To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fredro na otwarcie Teatru Norwida

Fredro na otwarcie Teatru Norwida

Teatr im. C.K Norwida wrócił do swojej głównej siedziby przy Al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Nowy sezon artystyczny 2019/2020 na świeżo wyremontowanej scenie zainauguruje 28 września o godz. 19.00 premierą sztuki Aleksandra Fredry "Damy i huzary" w reż. Tomasza Grochoczyńskiego.

To będzie szczególna premiera otwierająca działalność Teatru Norwida w odnowionej przestrzeni. Poprzedzi ją Uroczysta Sesja Rady Miejskiej zorganizowana w historycznych wnętrzach świątyni sztuki. Po oficjalnym spotkaniu władz samorządowych Jeleniej Góry w tym szczególnym miejscu dla życia miasta, na deskach teatru królować będą artyści w nieprzypadkowym przedstawieniu.

W roku 1945 polską scenę w Jeleniej Górze otwierano premierą „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. Pozycją komediową – co zrozumiałe po wojennych potwornościach – ale klasyczną i polską. Tamtego wyboru nowej widowni nie trzeba było tłumaczyć. Siedemdziesiąt cztery lata później, planując po generalnym remoncie Teatru im. Norwida powrót do stałej siedziby, postanowiliśmy nawiązać do tamtego wydarzenia i zainaugurować nowy etap klasyczną inscenizacją innego Fredrowskiego arcydzieła - „Dam i huzarów”, w którym pokażemy niemal cały obecny zespół Teatru.
Zrobione – jak to się mawia w środowiskowym żargonie – po bożemu, z nawiązującymi do epoki kostiumami i scenografią Małgorzaty Walusiak, będą „Damy i huzary” w realizacji wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Tomasza Grochoczyńskiego. Norwidowcy będą nas mądrze bawić, popisując się, między innymi, mazurem w układzie legendy polskiego baletu Janiny Niesobskiej i pojedynkami z użyciem białej broni, w układaniu których specjalizuje się reżyser. Wiemy, że pozycja Fredrowska była w Jeleniej Górze od dawna oczekiwana. Spełniamy to życzenie
– informują twórcy spektaklu.

Wiecej na ten temat na teatrnorwida.pl .

„DAMY I HUZARY“ w Teatrze im. C.K Norwida
Autor: Aleksander hr. Fredro
Reżyseria, opracowanie muzyczne, pojedynki: Tomasz Grochoczyński
Scenografia: Małgorzata Walusiak
Choreografia: Janina Niesobska
Wystepują: Jacek Grondowy, Elwira Hamerska-Skórecka, Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Elżbieta Kosecka, Kazimierz Krzaczkowski, Iwona Lach, Robert Mania, Małgorzata Osiej-Gadzina, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Katarzyna Trzeszczkowska, Filip Toroński

Popremierowe spektakle:
29.09.2019 godz. 18.00
03.10.2019 godz. 10.00
04.10.2019 godz. 10.00/19.00
05.10.2019 godz. 19.00
06.10.2019 godz. 18.00

Uwaga! W aktualnym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 17 września 2019 r. rozmowa z reżyserem sztuki Tomaszem Grochoczyńskim, a w Nowinach Jeleniogórskich z 24 września informacja, jak zdobyć można zaproszenia na popremierowe przedstawienia najnowszego spektaklu Teatru Norwida. Zapraszamy!   

Komentarze (7)

Rysunek na plakacie ostry ,jak szabla.

Ohydniejszego plakatu na spektakl tak wspaniałego pisarza nie można było wymyślić. To totalne dno, na jaki można było się zniżyć. Wstyd i hańba dla instytucji kultury.

No brawo! Teatr zwyżkuje artystycznie nie tylko na scenie!!! To o markietankach?! Polska szkoła plakatu!

Taki plakat można powiesić na drzwiach klubu nocnego, ale nie w gablotach teatru. To uwłaczanie godności i wartości dzieła Aleksandra Fredry. Wstyd i hańba!
Kto w ogóle zaakceptował projekt tego plakatu!?

To nie jest sztuka Teatru Norwida, to jest sztuka Aleksandra Fredry!

Trzeba znać Fredrę żeby zrozumieć ten plakat. Ja czytałem 13 księgę więc wiem co jest grane :)

Przypisywano 13 księgę hrabiemu, ale na koniec okazało się, że nie on ją pisał..