To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Instrukcja obsługi Szklarskiej Poręby

Instrukcja obsługi Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba PRZYCIĄGA turystów, narciarzy, przyrodników, poszukiwaczy przygód i złaknionych wypoczynku(...) Nie tylko zimą, nie tylko latem, ale przez cały rok. To urokliwa miejscowość górska, w której świetnie poczują się goście w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, o różnej wrażliwości. Warto do nas wracać, warto ze Szklarską Porębą się zaprzyjaźnić... - takimi słowami gospodarze miasta pod Szrenicą zachęcają turystów do odwiedzania jednej z największych miejscowości w naszych górach. Teraz do zaproszenia dołączają "instrukcję obsługi Szklarskiej Poręby", z którą warto się zapoznać, by w pełni i bez przykrych niespodzianek cieszyć się urokami gór i bezpiecznie w nich wypoczywać.

"Instrukcja obsługi Szklarskiej Poręby" to zbiór porad, wskazówek i zasad, do których stosowania namawiani są goście odwiedzających miasto i okoliczne góry. W instrukcji, której treść przedstawiamy poniżej, znajdują się ważne informacje związane z komunikacją, organizacją życia pod Szrenicą, bezpieczeństwem turystów oraz oczekiwanym zachowaniem w górach. Są też instrukcje, gdzie szukać niezbędnych informacji oraz pomocy, gdy będzie to potrzebne.

TURYSTYCZNA INSTRUKCJA OBSŁUGI

 

Szklarska Poręba PRZYCIĄGA

turystów, narciarzy, przyrodników, poszukiwaczy przygód i złaknionych wypoczynku, a dojechać do nas nietrudno — są trasy rowerowe, szosy i kolej.

 

Wygodnym pociągiem

Do Szklarskiej Poręby przyjeżdża kilkanaście pociągów dziennie. Z różnych stron Polski i Czech. Warto poszukać dogodnego dla siebie połączenia. Kolej jest wygodna, niedroga i nie trzeba się martwić o parking. Stacja kolejowa Szklarska Poręba Górna jest akurat remontowana, lecz kasa biletowa, bistro oraz perony są dostępne.

 

Autem — dogodnie

Dojazd z większości kierunków jest szybki i sprawny. Owszem, zimą warunki jazdy bywają trudne. Niekiedy na jezdni leży śnieg. To normalne w górach. Dlatego na kołach powinny być odpowiednie opony, czasem przydadzą się na nie łańcuchy.

Są takie dni, jak początek zimowych ferii szkolnych, albo piątki przed dłuższymi weekendami, kiedy przyjeżdża do Szklarskiej Poręby więcej gości. Wtedy warto wyjechać z domu wcześniej. Mniej stresujący będzie przyjazd i wyjazd w innych godzinach niż poranne i popołudniowe szczyty ruchu.

 

Parkingi łatwo znaleźć

Jest ich w mieście kilkanaście. Są także darmowe miejsca postojowe, również przy stacjach kolejowych (za wyjątkiem — przez czas remontu — stacji Szklarska Por. Grn.). Ogrodzone miejsca parkingowe znajdują się przy większości obiektów noclegowych. Obok najpopularniejszych atrakcji miasta, np. SkiAreny Szrenica ilość miejsc postojowych jest ograniczona. Na narty można pójść lub skorzystać z taksówek i busów jeżdżących w obrębie miasta.

 

Po mieście

Najdogodniej poruszać się piechotą lub busami. W górach jeździ się trudniej niż na nizinach, dlatego lepiej zostawić auto. Szklarska Poręba jest rozległa, ale czyste powietrze i górskie lasy dają wiele przyjemności ze spaceru. To okazja by poznać miejscowość, motywacja do aktywności ruchowej, zachęta do podziwiania krajobrazów i korzystania z atrakcji.

Kiedy spadnie dużo śniegu — chodniki są białe, mogą być śliskie. W górach to normalne, lecz właśnie dlatego warto tu przyjechać — by zakosztować śnieżnej zimy!

Do Jakuszyc — części Szklarskiej Poręby, gdzie są łatwo dostępne trasy narciarskie dla biegaczy, skąd startuje osławiony Bieg Piastów, gdzie działa wiele wypożyczalni nart — można dojechać pociągiem. Odjeżdża ze Szklarskiej Poręby Górnej. Będzie wygodniej, tanio i bezstresowo.

Kiedy warunki śniegowe pozwalają, można bieganie narciarskie rozpocząć już z osiedla Huty. Wiedzie stąd w Góry Izerskie szlak narciarski do Jakuszyc.

 

Narty to nie żarty

To przyjemna i emocjonująca rekreacja, lecz wymagająca — zwłaszcza rozsądku. Zjeżdżając i biegając na nartach nie pijemy alkoholu! Pijany narciarz — to obciach. Za to nie jest nim kask na głowie. Choć nieobowiązkowy dla dorosłych — nikomu nie zaszkodzi.

Czas na wyciągu jest cenny. Dlatego można go zaoszczędzić kupując karnet dzień wcześniej. Kolejki do kolejki bywają w każdym ośrodku narciarskim, lecz oczekiwanie na wjazd do góry można sobie umilić towarzyską rozmową.

Sprzęt narciarski, zwłaszcza wypożyczony, jest bezcenny. Choć trasy narciarskie patrolują policjanci — nieupilnowany może zmienić właściciela. Lepiej temu zapobiegać.

Obszar Karkonoskiego Parku Narodowego jest udostępniony do jazdy na nartach i snowboardzie wyłącznie na zorganizowanych terenach narciarskich SkiAreny Szrenica. Jazdy poza tymi trasami zabraniają przepisy.

Mniemanie o własnych umiejętnościach narciarskich bywa zwodnicze. Góry nie znają litości, a braki przygotowania mszczą się surowo. Stoki zjazdowe to nie aleja bohaterów. Pomoc instruktora, rozgrzewka, rozpoczęcie zjazdów na łatwiejszej trasie przydadzą więcej splendoru niż połamane nogi.

Za bezpieczeństwo w ośrodku narciarskim odpowiada jego operator. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ratuje w górach — nie na trasie narciarskiej.

 

Trasy narciarskie są dla NARCIARZY

Nie dla saneczkarzy, nie miłośników jabłuszek i wszelkiego innego sprzętu niż narty i snowboard. Na sankach zjeżdżać można przy niektórych obiektach noclegowych, a także w niektórych ośrodkach narciarskich na wyznaczonych górkach.

Spacerowanie i saneczkowanie na trasach narciarskich to wielkie zagrożenie dla narciarza i saneczkarza.

 

Trasy narciarstwa biegowego

Ich przygotowanie ratrakami kosztuje dużo. W Polsce takich tras jest niewiele, a te w Szklarskiej Porębie są jednymi z najlepszych na świecie. Sporty zimowe w Górach Izerskich uprawia się tylko przez 3 miesiące w roku, więc piesi turyści mogą zrobić ukłon i omijać w drodze do Orla i Chatki Górzystów uczęszczane trasy biegowe. Będzie bezpieczniej.

Choć do lasów wolno wchodzić z psem, to wyłącznie na uwięzi. Z trasy — jak w mieście — dowody psiego apetytu sprzątamy. Rozbite butami lub zanieczyszczone trasy, to dowód braku elementarnej kultury użytkowników.

Zawsze warto się szanować, być wyrozumiałym dla początkujących, nawet tych najsłabszych i nieco nieporadnych. Każdy przecież kiedyś zaczynał.

 

Szlaki turystyczne w górach

To leśne ścieżki i drogi. Nikt ich nie odśnieża, ani nie przygotowuje specjalnie do spacerów. Bywają śliskie, czasem zasypane grubą warstwą śniegu — bezpieczeństwo zapewnią raczki na butach i kije.

Szlaki także nie służą do zjeżdżania na sankach i nartach, ale wyłącznie do chodzenia.

GOPR nie jest taksówką. Ratowników nie wzywa się ze zmęczenia. Planując wędrówkę należy wziąć po uwagę pogodę, warunki na szlaku, własne siły i przygotowanie. Nie wolno wychodzić za późno, a o wyjściu i planowanym powrocie zawsze warto powiadomić gospodarzy obiektu, w którym nocujemy, albo sąsiadów.

W Szklarskiej Porębie działa tylko doraźna pomoc medyczna. Najbliższy szpital jest w Jeleniej Górze (23 km).

 

NIE MA ZŁEJ POGODY!

Bywa tylko nieodpowiednia do niektórych form aktywności. Wejście na Szrenicę, czy Wysoki Kamień to nie himalajska wyprawa. Nie warto wchodzić na przekór przeciwnościom. Jeśli pogoda jest nieodpowiednia do wędrówki, a w Karkonoszach i Górach Izerskich potrafi zmienić się gwałtownie — może powiedzie się następnym razem? Czas można spędzić w inny sposób.

 

Informacja Turystyczna

Ma zawsze dobre informacje. Profesjonalny i życzliwy zespół pomoże w zagospodarowaniu wolnego czasu, podpowie gdzie, co i kiedy można zobaczyć, z jakich atrakcji skorzystać. Wiele wiedzy można znaleźć w Internecie. Warto z niej skorzystać przed przyjazdem.

 

Dobre wrażenie

...po sobie zostawić zawsze warto . Dobrze też, aby nie pozostawić po sobie śmieci. Zwłaszcza w lasach, na szlakach, w parkach, na chodnikach i ulicach. W Szklarskiej Porębie dbamy o naszą planetę; oszczędzamy wodę, ciepło i segregujemy śmieci. Gospodarze będą wdzięczni gościom za pomoc w tym względzie.

 

Przed odjazdem

Jeśli w menu ostatniej kolacji przed odjazdem był alkohol, swą kondycję kierowcy można sprawdzić alkomatem w komisariacie policji. Przecież nie ma co ryzykować zdrowia lub życia.

A gdy spotka nas pech i potrzebna będzie pomoc policjantów — można się z nimi łatwo skontaktować przez usługę Moja Komenda dostępną w aplikacji na smartfony. Poza ogólnopolskim numerem telefonu alarmowego 112, można skorzystać telefonować do Miejskiej Komendy Policji w Jeleniej Górze na numer 757 520 240.

 

Szklarska Poręba PRZYCIĄGA

Nie tylko zimą, nie tylko latem, ale przez cały rok. To urokliwa miejscowość górska, w której świetnie poczują się goście w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, o różnej wrażliwości. Warto do nas wracać, warto ze Szklarską Porębą się zaprzyjaźnić...

Instrukcja obsługi Szklarskiej Poręby 1.jpg
Instrukcja obsługi Szklarskiej Poręby 2.jpg

Komentarze (8)

Świetny pomysł i świetnie napisany tekst.

Burmistrz Mirosław Graf ściął 10 zdrowych drzew na posesji Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie. Ten człowiek z zawodu jest nauczycielem i już narobił tyle szkód.

Wszystko super, tylko akurat w naszym komisariacie niezależnie od godziny można klamkę pocałować... I smutne to czasy, kiedy ludzi trzeba uczyć podstawowych zasad...

O jakich to trasach narciarskich Pan Redaktor pisze? Śmiechu warte.

Szkoda, że nie ma nic na temat tradycji i dziejów Szklarskiej Poręby; Ducha Gór, walonów, hutnictwa szkła, kolonii artystów. Choćby jedno zdanie.

turysto pamiętaj Płać i płacz.

Parkingi? nawet dla mieszkańców ich brakuje dużą dozą fantazji popisał się Pan redaktor

Kiedy w Szklarskiej zrobicie drogi i parkingi???