To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fotografie z innego świata

Fotografie z innego świata

Nie o 15.30, jak wcześniej zapowiadano, a o 17.00 w najbliższy piątek, 12 maja 2017, w Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury, rozpocznie się wernisaż wystawy " Bronisław Arciszewski - fotograf z Będzina". Na ścianach galerii zobaczymy 35 fotografii wykonanych w okresie międzywojennym w Grodźcu i Będzinie gdzie Arciszewski prowadził swój zakład fotograficzny. Na wernisażu będzie można oglądnąć również dalszych 115 fotografii zebranych w unikatowym wydawnictwie, które przed kilku laty, towarzyszyło pierwszej edycji wystawy w Muzeum Miasta Będzina. Szklane negatywy skanowane były przed laty w Jeleniej Górze.

- Gdy blisko 30 lat temu u zaprzyjaźnionego fotografa z Katowic Jakuba Byrczka po raz pierwszy ujrzałem stykowe odbitki nieznanego mi dotąd fotografa, zdałem sobie sprawę z tego, że mam do czynienia z prawdziwą sztuką fotografii. Z fotografią człowieka, który dawno, dawno temu oprócz wykonywania zdjęć zakładowych, wykonywał przede wszystkim fotografie dla siebie. Namówiłem Jakuba do podjęcia prób zdobycia środków na realizację wystawy i wydanie książki zaświadczających o wyraźnym śladzie artystycznym w historii polskiej fotografii. Po paru kolejnych latach Fundacja dla Śląska zdecydowała się zrealizować pomysł. Wybraliśmy 115 szklanych negatywów, które zeskanowano i naświetlono w Studio PROLAB w Jeleniej Górze. Tak powstała wystawa i materiał do wydawnictwa a także ziściło się jedno z moich marzeń. Teraz mamy okazje zobaczyć bezcenne fotografie Arciszewskiego w Galerii Korytarz - mówi kierujący programem galerii Wojciech Zawadzki.

Na blisko dwóch tysiącach szklanych negatywów w formatach 9 x 12 i 18 x 24 cm, jakie trafiły do Muzeum Zgłębia w Będzinie, znajdziemy różnorodną tematykę. Portrety cywilne, zawodowe, sportowe, mundurowe i inne. Grupy osób, pojedyncze ujęcia dorosłych, dzieci, budowle, uroczystości świeckie i kościelne, pogrzeby, reprodukcje i wiele innych. Podobnie jak działający niemal w tych samych latach w Niemczech August Sander, który swoim projektem fotograficznym "Człowiek XX wieku", chciał Arciszewski zgromadzić wszelkie możliwe warianty zachowań społecznych. - Znaczenie jakie nadajemy różnym realizacjom zależy przede wszystkim od tego, jak głęboko są nas w stanie poruszyć emocjonalnie. A fotografie Bronisława Arciszewskiego w wielkim stopniu posiadają taka zdolność - piszę w wydawnictwie towarzyszącym wystawie kurator działu fotografii wrocławskiego Muzeum Narodowego Adam Sobota.
Wystaw czynna będzie do 30 czerwca 2017 r.

Fot Bronisław Arciszewski (1).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (2).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (3).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (4).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (5).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (6).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (7).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (8).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (9).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (10).jpg
Fot Bronisław Arciszewski (11).jpg