To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fotografie intymne

Fot. Marek Lalko

Po raz pierwszy pojawił się w Galerii Korytarz w 2003 r. Po dwóch latach powrócił z kolejną wystawą ale na najnowszą trzeba było poczekać aż 11 lat. Od 4 listopada w Korytarzu możemy oglądać wystawę „Bez Celu Podróży”. Jej autorem jest Marek Lalko, fotograf i wykładowca w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, od kilkunastu lat związanego także z jeleniogórskim środowiskiem fotograficznym.
 

Na ścianach obchodzącej w tym roku 25 lecie działalności Galerii Korytarz 40 czarno-białych fotografii bez podpisów, jakby wyjętych z kontekstu miejsca i czasu. Fragmenty większych całości, czasem pejzaż, martwa natura, w kilku kadrach pojawia się także człowiek.
W katalogu towarzyszącym wystawie, oprócz kilku reprodukcji, znajdziemy również autorski tekst pisany niczym miłosny poemat. Lalko pisze w nim o swojej fotografii, jak o kobiecie, z którą łączą go najważniejsze przeżycia i najsilniejsze emocje.
Co pozostaje w pamięci na dłużej?/tylko mgnienie oka/niezauważalne przez nadmiar widzialnego – czytamy w tekście.
Każda z prezentowanych na wystawie fotografii to dla oglądającego dopiero punkt wyjścia do własnych refleksji. Dokumentalny charakter fotografii w pracach Marka Lalko, ograniczony został do minimum. Nie jest istotne gdzie powstały i co dokładnie przedstawiają. Ich siła polega na wciąż ponawianych próbach uchwycenia w precyzyjnie skomponowanym kadrze, istoty fotografii. Fotografii będącej sposobem doznawania otaczającego świata, wyzwalającej u odbiorcy często skrywane wspomnienia i emocje.
Swój tekst towarzyszący wystawie Bez Celu Podróży, Marek Lalko kończy stwierdzeniem: to co było jest fotografią/wspomnieniem dowodem obecności/świadkiem z długą historią/obrazem/czymś co się wydarzyło pomiędzy tym co sobie wizualizujemy/marzymy planujemy i chcemy tam być.
Wystawa fotografii Marka Lalko Bez Celu Podróży, czynna jest w Galerii Korytarz do końca roku 2016.

wystawa_lalko (4).jpg
wystawa_lalko (3).jpg
wystawa_lalko (6).jpg
wystawa_lalko (5).jpg
wystawa_lalko (9).jpg
wystawa_lalko (8).jpg