To nie jest pierwszy krok, bo działania zmierzające do stworzenia na Pogórzu i w Górach Kaczawskich geoparku stowarzyszenia działające na tym terenie podejmowały już od pewnego czasu. Podpisanie deklaracji ma jednak wymiar przełomowy – oznacza pełną akceptację tego celu przez wszystkich gospodarzy terenu, a tym samym możliwość aplikowania do programu.
Geoparki są obszarami o unikatowym dziedzictwem geologicznym, zarządzane zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, czyli harmonijnego współistnienia przyrody z rozwojem społecznym i gospodarczym. Nie ograniczają prowadzenia normalnej działalności gospodarczej. Na świecie jest 120 geoparków, z czego 69 w Europie, w tym jeden w Polsce - to transgraniczny polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa.
Korzyści dla lokalnej społeczności oraz biznesu płynące z utworzenia geoparku to przede wszystkim wzrost rozpoznawalności marki regionu, zwiększenie ruchu turystycznego a także prestiż, który idzie za członkostwem w sieci UNESCO. To także łatwiejsza droga do pozyskiwania funduszy zewnętrznych na zagospodarowanie turystyczne oraz promocję obszaru.
Deklarację podisali: starosta jaworski Stanisław Laskowski, burmistrz Jawora Emilian Bera, sekretarz miasta Złotoryja Włodzimierz Bajoński, wójt gminy Złotoryja Maria Leśna, wójt gminy Krotoszyce Beata Castaneda-Trujillo, zastępca wójta gminy Legnickie Pole Krzysztof Duszkiewicz, burmistrz miasta i gminy Świerzawa Józef Kołcz, wójt gminy Mściwojów Mariusz Foryś, prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” Piotr Pieniążek, Prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego Ewelina Rozpędowska oraz gospodarz spotkania, wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda. Podpiszą ją też nieobecni na spotkaniu starosta złotoryjski Ryszard Raszkiewicz, wójt gminy Pielgrzymka Tomasz Sybis, zastępca burmistrza Bolkowa Jacek Machynia, burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk, wójt gminy Ruja Paweł Gregorczuk oraz wójt gminy Zagrodno Tadeusz Szklarz.
Przedstawiciele są optymistami w kwestii terminów aplikowania o wpisanie geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów na listę UNESCO. Mówią, że może się tu udać nawet w ciągu roku.
Komentarze (1)
Proszę o korektę artykułu. W Polsce jest bowiem więcej geoparków niż tylko Luk Mużakowa. Należy wspomnieć przede wszystkim Geopark Przedgórze Sudeckie, nie wspominając już o tym, że Karkonoski Park Narodowy również ma status Geoparku.