To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Goerlitz, Zgorzelec, Lipsk, Markkleeberg i Kraków – zagrają razem

 „geo-sounds“

22 maja o godz. 18.30 w Wichernhaus Görlitz, przy Johannes-Wüsten-Str. 23 odbędzie się prapremiera „geo-sounds“. Z koncertem wystąpi Orkiestra Kameralna Mendelssohna z Lipska pod dyrekcją Barbary Ruchy wspólnie z młodzieżą z Polski i Niemiec. Pięćdziesięciu uczniów z Görlitz, Zgorzelca, Lipska, Markkleeberga i Krakowa wspólnie stworzyło kompozycję geo-sounds, która obrazuje dzieje Ziemi w 50 milionów lat tworzenia się węgla brunatnego. Koncert poprzedzi wprowadzenie, podczas którego uczniowie opowiedzą o swojej pracy nad muzycznym opracowaniem motywów nawiązujących do czasów powstawania torfu, krajobrazów rzecznych, morza, czasu lodu i okresu ociepleń. Prapremiera pięcioczęściowej 45-minutowej kompozycji geo-sounds rozpocznie się punktualnie o godz. 19.00. W tym samym momencie wystartuje w internecie kompozycja geo-sounds, jeden z najdłuższych utworów muzycznych na świecie.

Poszczególne motywy, które składają się na kompozycję internetową, uczniowie nagrywali w studiu muzycznym wspólnie z Orkiestrą Kameralną Mendelssohna z Lipska. Specjalnie z myślą o geo-sounds mistrz brzmienia Johannes Krause stworzył program, który pomaga w opracowaniu motywów muzycznych według dokładnej geologicznej skali czasu. Tak skondensowana kompozycja internetowa trwa jeden rok i obrazuje 50 milionów lat z dziejów Ziemi. Można jej wysłuchać na stronie www.geo-sounds.de .

Geo-sounds to polsko-niemiecki projekt, podczas którego uczniowie, komponując muzyczne motywy, współpracowali z geologiem dr. Frankiem W. Jungem i kompozytorami Carstenem Hennigem, Knutem Müllerem, Dominikiem Lewickim, Piotrem Peszatem oraz Steffenem Reinholdem. Termin koncertu wybrano nieprzypadkowo. Richard Wagner zaapelował kiedyś do młodego pokolenia: „Dzieci, twórzcie coś nowego!". Praca nad wspólną kompozycją, która łączy w sobie współczesną muzykę, geologię, tematykę zrównoważonego rozwoju i dialog transgraniczny to szczególny wkład uczniów z obu krajów w obchody 200. rocznicy urodzin Wagnera.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Flügelschlag Werkbühne.  Wstęp wolny.