje lat 2017 i 2018. Było robione na podstawie 2016 i wcześniejszych. I jak się ma twój komentarz do rzeczywistości? Nijak. Wchodzisz w tyłek PO-wcom na łamach PO-wskiego portalu.

Jelenia Góra ma inwestycje, w stołeczki. W super klej do stołeczków wszelakiej maści.

Dobra zmiana zbiera swoje żniwo. Jak za komuny kiełbasa wyborcza 500+ sex i kasety wideo.

w Naszym miescie kolego, dobrej ziany niestety trudno oczekiwac. W jeleniej caly czas gospodarzy PO-PSL-SLD i efekty O ZGROZO niestety widac.

Chyba PO i SLD bo PSL raczej nie (brak radnych)

Irena brak podstawowej wiedzy ekonomicznej i finansowania budżetu miast i gmin jest widoczna nie tylko u ciebie. Albo dochody z podatków inwestujesz albo przeżerasz. Państwo nie dotuje inwestycji w gminach bo musi płacić swoim wyborcom haracz. Ale doi z budżetów gmin na potęgę. Na komisję smoleńską itp. Z podatków to co zostało gminy finansują szkoły, szpitale, inne służby żeby miasta i gminy w g...ie nie utonęły. Niestety program koryto plus zakłada wyłącznie rozdawnictwo pieniędzy i o Polsce w Budowie zapomnij.

A przeczytałeś chociaż artykuł i wiesz za jaki okres są te dane? Czy klepiesz bez sensu swoje mądrości. Artykuł nie obejmuje okresu "dobrej zmiany", tylko rządy PO. Napisane jest poza tym, że w 2017 był wzrost.

w poście pod artykułem: nj24.pl/article/tylko-karpacz-wsrod-bogatych, napisałem, że Jelenia Góra nie tylko odstaje już mocno od innych dużych miast Dolnego Śląska, ale różnice w poziomie rozwoju będą się jeszcze powiększać. Fakt, że miasta takie jak Legnica oraz Wałbrzych wydają na inwestycje procentowo dwukrotnie więcej niż Jelenia Góra. (przy większych budżetach więc kwotowo wygląda to jeszcze gorzej), potwierdza tylko to, że tempo rozwoju tych miast w najbliższej przyszłości będzie najprawdopodobniej w wiele szybsze. Pomijam też milczeniem sensowność niektórych jeleniogórskich inwestycji i ich niewielki wpływ na tempo rozwoju i dobrobyt mieszkańców.

w 2018 inwestycje nieco ruszyły, ale +/- 80% inwestycji w regionie - od wymiany oświetlenia ulicznego po budowę przedszkoli, ścieżek rowerowych, dróg, oczyszczalni, remonty obiektów kultury, itp. jest dofinansowanych z UE. To nienormalne, że Polska nie gwarantuje samorządom własnych pieniędzy na inwestycje, zostawiając wszystko na łasce konkursów/ projektów UE (którą prawicowo-nacjonalistyczna ekipa u władzy na dodatek opluwa)i rząd zostawia z podatków jakieś nędzne grosze dla samorządów, finansując za to bez umiaru swoje zaufane kolesiostwo w spółeczkach skarbu państwa. Jak unijna kasa się skończy (a najpóźniej w 2022 się skończy), to mizerny, 5-cio procentowy poziom inwestycji w budżetach samorządów lokalnych będzie standardem i rozpocznie się postępująca degradacja majątku komunalnego. Jedyna nadzieja chyba tylko w Niemcach, którzy przejmą na powrót te ziemie pod swoją administrację.

jestes nienormalny. jak tak bardzo za niemcami tesknisz to wyprowadz sie 80 km stad na zachód i bedziesz w 7 niebie

Jak na PO-wca, to jest zupełnie normalny. Tusk robi interesy z Merkel, a Trzaskowski chce zablokować budowę lotniska w Polsce na rzecz budowy w Berlinie. Niech oni się wszyscy na zachód powynoszą i nie wtykają nosa w nasz kraj.

Większość gmin liczy tylko na kasę z UE.
Własnych środków nie chce inwestować.
Jak UE przykręci kurek z € to gminy będą musiały zmienić przyzwyczajenia...

ty też zmień przyzwyczajenia i przestań jeść - sporo zaoszczędzisz. większości gmin ledwo wystarcza środków na wydatki bieżące - bo musi np. dokładać średnio 20-30% do złodziejsko niedoszacowanej przez rząd subwencji oświatowej. gdyby np. w gminach zostawało większość podatku CIT i PIT zbieranych na ich terenie, a nie jakieś goowniane resztki, które łaskawy rząd raczy zostawić samorządom, to nie musiałyby żebrać o środki z UE na inwestycje, bo miałyby dość własnych pieniędzy.

Jelenia Góra ma takich włodarzy , że każda inwestycja choćby miała super finansowanie to i tak zrobią tysiące przetargów . Tutaj nic nie wychodzi. Zwyczajnie trzeba zmienić władze miasta na bardziej obrotne i kumate w temacie zarządzania miastem.

Oczywiście, że tak. Powtarzałem to już przy poprzednich wyborach, ale ślepy elektorat ulega ciągle komentarzom klakierów PO-wskich i głosuje na Zawiłów i Łużniaków.