To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Granice zamknięte do 3 maja. Ale jest szansa na mały ruch graniczny.

Fot. Straż Graniczna

Wbrew oczekiwaniom mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego, reżim sanitarny na granicach zostanie utrzymany do 3 maja. Jest jednak dobra wiadomość: po protestach na granicach we wtorek lub środę (28/29 kwietnia) rząd ma rozmawiać o otwarciu małego ruchu granicznego.

O możliwości otwarcia małego ruchu granicznego, poinformował dzisiaj (25.04) w radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller. Rozwiązanie miałoby dotyczyć mieszkańców pogranicza pracujących w Niemczech lub Czechach.

- Jeżeli teraz w weekend spłyną do nas informacje dotyczące liczby zachorowań, chociażby u naszych sąsiadów za granicą, przy tych najbliższych terenach granicznych, wtedy trzeba będzie ocenić to ryzyko i zdecydować, czy je podejmujemy i czy otwarty zostanie mały ruch graniczny bez kwarantanny - zadeklarował rzecznik rządu.

Zniesienia obowiązku kwarantanny dla Polaków pracujących w Niemczech i Czechach domagali się mieszkańcy pogranicza, którzy w piątek i sobotę (24 i 25 kwietnia) protestowali na przejściach. Jak pisaliśmy w Zgorzelcu w proteście wzięły udział tłumy Polaków i Niemców, którym obecne przepisy uniemozliwiają swobodne przemieszczanie się i zarobkowanie.

Na razie do 3 maja obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla obcokrajowców i obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla Polaków wracających do kraju . Tak wynika z dzisiejszej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

- Fakt, że państwa które mają dużo więcej zachorowań na milion mieszkańców łagodzą reżim sanitarny nie jest czynnikiem do podjęcia podobnej decyzji w Polsce - mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do zapowiedzi Czech, które otwierają swoje granice.

Premier podkreślił, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie zdecydowała się na wprowadzenie granicznych kontroli sanitarnych, a potem ograniczenie ruchu granicznego. - Przez ekspertów jest to uznawane za ważny czynnik ograniczający rozprzestrzeniania wirusa - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej.

Zasugerował, że otwarcie granic będzie jednym z ostatnich etapów łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią koronawiorusa. - Raczej wolimy zwiększać zakres swobód takich jak uprawianie sportu czy odmrażać gospodarkę, co jest szalenie ważne do utrzymania miejsc pracy i wzrostu gospodarczego - mówił premier. 

Komentarze (27)

Polacy

nie macie chleba ani na chleb?

Żryjcie koperty wyborcze.

- to nam oferuje mały kulawy hitlerek z Żoliborza, ze swoją grupą przestępczą krzywomordego patologicznego oszusta i kłamcy Moravitzkyego i lokator pałacu D.upa.

Na hasło brak chleba są dwie historyczne odPOwiedzi. Kiedyś jak Stalinowi powiedzieli, że ludzie nie mają chleba, odpowiedział: Niech jedzą bułki. A znowu nasz polski Jurny Stefan Niesiołowski proPOnował szczaw i mirabelki.

Wania! ty już nie pij więcej!

KODomici i KODeraści krzyczą tak od 5 lat. I co z tego. To jest 358 demonstracja pt "żeby było tak jak było". Żeby ludzi nie było stać na wakacje, a celebryci mieli spokój nad Bałtykiem. Żeby były głodne dzieci, a Niesiołowski zaproPOnuje im szczaw i mirabelki. I żeby w końcu miał kto zbierać za półdarmo niemieckie szparagi.

No coz . Prawdziewym Polakom sie robic nie chce wszystko im PiSda 500 plus , cebule na zime i jablkai ziemniaki wiec po co maja robic . Kulakom i obszarnikom i burzujom lepiej odbierac . I kto tu komunizm szerzy i na postronku Putina jest ?

Odebrać obszarnikom apartamenty w Chorwacji! :)

Jaki problem ? Przesunąć granicę i po problemie !

Tylko w którą stronę?

Część polskojęzycznych mieszkańców naszego kraju(nie mylić z Polakami) chciałaby na wschód..

Całe Podlasie i Podkarpacie na początek.

Uwaga na maszty 5G.

RODAKvision1-Ścios
@RODAKvision1

W odpowiedzi do

@StZaryn

A nie powiązane 5G to też spisek? A jak tak, to czyj to spisek?Wasz i korporacji?Maszt stawiany jako 2000W po pewnym czasie staje się emiterem 20000W i nadal wszystko gra? Szubrawcy. Może się pan ustawi wyżej sądów w których z gigantami wygrywa Pan Gelzok?

TRUST AND CONTROL

@TRUSTandCONTROL

Nie rozumiem jak bezmyślne pelikany

@pisorgpl

mogą wierzyć w to, że PiS chce dekomunizacji, skoro rutynowym komentatorem w TVPiS jest Marek Król, b. Członek KC PZPR i TW SB ps. Rycerz?

Ceremoniał olimpiady 2012

Scenografia :

coronavirus

i setki łóżek z chorymi na scenie

Ktoś wtedy pokazał futures!

Czuwajcie

To jest celowa i świadoma depopulacja.

Dokształć się koleżko. Wtedy akurat była epidemia MERS, też wywołana przez koronawirusa. Łykacie wszystkie fejki jak pelikany.

Natomiast autor artykułu co chciał zasugerować przytacjac slowa premiera?

Reżim Kaczyńskiego zgotował narodowi areszt domowy na wielką skalę wprowadzając wiele bzdurnych i niedorzecznych zakazów dla przetestowania społeczeństwa. To próba sprawdzenia na ile jeszcze można robić idiotów ze społeczeństwa które powoli poddaje się obłąkańczym pomysłom niskopiennego posła, aby zaspokajać jego paranoiczną fobię rządzenia za wszelką cenę.

Dodaj jeszcze, że Kaczyński wprowadził zakaz wychodzenia z domu na całym świecie. No bo dlaczego ludzie np we Włoszech czy w Hiszpanii siedzą w domu?

Nie neguję wszystkich zaleceń, czy nakazów, ale niektóre są dziełem idiotów.

Dla nich najlepszą opcją byłoby zamknięcie granic na stałe no i zabranie paszportów,komuna wróciła.

Niesamowite spustoszenia w mózgu słabowitych umysłowo TVNwidzów widoczne są na twoim przykładzie...

Aktyw partyjny PiS złożony z potomków chłopów panszczyznianych kombinuje, jak zniewolić naród. Jego wyborcy to ciemna masa, której wystarczy rzucić trochę ochłapów, żeby na nich głosowała i siedziała cicho.

Czemu więc tych ochłapów nie rzucą oświeceni z PO?

Pisiu bo ich wyborcy są zaradni, wykształceni, mądrzy i wolą nowe drogi, wyremontowane zabytki, szkoły, niż żyć na cudzy koszt.

"zaradni, wykształceni, mądrzy..." hehehehe. Dobre to.. Szczególnie to ostatnie :) Jak TVN potrafi wyprać mózgi. Te cechy o których wspominasz to jest dokładnie odwrotność waszych. Ale tak się pocieszaj....:)

Ci zaradni to najczęściej na cycku budżetu gminy. A ilu inwestycji nie mogą ujawnić, bo przychody przewyższają legalne dochody :)

Starożytni jak czegoś nie rozumieli, tłumaczyli sobie to wolą bogów. Jesteście do nich bardzo podobni...