To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Geniusz Mozarta już w środę!

Już 2 grudnia wspólnie z jeleniogórskimi filharmonikami zagra słynny niemiecki pianista i dyrygent Justus Frantz

Serię grudniowych wydarzeń muzycznych Filharmonii Dolnośląskiej otwiera już w najbliższą środę, 2 grudnia, koncert wypełniony w całości dziełami muzycznego geniusza – Wolfganga Amadeusza Mozarta. W programie: Uwertura do opery Wesele Figara, Koncert waltorniowy Es-dur KV 447, Koncert skrzypcowy D-dur KV 218, Koncert fortepianowy A-dur KV 488 i Koncert na 2 fortepiany Es-dur KV 365.
W gronie wykonawców, obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, która grać będzie pod batutą Dariusza Mikulskiego, trójka znakomitych solistów: rosyjska skrzypaczka Ksenia Dubrovskaya, grecka pianistka Maria Yavroumi oraz wielka gwiazda sceny muzycznej, słynny niemiecki dyrygent i pianista – Justus Frantz. Początek mozartowskiego wieczoru w jeleniogórskiej sali koncertowej o godz. 19.00.
 

Justus Frantz w ubiegłym roku obchodził swoje 70. urodziny. Od dziesięcioleci oklaskiwany jest na estradach koncertowych wszystkich kontynentów, jako genialny pianista, dyrygent, wizjoner i promotor muzyki klasycznej oraz twórca słynnych dziś festiwali.

Urodził się na terenach dzisiejszej Polski, w miejscowości Hohensalza, która po wojnie zmieniła nazwę na Inowrocław. Historia jego rodziny mocno wpisuje się w burzliwe dzieje XX-wiecznej Europy. Uwagę szerokiej publiczności zdobył w 1967 roku, wygrywając Międzynarodowy Konkurs Muzyczny ARD w Monachium. Przełomem w jego karierze artystycznej był rok 1970, kiedy to zaproszony został przez Herberta von Karajana do odbycia serii koncertów z orkiestrami Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker czy Orchestre de Paris. Wspólne występy w Stanach Zjednoczonych z New York Philharmonic Orchestra w 1975 roku zaowocowały twórczą przyjaźnią Justusa Franza oraz genialnego amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Leonarda Bernsteina.

Justus Frantz jest założycielem i dyrektorem artystycznym inspirowanej przez Leonarda Bernsteina i Yehudi Menuhina orkiestry Phliharmonie der Nationen, z którą wystąpił na ponad 1000 koncertach, m.in. w sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, na koncercie charytatywnym „Michael Jackson i przyjaciele”, na Stadionie Olimpijskim w Monachium czy podczas ekskluzywnego koncertu dla papieża Jana Pawła II. Koncerty te były nie tylko wydarzeniami artystycznymi z najwyższej półki, ale też symbolicznymi akcentami współistnienia i współpracy skonfliktowanych narodów. Przy wspólnych pulpitach muzykowali bowiem razem np. Izraelita z Palestyńczykiem czy Rosjanin z Czeczenem. Justus Frantz regularnie współpracuje z najbardziej renomowanymi orkiestrami i teatrami operowymi na całym świecie. Od 2013 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego i pierwszego dyrygenta orkiestry Israel Sinfonietta Beer Sheva w Izraelu.

Tego samego wieczoru co Justus Frantz, przy fortepianie w jeleniogórskiej sali koncertowej zasiądzie Maria Yavroumi, zaliczana do grona najbardziej utalentowanych pianistów greckich. Artystka urodziła się w Trypolisie. Kształciła się w Konserwatorium w Attikon Dimitris Toufexis, na Uniwersytecie Macedońskim w Salonikach i na Uniwersytecie Nova w Lizbonie oraz Royal College of Music w Londynie. Od lat z powodzeniem koncertuje w całej Europie z zespołami orkiestrowymi, jako solistka i kameralistka. W grudniu ubiegłego roku zagrała premierowy koncert w Berlinie, gdzie wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej wykonała Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.

Trzecia solistka, która także tego dnia wystąpi przed jeleniogórską publicznością, Ksenia Dubrovskaya, ukończyła Państwowe Konserwatorium w Moskwie oraz Wyższa szkołę Muzyczną w Zurychu. Jest laureatką i jurorką wielu konkursów muzycznych. Regularnie występuje na wielu renomowanych, europejskich festiwalach. Gra na skrzypcach zbudowanych przez Giovanniego Battistę Gabrielli w 1770 roku, użyczonych jej przez niemiecką Fundację Reinholda Wurtha.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na środowy koncert „Geniusz Mozarta” w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja o tym, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 24 listopada 2015. Zapraszamy!