To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fado pod Karkonoszami

Fado pod Karkonoszami

Portugalski artysta João de Sousa wystąpi w sobotę, 16 kwietnia 2016, o godz. 19.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. To propozycja dla miłośników oryginalnego, współczesnego brzmienia fado, zakorzenionego w portugalskiej tradycji, pełnego jednak wpływów wielu innych gatunków muzycznych, z jakich czerpie twórca. 

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii, skąd wyjechał najpierw do Barcelony, potem do Londynu, by w końcu osiąść we Wrocławiu. Już jako dziecko odkrył swój talent muzyczny, a z pierwszym koncertem wystąpił jako czternastolatek. Jest wokalistą, piosenkarzem, tekściarzem i gitarzystą, laureatem kilku konkursów muzycznych w Portugalii, autorem muzyki filmowej i teatralnej. Szerszej publiczności znany jest jako finalista 4. edycji programu X-Factor. Współpracował z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem.

Po sukcesie projektu i płyty João de Sousa & Fado Polaco w 2012 roku, setkach koncertów w Polsce, Niemczech oraz Portugalii, João wraca na estrady ze swoim najnowszym albumem „Luta”. Nadal pobrzmiewają w nim nuty fado oraz muzyki luzofońskiej, ale w jedenastu autorskich utworach znalazła się jeszcze inna paleta barw – przede wszystkim jazz, także reggae, hip-hop i muzyka alternatywna. Ta płyta jest od początku do końca wizją João, który debiutuje tu w roli producenta. Piosenki śpiewane są głównie po portugalsku, również po polsku (autorstwa poety i muzyka Filipa Zawady), hiszpańsku, angielsku. João opisuje w nich własne emocje i obserwowaną codzienność współczesnego świata. Choć pochodzenie artysty ma bardzo duży wpływ na jego twórczość, bo wciąż echem odbija się w niej portugalskie „saudade” (tęsknota), czerpie on także inspiracje z muzyki polskiej (stąd nietypowe dla tego gatunku oraz interesujące połączenie brzmienia trąbki i skrzypiec). „Luta” to płyta nastrojowa - z jednej strony pogodna, z drugiej nieco zadumana, ale przede wszystkim przebojowa. Fado w wykonaniu João brzmi nowocześnie i świeżo – to fado nowego pokolenia.

Śpiewając João de Sousa tworzy opowieści o swojej tęsknocie, utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia, i śmierci. Jego aksamitny, mocny głos wyraża nieodzowną życiową pasję, a dzięki bogatej skali wyrazu wywołuje wzruszenie i melancholię, uwodzi świeżością, młodością, oryginalnością. Podczas koncertów wokalista inicjuje bliski kontakt z publicznością dzięki czemu tworzy niepowtarzalna i pełną poruszającej energii atmosferę spotkania z jego muzyką. João de Sousa opowiada po polsku swoje Fado a publiczność ma wrażenie, że znajduje się w klimatycznej tawernie, gdzieś pośród wąskich uliczek Lizbony...
Bilety w cenie 35 zł do nabycia w sekretariacie JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na stronie www.jck.pl [zakładka BILETY].
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten właśnie koncert w JCK. Informacja, jak można je zdobyć w  aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 5 kwietnia 2016. Zapraszamy!