To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gorzkie życie w ojczyźnie

Gorzkie życie w ojczyźnie

Po 25 latach emigracji wrócił do Jeleniej Góry. W ciągu kolejnych ośmiu lat zainwestował ponad milion złotych. Dziś szuka pracy i chce z powrotem wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych.

Chodzimy po pięknie położonej łące. Widok, który się z niej rozpościera zapiera dech: z jednej strony malownicze obniżenie Doliny Bobru, a w tle Kaczawy, z drugiej Karkonosze i Góry Izerskie. Gdy pierwszy raz rozmawialiśmy, Marek Węgrzynowski był pełen nadziei i planów na przyszłość. Dziś mówi, że jest załamany i żałuje, że wrócił kraju.

- Polska jest piękna, tylko od czasu komuny niewiele się w niej zmieniło – twierdzi. – Zmieniło się jedynie opakowanie, korupcja i bzdurne przepisy pozostały takie same jak dawniej.

Wspomina, że gdy w New Hampshire wybudował w lesie dom, to kazano mu tylko wykopać do niego rów. Po miesiącu prąd miał już doprowadzony. W najczarniejszych snach nie wyobrażał sobie, że w Polsce jest aż tak bardzo inaczej.

- O doprowadzenie prądu zabiegam już osiem lat – twierdzi – Słyszę, że się to nie opłaca. To dlatego mam kłopoty!

Marek Węgrzynowski pochodzi z Raciborza. W czasie pierwszej “Solidarności”, w 1980r., pracował jako górnik w kopalni “Borynia”. W stanie wojennym był internowany. W sumie w ośrodkach w Uhercach i Zabrzu przesiedział równo rok.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 17/09

Komentarze (7)

Tak mu źle było w usa he he że tu wrócił? :dry: dziwny przypadek

Polska to taki kraj ? Oszołomów, szubrwców i przewalaczy.

Cudak napisał:
Polska to taki kraj ? Oszołomów, szubrwców i przewalaczy.

Nabrzmiały wrzód, tylko czas jest lekarstwem na całkowite zabliźnienie rany PO Tusku-Tusku....

Panie Węgrzynowski !
Skąd Pan czerpał informacje o Polsce ??
Czyżby z tzw. mediów publicznych ?
Myślał Pan że zmiana nazwy zmienia treść ?
To jest ten sam kraj , ci sami ludzie .. Czy zabory , czy okupacja , czy potomstwo PZPRu u steru , czy potomstwo Solidarności - ludzie szukają tu nadal swojego miejsca co chwila inaczej a o problemach patriotyzmu , Państwa , Narodu , Kraju coraz bardziej myślą kategoriami kolejnych ryjów u kolejnych żłobów ... I każdy myśli : - żeby tylko ten żłób był pełny ...a ten ryj żeby był mój ... I od kolejnych rządów słyszę (tylko nieco ładniejszymi słowy .. ) - jak się nie podoba - to można se wyjechać ! ... Zdaje się że jestem większym idiotą od Pana ! Nie wyjechałem stąd nawet na rok ......

Uciekaj gościu póki nie miałeś jeszcze do czynienia ze Służbą Zdrowia i z Prokuraturą!!!!!Oni dopiero dadzą ci popalić ,a dół wykopiesz sobie w ciągu doby, będzie szybciej jak w Stanach/miesiąc/,co by schować się w nim przed niekompetencjami urzędasów!!!Energetycy to dopiero bezmuzgi i cwaniaki!!Ten kraj jest CHORY, od zmiany systemu i będzie chorrrry aż!!!!???????????????? :s :s :s :s :s :s :s :s :s :s

pierdyknie to kiedyś ,a ogromny będzie huuuuuuuuuk Działa na Varony przy tym będą pestką!!!! Tylko gdzie te rządzące snopy uciekną?????????

Ja wam tawariszczi skarzu ,kak my byli to bylo wiesoło ,kurna!!!Tow.Beria,iz kamratami!! CZUWAJ!!!!! :lol: :( :lol: :( :lol: :( :lol: :( :lol: :( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: