To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gruźlica znowu atakuje

Gruźlica znowu atakuje

- Wkrótce będziemy mieli powtórkę z lat 60-tych – wieszczy doktor Maria Lewandowska-Holewik, zastępca ordynatora oddziału w szpitalu „Wysoka Łąka” w Kowarach. Chorych na oddziale przybywa. Jak mówią lekarze, gruźlica rozprzestrzenia się w szybkim tempie.

- Nie wiedziałem, że ta choroba jeszcze istnieje – dziwi się jeden z pacjentów, który trafił na Wysoką Łąkę. - Nie wiedziałem, ze jestem chory. Szedłem do kolegi i nagle zasłabłem.

Podobnych przypadków jest coraz więcej. Specjalista chorób płuc doktor Maria Lewandowska-Holewik, która od lat zajmuje się chorymi na gruźlicę, nie ma wątpliwości, że choroba postępuje i to w szybkim tempie. - Zwykle na 30-łóżkowym oddziale mieliśmy 15., góra 16. chorych na gruźlicę – mówi. - Teraz jest ich 21.

Jak mówi, coraz częściej chorują ludzie młodzi. - Miałam niedawno studentkę, która pracowała w przedszkolu. Był też młody inżynier informatyk z Kamiennej Góry, ten widocznie zachorował z przepracowania – wymienia pani doktor. Jak szacuje, ok. 20 procent chorych to ludzie pracujący z tzw. dobrych rodzin.

Co prawda, ogólnopolskie statystyki nie potwierdzają nagłego wzrostu zachorowań, jednak lekarze na ogólnopolskich sympozjach coraz głośniej mówią, że gruźlica jest coraz bardziej widoczna.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 15/09.