To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

I ty możesz zostać radnym, wójtem, burmistrzem…

I ty możesz zostać radnym, wójtem, burmistrzem…

Za nieco ponad dwa miesiące (16 listopada) wybory samorządowe. Do 8 września jest jeszcze czas by kandydować na radnego, na własny rachunek.

(...)
Jak się zgłosić?
Myśląc o kandydowaniu na radnego najpilniejszą na dziś sprawą do załatwienia jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub - w naszym przypadku kandydatów na własny rachunek – komisarza wyborczego o powołaniu komitetu wyborczego, bo tylko taki komitet może zgłaszać kandydatów. Takie to pilne, bo powołanie komitetu trzeba zgłosić komisarzowi do 8 września (włącznie).
Komitety wyborcze zakładać mogą partie polityczne, organizacje społeczne oraz – co interesuje nas w tym informatorze – wyborcy. Założenie komitetu wyborczego nie jest trudne. Wystarczy 5 osób, mających prawo wybierania, aby powstał taki komitet wyborczy wyborców. Nie trzeba nawet zbierać podpisów, jeśli będzie on zgłaszał kandydatów tylko do jednej rady gminy, nie będącej miastem na prawach powiatu.
Gdy już się takich 5 osób skrzyknie, muszą oni jeszcze wybrać pełnomocnika wyborczego pełnomocnika finansowego (w tym przypadku może to być ta sama osoba), którzy dostarczą komisarzowi wyborczemu oświadczenia o powołaniu komitetu i przyjęciu pełnomocnictw.
Gdy mamy już zgłoszony komitet wyborczy, pora na zgłoszenie kandydata na radnego. Jest na to sporo czasu, bo jeszcze ponad miesiąc – do 7 października (włącznie).
Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 35/14.
 

Komentarze (14)

Od razu napiszcie ile hajsu się dostaje za "bycie radnym".

Moja rodzina głosuje na Arka Wichniaka na burmistrza Szklarskiej Poręby.

Dotychczasowym burmistrzem Sokolińskim zawiedliśmy się sromotnie.

Zależy w jakiej gminnie/mieście, ale jeżeli kogoś to w pierwszej kolejności interesuje, to nie powinien zostać radnym.

Ireneusz Ławniczak, szef jeleniogórskiego PSL- u nigdy nie startuje na radnego, bo zbyt mało płacą.

Ostatnio Ławniczak "zdradził" swojego jeszcze do niedawna przyjaciela wicestarostę Zbigniewa Jakiela.

Nieładnie, nieładnie. Ale wszyscy dobrze wiedzą, że wicestarosta Jakiel przewyższa Ławniczaka wielokrotnie wykształceniem, obyciem, inteligencją.

Mogem, ale nie chcem.

Pora wygonic ze Starej Kamienicy raz na zawsze nygusa Poczynka i rozwalic układy w Gminie

Prawdziwy radny to taki , który działa w czynie społecznym i bez interesownie!Jestem ciekawa czy ktoś jest w stanie zrezygnować z wynagrodzenia za pełnioną funkcję i przekazac je na szczytny cel?!NIKT Z OBECNYCH RADNYCH, TO PEWNE:/

stara kamienica ,mlodzi do boju!!!!!!!!!jak nie na WOJTA???????to na RADNYCH!!!!!!!!!

Nie każdy, nie każdy - trzeba jeszcze umieć czytać, pisać, liczyć i wyraźnie i płynnie mówić po polsku.

Niestety, nie trzeba.

Wichniak pokazał, że moze być miasto dobrze odśnieżone, trochę rzeczy dobrych dla miasta zrobił, potrafił też rozmawiać z mieszkańcami

Sokoliński wszystkim wmawia, że tylko on może zostać na następną kadencję. Uważa, mieszkańców za ludzi g****ch, którzy nie myślą, nie widzą co się dzieje i na ślepo pójdą zagłosować na niego. Pokażmy temu człowiekowi, że jego manipulacje i wmawianie, że jest jedyny i najlepszy na świecie, na nic się nie nada. My mieszkańcy potrafimy ocenić co jest dobre dla nas , a nie dla Sokolińskiego. Wybierzmy kandydata, który już się sprawdził i ceni nas bardziej niż Puchar.

Podziękować radnym ze Szklarskiej i Burmistrzowi za zadłużenie miasta 2 Puchary Świata ceny śmieci, wody i odśnieżanie.

Oj tam Wójt Poczynek jest OKey teraz córeczka kuzynki w komisji hm ciekawe co poczynek zrobił jak jego kuzynka pobierała od dzieci pieniążki za wejście na hale sportową pewnie zamietli sprawę pod dywan bo pewnie dyrektor gimnazjum się boi tzw. rudej sprzątaczki z sali gimnastycznej bo to rodzina wójta.