To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Historia z parafialnych ksiąg

Historia z parafialnych ksiąg

Z 1776 roku pochodzi najstarsza księga chrztów, jaka do dziś znajduje się w archiwum parafii pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Starsze księgi przechowywane są we wrocławskim archiwum diecezjalnym. Dla badaczy i historyków to bardzo cenny materiał źródłowy, choć na razie prawie w ogóle nie wykorzystywany.



Z 1767 roku zaś pochodzi najstarsza dostępna w archiwum parafii księga małżeństw. Zdaniem Ivo Łaborewicza, szefa Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, zapisy ksiąg parafialnych do doskonałe źródło do badań demograficznych.

- Znajdziemy tam informacje nie tylko o ilości urodzeń, małżeństw i zgonów, ale też o pochodzeniu rodziców i małżonków, a nawet o przyczynach zgonów. Informacje zawarte w księgach parafialnych to nieocenione źródło danych dla genealogów – dodaje I. Łaborewicz.

Informacji na temat swoich przodków w parafialnych księgach poszukują najczęściej byli przedwojenni mieszkańcy Jeleniej Góry oraz ich potomkowie.

- Ci, którzy do nas przyjeżdżają nie sięgają zwykle głębiej niż do zapisów z lat 30. i 20. ubiegłego wieku – przyznaje ks. Bogdan Żygadło, proboszcz najstarszej jeleniogórskiej parafii.

Księga ślubów po II wojnie światowej została założona w parafii 25 sierpnia 1945 roku.


Historia z parafialnych ksiąg
Historia z parafialnych ksiąg