To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Havel w kadrze

Havel w kadrze

Vaclav Havel lubił zaskakiwać swoich gości żartami i niespodziankami, choć nie był efekciarzem, a słynął z ogromnego poczucia humoru. Na jednym ze zdjęć tańczy rock’n’rolla w Białym Domu. Cenił sobie jednak ujęcia bardziej oficjalne, a często historyczne, bo one najwięcej mówiły o nim jako o mężu stanu.
Prezydent Czech, ale wcześniej niezwykła postać – intelektualista, literat, opozycjonista o doskonałych koneksjach i ze znamienitej praskiej rodziny. W Domu Hauptmannów w Szklarskiej Porębie przez miesiąc będzie można oglądać Vaclava Havla na fotografiach Alana Pajera i Oldřicha Śkáchy. Wernisaż już w piątek 27 stycznia!

Jak wielokrotnie podkreślają fotografowie mający do czynienia z osobistościami, portretowanie ich ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest już sam kontakt z nieprzeciętną osobowością, minusem zaś trudności w pokazywaniu jej w niebanalny sposób. – Samo fotografowanie było bardzo trudne, ponieważ Václav Havel był skromny i nieśmiały, nie lubił, kiedy robiono mu zdjęcia. O wymyślaniu czy ustawianiu specjalnych ujęć nie mogło być mowy. Sam najbardziej lubił swoje zdjęcie z Waszyngtonu, ale nie to, na którym tańczy rock’n’rolla w Białym Domu, ale to, na którym Sekretarz Generalny Javier Solana i prezydent Bill Clinton gratulują mu podczas szczytu NATO z okazji przyjęcia Czech do NATO. - wspomina fotografowanie Havla fotograf Alan Pajer.
Václav Havel - zmarły w 2011 roku czeski literat, dramatopisarz i eseista, ale przede wszystkim niezłomny obrońca demokracji i praw człowieka. Ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech w latach 1993-2003. Polityk zaangażowany we wspieranie państw postkomunistycznych na drodze do zjednoczonej Europy.
Wernisaż wystawy fotografii „Vaclav Havel” i spotkanie z Alanem Pajerem w piątek, 27 stycznia 2017 r., o godzinie 16.00.
Wystawa potrwa do 26 lutego 2017 r.

Havel - wystawa - zaproszenie.jpg