To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Hardcore na 13 kilometrów

Hardcore na 13 kilometrów

„Zdobądź miasto złota – pokonaj 4 żywioły” głosi hasło szóstej odsłony Biegu Wulkanów. Do mety trzeba będzie przedzierać się przez wodę, ogień, powietrze i ziemię, w postaci kilku kilometrów zamulonego kanału.

Najbardziej ekstremalna impreza biegowa w Polsce odbędzie się 20 i 21 czerwca w Złotoryi.
- Po wyborach zmieniło się polityczne otoczenie, więc czujemy się tak, jakby otwierał się nowy etap w historii Wulkanów – mówi Mirosław Kopiński, dyrektor i pomysłodawca biegu. - Możliwe stały się rzeczy, które do tej pory były nie do przeskoczenia. Na przykład zalew: nareszcie będzie w nim woda, więc biegaczy przeciągniemy przez nią równo w jedną i drugą stronę
W nowej formule bieg będzie zmaganiem z żywiołami. Najpierw z wodą w przeróżnych postaciach. Zaplanowano 800 metrów przez zalew, 400 metrów Kaczawy do sforsowania, i dla urozmaicenia podbiegi na koronę, czołganie się pod drutami, wspinaczka na most. Potem na łące płomieni biegaczy czeka m.in. próba żaru, płonące drzewa, ogniste obręcze do przeskoczenia i zasłona z dymu. Potęgi żywołu powietrza doświadczą na Kruczych Skałkach, gdy będą musieli jak Indiana Jones przeskakiwać na linie nad rozpadliną lub piąć się pod linią energetyczną na wysokie zbocza. Na koniec mocno oblepi ich ziemia, czyli gęsta maź i piasek, przez które będą brnąć do mety.
Start do 13-kilometrowego Biegu Głównego odbędzie się w niedzielę 21 czerwca o godz. 10.30 z Rynku, gdzie tańcem powita ich gość specjalny imprezy – Natalia Gap, finalistka show TVN „You Can Dance”. Biegacze trochę pokluczą po centrum miasta nim przez stadion wbiegną nad zalew, uliczki osiedla Nad Zalewem i wzgórza za Jerzmanicami Zdrój. Poza setkami kibiców na trasie dopingować ich będą trzy grające na żywo kapele rockowe.
Dzień wcześniej w centrum Złotoryi wybuchnie sztuczny wulkan, a przyjaciele Don Kichote z Czapli, Drużyna Pierścienia z Miejskiej Biblioteki Publicznej i inni pasjonaci regionu poprowadzą gry terenowe, w których będzie można wygrać szereg atrakcyjnych nagród. Sobota to również dziecięcy Bieg Małego Zdobywcy Wulkanów, zawody Nordic Walking „Na wulkan marsz!!!” dla kijkarzy i eliminacje (nieobowiązkowe) do Biegu Głównego. O godz. 21 przy pochodniach odbędą się Nocne Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. Zapowiada się najbardziej szalony i nieobliczalny weekend tego roku. Złotoryja zaprasza na swoje specjalite a la maison.
 

k24pkbieg2.jpg