To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal Muzyki Teatralnej

Festiwal Muzyki Teatralnej

W najbliższy piątek 8 maja rusza V Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze. Ideą imprezy jest wyłanianie z cienia tego, co wyjątkowo brzmi w teatrze i choć często sprowadzane bywa do roli tła dla aktorskich popisów na scenie, nierzadko śmiało prezentowane może być jako autonomiczne dzieło, także po wyrwaniu z teatralnego kontekstu. Jeleniogórski festiwal eksponuje muzykę, która nie tylko potęguje atmosferę tego, co dzieje się na scenie, ale i odgrywa własną rolę w przestawieniach. Muzykę, która jest spektaklem.

Czym byłby teatr bez muzyki? - pytają wymownie twórcy Teatru Cinema - pomysłodawcy i główni organizatorzy tego bardzo interesującego i wartościowego wydarzenia kulturalnego. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie ze szczególną rodzajem twórczości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. Nie bez powodu. Festiwalowe atrakcje adresowane są bowiem nie tylko do koneserów, którzy rozsmakowują się w nich z zachwytem. To propozycje dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć czegoś zjawiskowego.

Założenia programowe festiwalu pozostają niezmienne od chwili powołania go do życia. Muzyka w teatrze i teatr w muzyce – tak w największym skrócie określić można charakter wydarzeń, jakie mieszczą się w formule imprezy.

Tegoroczny festiwal trwał będzie od 8 do 17 maja. Rozpocznie go piątkowy koncert grupy Max Klezmer Band (na zdjęciu). Zespół założony przed jedenastu laty przez Maxa Kowalskiego początkowo inspirował się głownie muzyką żydowską. Dzięki ciągłym poszukiwaniom stworzył jednak swój własny, niepowtarzalny styl. W jego utworach usłyszeć można elementy muzyki klezmerskiej, bałkańskiej, hinduskiej oraz jazzu. Grupa koncertuje w całej Europie, a jej występy określane bywają mianem prawdziwych spektakli muzycznych o wyjątkowym, niemal metafizycznym klimacie. Muzycy zadziwiają publiczność wirtuozerskimi improwizacjami i niezwykłymi zdolnościami aktorskimi. Członkowie zespołu, których zdecydowana większość to absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, stale współpracują z wieloma polskimi teatrami. Są autorami i wykonawcami muzyki do wielu spektakli, filmów, grają w wielu najróżniejszych formacjach, niektórzy z nich zawodowo zajmują się też realizacją dźwięku i światła podczas widowisk teatralnych. Aktualnie w skład grupy wchodzą: Max Kowalski (kontrabas, kompozycja), Michael Jones (skrzypce, śpiew, trąbka, djembe, hinduskie skrzypce, kompozycja), Piotr Skupniewicz (klarnety, kompozycja) Bogusław Zięba (akordeon, piano, kompozycja), Jacek Hołubowski (akordeon), Adam Leśniak (perkusja, kompozycja) oraz Andrzej Czop „Czoper” i Damian Rękas (realizacja dźwięku, oświetlenia). A zobaczyć będzie ich można już 8 maja w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Tydzień później, w piątek 15 maja główne koncertowe wydarzenie festiwalu, czyli koncert muzyki wybitnego kompozytora Zygmunta Koniecznego w sali koncertowej jeleniogórskiej filharmonii. Wykonawcami koncertu który poprowadzi znakomity aktor Krzysztof Globisz będą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Mikołaja Blajdy oraz soliści Joanna Słowińska i Tadeusz Zięba (śpiew) i Leszek Hefi Wiśniowski (flet, saksofon). Program najlepiej określa tytuł koncertu „Konieczny w teatrze Staniwskiego”. Włodzimierz Staniewski jest natomiast twórcą słynnego Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice - jednej z najbardziej znanych na świecie grup teatru eksperymentalnego.

Przygotowujący koncert Mikołaj Blajda – dyrygent, aranżer, kompozytor, instrumentalista i wokalista od lat współpracuje ze znakomitymi kompozytorami m.in. właśnie z Zygmuntem Koniecznym dyryguje wykonaniami ich utworów. Sam jest też cenionym twórcą muzyki teatralnej. Znany jest też z występów kabaretu muzycznego „Kwartet Okazjonalny”. Śpiewający soliści, czyli wokalistka i skrzypaczka Joanna Słowińska oraz aktor Tadeusz Zięba od lat gorąco oklaskiwani są nie tylko na polskich scenach muzycznych i teatralnych. Joanna Słowińska nazywana bywa pierwszą damą polskiego folku. Ceniona jest za niezwykła charyzmę muzyczną, a znana m.in. z sukcesów na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i koncertowych wykonań „Tryptyku Świętokrzyskiego” Piotra Rubika. Podobnie jak i Tadeusz Zięba (absolwent krakowskiej PWST i aktor tamtejszego Teatru im. J. Słowackiego, który wielokrotnie uczestniczył w nagraniach wokalnych dla teatru i filmu) wielokrotnie wykonywała utwory Zygmunta Koniecznego. Leszek Hefi Wiśniowski ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywał nagrody na konkursach instrumentalnych, nagrywał ścieżki dźwiękowe do wielu filmów i stale współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami, zespołami i orkiestrami.

Drugą część festiwalu wypełnią wydarzenia odbywające się na scenie jeleniogórskiego Teatru Norwida. Najpierw w sobotę 16 maja dwukrotnie pokaże tu spektakl „Ifigenia Cygańska” Akademia Praktyk Teatralnych Gardzienice. Doskonale znana miłośnikom teatru formacja od blisko 30 lat prezentuje na całym świecie oryginalne autorskie przedstawienia Włodzimierza Staniewskiego nazywane teatrem muzycznym, etno-oratoriami czy alegorycznym teatrem pieśni. Źródłem każdego spektaklu Gardzienic jest bowiem muzyka.

W niedzielę na tej samej scenie „Krótką historię kroku marszowego” zaprezentuje Teatr Cinema z Michałowic. Festiwal zamknie tego samego dnia wieczorny koncert polskich pieśni maryjnych, które wykona Kapela Brodów w kościele św. Antoniego w Piechowicach.

Patronat honorowy na tegorocznym Festiwalem Muzyki teatralnej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Impreza dofinansowywana jest przez MKiDN w ramach programu „Promocja Twórczości – wspieranie wydarzeń artystycznych w Polsce” oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostę Jeleniogórskiego i Miasto Piechowice. Bilety na koncerty i spektakle w dn. 8, 16 i 17 maja kupić można w JCK przy ul. Bankowej, a na koncert 15 maja – w kasie filharmonii przy ul. Piłsudskiego.

Uwaga! Dla czytelników „Nowin Jeleniogórskich” mamy zaproszenia na jeleniogórskie wydarzenia tegorocznego festiwalu. O tym, ja można je zdobyć w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!

Program festiwalu

8 maja, piątek, godz. 19.00, Sala Widowiskowa Jeleniogórskiego Centrum Kultury

MAX KLEZMER BAND

cena biletu: 30 zł

15 maja, piątek, godz. 19.00, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze

KONIECZNY W TEATRZE STANIEWSKIEGO
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

ORKIESTRA FILHARMONII DOLNOŚLĄSKIEJ
MIKOŁAJ BLAJDA – dyrygent
JOANNA SŁOWIŃSKA – śpiew
TADEUSZ ZIĘBA – śpiew
LESZEK HEFI WIŚNIOWSKI – flet, saksofon
KRZYSZTOF GLOBISZ – prowadzenie

ceny biletów: 30 zł, 20 zł, 10 zł

16 maja, sobota, godz. 18.00 i 20.00, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Akademia Praktyk Teatralnych GARDZIENICE
IFIGENIA CYGAŃSKA

cena biletu: 30 zł

17 maja, niedziela, godz. 18.00, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Teatr CINEMA
KRÓTKA HISTORIA KROKU MARSZOWEGO

cena biletu: 30 zł

17 maja, niedziela, godz. 20.00, Kościół św. Antoniego w Piechowicach

KAPELA BRODÓW Węgajty
POLSKIE PIEŚNI MARYJNE

 
Festiwal Muzyki Teatralnej