To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Finałowy „Epizod z życia artysty”

Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, jako solista zagra znakomity wiolonczelista Tomasz Strahl

Już w najbliższy piątek, 17 czerwca, o godz. 19.00 oficjalne zakończenie 52. sezonu artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, czyli ostatni koncert naszych symfoników we własnej sali koncertowej, przed przerwą wakacyjną. Zapowiada się kolejna gratka dla melomanów.

Tego dnia w jeleniogórskiej filharmonii wystąpi doskonale znany, nie tylko tutejszym melomanom, syn założyciela jeleniogórskiej orkiestry i patrona dużej sali koncertowej FD - Stefana Strahla, znakomity wiolonczelista rodem z Jeleniej Góry – Tomasz Strahl. Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną FD, która tego dnia grać będzie pod batutą swojego szefa artystycznego, Wojciecha Rodka, zagra utwory polskich kompozytorów, jakie promuje aktualnie podczas koncertów w całej Polsce. W jego wykonaniu zabrzmi więc Elegia na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego – syna słynnego Henryka Mikołaja Góreckiego, który też jest znakomitym kompozytorem, oraz Koncert wiolonczelowy Romualda Twardowskiego, będący akcentem roku jubileuszu tego twórcy.
Tego samego wieczoru usłyszeć będzie można także Suitę taneczną w czterech częściach na orkiestrę Ludomira Różyckiego, którego twórczość promuje w tym roku Filharmonia Dolnośląska. Na finał zabrzmi natomiast Symfonia fantastyczna Epizod z życia artysty op. 14 Hectora Berlioza – słynny utwór, napisany trzy lata po śmierci Beethovena, będący pierwszą demonstracją nowego brzmienia orkiestry i zapowiedzią nadchodzących zmian w muzyce. To jedno z najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł wczesnego romantyzmu, które znacząco wpisało się w historię muzyki. Berlioz stworzył je dla orkiestry w wielkiej obsadzie i właśnie w rozbudowanym, olbrzymim składzie jeleniogórscy symfonicy zagrają Epizod z życia artysty na zamknięcie sezonu 2015/2016.

Uwaga! Dla naszych Czytelników  mamy zaproszenia na koncertowe zakończenie sezonu artystycznego 2015/2016 w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja,jak można jez zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!