Justus Frantz w ubiegłym roku obchodził swoje 70. urodziny. Od dziesięcioleci oklaskiwany jest na estradach koncertowych wszystkich kontynentów, jako genialny pianista, dyrygent, wizjoner i promotor muzyki klasycznej oraz twórca słynnych dziś festiwali.
Urodził się na terenach dzisiejszej Polski, w miejscowości Hohensalza, która po wojnie zmieniła nazwę na Inowrocław. Historia jego rodziny mocno wpisuje się w burzliwe dzieje XX-wiecznej Europy. Uwagę szerokiej publiczności zdobył w 1967 roku, wygrywając Międzynarodowy Konkurs Muzyczny ARD w Monachium. Przełomem w jego karierze artystycznej był rok 1970, kiedy to zaproszony został przez Herberta von Karajana do odbycia serii koncertów z orkiestrami Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker czy Orchestre de Paris. Wspólne występy w Stanach Zjednoczonych z New York Philharmonic Orchestra w 1975 roku zaowocowały twórczą przyjaźnią Justusa Franza oraz genialnego amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Leonarda Bernsteina.
Justus Frantz jest założycielem i dyrektorem artystycznym inspirowanej przez Leonarda Bernsteina i Yehudi Menuhina orkiestry Phliharmonie der Nationen, z którą wystąpił na ponad 1000 koncertach, m.in. w sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, na koncercie charytatywnym „Michael Jackson i przyjaciele”, na Stadionie Olimpijskim w Monachium czy podczas ekskluzywnego koncertu dla papieża Jana Pawła II. Koncerty te były nie tylko wydarzeniami artystycznymi z najwyższej półki, ale też symbolicznymi akcentami współistnienia i współpracy skonfliktowanych narodów. Przy wspólnych pulpitach muzykowali bowiem razem np. Izraelita z Palestyńczykiem czy Rosjanin z Czeczenem. Justus Frantz regularnie współpracuje z najbardziej renomowanymi orkiestrami i teatrami operowymi na całym świecie. Od 2013 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego i pierwszego dyrygenta orkiestry Israel Sinfonietta Beer Sheva w Izraelu.
Tego samego wieczoru co Justus Frantz, przy fortepianie w jeleniogórskiej sali koncertowej zasiądzie Maria Yavroumi, zaliczana do grona najbardziej utalentowanych pianistów greckich. Artystka urodziła się w Trypolisie. Kształciła się w Konserwatorium w Attikon Dimitris Toufexis, na Uniwersytecie Macedońskim w Salonikach i na Uniwersytecie Nova w Lizbonie oraz Royal College of Music w Londynie. Od lat z powodzeniem koncertuje w całej Europie z zespołami orkiestrowymi, jako solistka i kameralistka. W grudniu ubiegłego roku zagrała premierowy koncert w Berlinie, gdzie wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej wykonała Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.
Trzecia solistka, która także tego dnia wystąpi przed jeleniogórską publicznością, Ksenia Dubrovskaya, ukończyła Państwowe Konserwatorium w Moskwie oraz Wyższa szkołę Muzyczną w Zurychu. Jest laureatką i jurorką wielu konkursów muzycznych. Regularnie występuje na wielu renomowanych, europejskich festiwalach. Gra na skrzypcach zbudowanych przez Giovanniego Battistę Gabrielli w 1770 roku, użyczonych jej przez niemiecką Fundację Reinholda Wurtha.
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na środowy koncert „Geniusz Mozarta” w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja o tym, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 24 listopada 2015. Zapraszamy!
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...