To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Głosowanie na budżet obywatelski do powtórki

Głosowanie na budżet obywatelski do powtórki

Władze Jeleniej Góry unieważniły wyniki zakończonego wczoraj (27 lutego) głosowania na projekty zgłoszone do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

- Podjęliśmy taką decyzję, gdyż do urzędu wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń od osób, które chciały poprzez platformę elektroniczną oddać swój głos, na któryś z projektów lecz nie mogły tego zrobić, gdyż zobaczyły komunikat, że na podstawie ich numeru PESEL już dokonano wyboru – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Podejrzewamy, że ktoś wszedł w posiadanie bazy danych zawierającej numery ewidencyjne i w nieuprawniony sposób wykorzystał je do głosowania. Świadczy o tym też zdecydowanie wyższa (16 tysięcy) niż w ubiegłym roku (5 tysięcy) liczba oddanych głosów. O całej sprawie powiadomiliśmy już policję. Jednocześnie prosimy wszystkie osoby, które nie mogły oddać swojego głosu o zgłaszanie się do urzędu lub do organów ścigania. Zdecydowaliśmy też, o unieważnieniu wyników głosowania i o jego powtórzeniu.
- Ponowne gosowanie będzie się odbywać na podobnych zasadach jak to zakończone wczoraj i ruszy o północy 6 marca, a potrwa do godziny 24.00 12 marca – mówi naczelnik wydziału rozwoju urzędu miasta Barbara Olszewska. - Tym razem osoba chcąca zagłosować poza danymi osobowymi, zostanie poproszona o podanie numeru telefonu komórkowego, na który otrzyma SMS – em kod, za pomocą którego będzie musiała dokonać autoryzacji swojego głosu. Na jeden numer telefonu, będzie można dostać pięć kodów. To ważne, gdy korzysta z niego kilka osób np. żona i mąż czy dzieci w wieku powyżej 16 lat. Dla nie posiadających komórki przygotujemy na parterze ratusza oraz w biurze obsługi mieszkańca na ul. Ptasiej dwa punkty, do głosowania. - Jestem bardzo zły, że narzędzie które miało służyć aktywizacji obywateli, przez działanie takich cwaniaczków może uleć dewaluacji i ośmieszeniu – mówi M. Zawiła. - Mimo to przepraszając jeleniogórzan za całe zamieszanie proszę o ponowne głosowanie, gdyż w budżecie obywatelskim są bardzo cenne i ważne dla miasta projekty.

Komentarze (21)

Cyberatak ze wschodu.

Posłanka Machałek (PiS) za rok wygra i zostanie prezydentem Jeleniej Góry.

Osle jest posłem i raczej nie bedzie sie pchała w bagno

Posłanka Machałek kilka lat temu startowała na prezydenta Jeleniej Góry.

Zdobyła ostatnie miejsce.

jakieś kompleksy co do Machałkowej?
Ciągle ten sam wpis

Do seba XD.

A co, może Machałkowa została prezydentem Jeleniej Góry ?
Mylę się?

Przegrała sromotnie i żaliła się później w warszawce, że wydała strasznie dużo pieniędzy.

Świetnym posłem jest Elżbieta Witek z Jawora.

A bardzo złym posłem jest Marzena Machałek

Plagi jeleniogórskie: porażka budżetu "obywatelskiego" (taki on obywatelski jak milicja .....), uwalenie zakazu wjazdu eLek do Cieplic, a do tego już od jutra nowy cennik w Termach. Rządy Panów Zawiły i Łużniaka stały się do znudzenia żenujące, do przesady byle jakie, do obłędu kosztowne. Tak sobie wybraliście .......

No powiem Panu,wstrząsające, ma Pan mega problemy i wszystkich nas one tak nurtują i dotyczą, że hoho. "Nowy cennik w Termach" - no skandal, zrób Pan pucz z tego powodu! Jeśli to są "plagi", to bezdomni, umowy śmieciowe w jeleniogórskich lokalach gastronomicznych, opuszczanie miasta przez wielu ludzi mających fach w ręku ze znajomością języków obcych oraz wysokie czynsze są jak małe miki, no nie? wymieniłem tylko kilka, ale do zakazu wjazdu eLek nawet nie dorastają!!! Cieszę się, że Pan ma "masło" bo inni jeszcze wciąż zbierają na "chleb". Pozdrawiam.

Ciężko sprawdzić z jakiego ip oddawano głosy?

O IP może pisać domorosły informatyk. Są dużo lepsze metody identyfikacji komputera. IP można zmienić w 5 sekund. Teraz mam jedno, za chwilę będę miał drugie. Ale adres MAC karty sieciowej albo inny identyfikator sprzętowy, to już większy zgryz dla laika. Są też pliki typu cookies albo inne tego typu rozwiązania. Jest milion metod zabezpieczenia się przed kombinatorami. Nie użyto żadnej sensownej.

Ta cała farsa ma jedno na celu. Likwidację budżetu obywatelskiego w ogóle. Zawiła ma ewidentne problemy z tym tematem. Odrzucane są niewygodne projekty, tworzone są jakieś chore rejony, zaniżane są maksymalne kwoty na jeden projekt, pieniądze z budżetu idą na oświatę i remonty wspólnotowych podwórek itp. itd. Promenada Bobru w pierwszej turze wygrała i pieniądze poszły w błoto. W drugiej turze nikt projektu promenady nawet nie dopuścił do głosowania, żeby uniknąć drugi raz błazenady. Teraz jakiś cyrk z anulowaniem głosowania i wymuszanie kolejnych danych osobowych w postaci numerów telefonów od ludzi. Jest milion sposobów na zablokowanie możliwości wielokrotnych głosowań lub uniknięcie podszywania się pod inne osoby. Nie zabezpieczono dostatecznie głosowania, a teraz lament. Idź Zawiła już spać. Technologia i współczesny świat Cię przerasta. Pora na kogoś młodego i ogarniętego.

Pan Prezydent jest z epoki analogicznej.To i tak dobrze mamy nie tak dawno Krajowa Komisja Wyborcza pokazała wyzszośc liczydeł nad komputerem ale oni to z epoki manualnej wiec wybaczcie.

Chyba analogowej, a nie analogicznej. Jeśli to miał być żart słowny, to niezbyt lotny.

słuszna uwaga widac tez jestem z analogiczej.

Od początku uważałem tegoroczny JBO za niewypał. Miało to być, w założeniach, przedsięwzięcie, którego celem byłaby realizacja drobnych projektów, które poprzez niewielkie, w stosunku do budżetu miasta, pieniądze ułatwiłaby życie jak największej liczbie mieszkańców naszego miasta. Poprzez dopuszczenie dużych projektów, wspieranych przez szkoły czy JSM ideę tę wypaczono i tym grupom ułatwiono załatanie swoich problemów. Od 3 lat zgłaszałem swoje pomysły do budżetu obywatelskiego. Z moich złożonych 5-ciu wniosków jeden zajął wysoką, 7 lokatę i po deklaracji p. Prezydenta zrobiono nadzieję, że może uda się to wykonać. Okazało się jednak, że nie zrealizowano wniosku, który wygrał - "Promenada Bobru", który nie wiadomo dlaczego, jako bardzo kosztowny i wieloetapowy został w ogóle dopuszczony. JBO powinien mieć formułę konkursu i bez jakiegokolwiek podziału na dziwaczne rejony wygrać powinny projekty, które osiągną największą ilość głosów. A zbiurokratyzowanie JBO to już absurd. Wyszukiwanie numerów działek, określenie ich statusu w niespójnych materiałach geodezyjnych, latanie za 50-cioma podpisami ludzi wspierających projekt a na końcu skandal z głosowaniem to już groteska. Uważam, że samo zgłoszenie zadania powinno wystarczyć ludziom z Ratusza i to oni powinni zająć się całą oprawą urzędniczą. Składając swoje wnioski liczyłem, że uda się mi pomóc Urzędowi Miasta w planowaniu i ustalaniu hierarchii potrzeb mieszkańców. A dotychczas złożone wnioski, w dużej części, są do tych celów wręcz wymarzone. Był to mój ostatni udział w JBO i nie oczekuję podziękowań podobnych tym, jakie nasz p. Prezydent 2 lata temu składał pewnemu ówczesnemu samorządowcowi za epokowy wniosek dotyczący przebudowy ul. Wiłkomirskiego, przy której ten Pan mieszka. W powtórce z rozrywki udziału już nie wezmę. W te klocki już nie gram ...

No i o to chodziło Zawile. Zniechęcić, a potem powiedzieć, że likwidujemy ten budżet, bo brakuje zainteresowania. Tak samo się w Polsce likwiduje połączenia na PKP. Najpierw się rozwala rozkład jazdy, potem się zaniedbuje torowisko, a gdy pociągi jeżdżą 20km/h co 5 godzin, likwiduje się połączenie z braku zainteresowania. Tak było z tym do Lwówka.

Z budżetu najpierw wywalono ciekawe wnioski i nie zrealizowano poprzednich, więc rozbito rozkład jazdy, a potem zniszczono fundament i jedyny aspekt zależny od mieszkańców, czyli uczciwe głosowanie. Zawiła po likwidacji JBO będzie miał kasę na swoje domy kultury, biblioteki i remonty nieudanych nabytków, w stylu pałacyk na Zabobrzu. Co się będzie mieszkańcami martwił. On ma swoją wizję.

słuszne spostrzezenie,jak wdac wszystkie te jego wizje ida w kierunku placówek scisle zwiazanych z UM .wiec beda kolejne stołki etaty i pozycje w budzecie.nie widac nic co by szło w odwrotna strone np e-urzędu.

Zrobią drugie głosowanie, żeby pozostałe dane ktoś wykradł? Jak można być nieodpowiedzialną władzą żeby pozwolić na taki numer

Będę kibicować i głosować na panią Machałek jeżeli wystartuje. Rozumiem, że jeleniogórzanom bardzo się podoba w mieście przypominającym brudnego trupa. Skoro pan Zawiła jest taki dobry to czemu miasto niknie w oczach? Ludzie czy w tym mieście nie ma mądrych ludzi? Żywimy pijawki w Urzędzie Miasta. W normalnej firmie za takie nieróbstwo wyleciałby na bruk razem ze swoimi kolesiami.

Ne bedzie startowała.W JG karty rozdaje póki co PO.Starzy wyjadacze wycinaja kazdego kto sie pojawia a mógłby im zagrozic.Inna sprawa ze na wybory chodzą w większości pracowanicy ratusza i miejskich społek.Im najbardziej zależy na utrzymaniu stołków a trzęśienie ziemi moze ich zrzucic.