To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ewa Paprotna i Prince Zeka wystąpią w Cieplicach

Ewa Paprotna i Prince Zeka wystąpią w Cieplicach

Pochodząca z Jeleniej Góry wokalistka Ewa Paprotna (sopran liryczno-koloraturowy) wystąpi z Koncertem Mikołajkowym w Cieplicach. W niedzielę, 8 grudnia 2019 r., na scenie Zdrojowego Teatru Animacji, zaśpiewa najpiękniejsze piosenki świąteczne światowych wykonawców, m.in. Georga Michaela, Johna Lennona i Shakina Stevensa. Na scenie towarzyszyć jej będzie zjawiskowy artysta rodem z Afryki – Prince Zeka. W programie niezwykłego wieczoru muzycznego z ich udziałem także autorskie kompozycje Ewy Paprotnej i Princa Zeki, w tym premierowy utwór tego duetu - "Love me first" oraz specjalnie przygotowywane niespodzianki. Początek koncertu o godz. 19.00.

Ewa Paprotna jest artystką niekonwencjonalną. Śpiewa klasykę i repertuar rozrywkowy. Od wielu lat na co dzień mieszka i pracuje w Wiedniu, pochodzi jednak spod Karkonoszy. Karierę rozpoczęła, śpiewając w Jeleniogórskim Chórze Chłopięco-Męskim i Kameralnym pod dyr. Franciszka Koscha. Kontynuowała naukę śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze, w klasie śpiewu operowego u prof. Ewy Barbary Werner. Kolejne konsultacje wokalne odbywała już u cenionych specjalistów w Wiedniu. Polskie Nagrania MUZA firmowały jej dwa albumy muzyczne: „Jak być Aniołem” i „Czas Bożego Narodzenia“, a dwie piosenki Ewy znalazły się w składance świątecznych piosenek rożnych wykonawców „Białe Święta“, co wskazuje też na szczególny stosunek artystki do świątecznego repertuaru. Ewa Paprotna jest laureatką prestiżowej nagrody „Złote Sowy“, mającej rangę światowych, polonijnych "Oskarów". Jej nazwisko znajduje się w encyklopedii „Polscy muzycy w świecie“ i „Rodacy na światowej pięciolinii“. Działalność artystyczna sopranistki to występy kameralne, akustyczne, recitale, koncerty, produkcja własnych albumów muzycznych. Ewa jest też współkompozytorką i autorką tekstów.
Jej twórcza wrażliwość, kreatywne podejście do muzyki, warsztatowy profesjonalizm oraz zdolności improwizacyjne, płynące z wyczucia nastroju, bezpośredniego, żywego kontaktu ze słuchaczami sprawiają, że swoimi występami oczarowuje publiczność.

Ewa Paprotna zawsze z wielką radością koncertuje w Jeleniej Górze. Nie ukrywa też wielkiej fascynacji „bajkowym” Zdrojowym Teatrem Animacji, w którym występowała już kilkakrotnie i zawsze wyśmienicie się w nim czuje. Jej ostatni koncert na cieplickiej scenie cieszył się wielkim zainteresowaniem publiczności, która przyjęła artystkę owacjami.

Teraz, po raz pierwszy w Jeleniej Górze, wystąpi z zaprzyjaźnionym artystą - Princem Zeką. To piosenkarz, raper, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny pochodzący z Konga, od lat mieszkający w Europie (obecnie w Austrii). Pochodzi z dyplomatycznej rodziny i jest potomkiem króla Kamitugi z Kamitugi w Kivu (we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga). Swoją muzykę nazywa „Makoul” - stylem opracowanym przez niego, łączącym afro-beat, hip hop, soul la rumba congolaise, reggae i funk w orzeźwiającą mieszankę brzmień, wzbogacaną jego ciepłym głosem a czasem wykręcającym język rapem. Szczególną cechą jego muzyki jest ogromna złożoność tonów i rytmów: melodyczna dusza topi się z rytmicznymi elementami afro-beat. Prince śpiewa i rapuje w języku francuskim, suahili, angielskim lub lingala. W swoich tekstach Prince Zeka odnosi się do codziennych doświadczeń i radości oraz bieżących wydarzeń politycznych. Swoją twórczością, w której wyraźnie słychać muzykę z jego rodzinnego kraju, przenosi przesłanie równości, miłości i szacunku oraz idee życia opartego na wizji nowej i pozytywnej kultury wolności oraz solidarności. Artysta współpracował z wieloma gwiazdami światowej sceny, jak Jimmy Cliff, Miriam Makeba, Joe Cocker, Alpha Blondy, Lucky Dube, CC Rogers (Just to Funk), Joe Zawinul, Bobby Bird James Brown (autor tekstów "sexmachine"), Lalomie Washburn (piosenkarka Jamesa Browna, autorka tekstów Shakka Khan), Rita Marley i Ziggy Marley. Prince Zeka napisał i skomponował ponad 300 piosenek, od hip hopu po reggae, od solo rumba conga po soul. W dorobku ma też kilka wydanych albumów muzycznych.

Bilety na jeleniogórski koncert Ewy Paprotnej i Princa Zeki w cenie 45 zł do nabycia w Zdrojowym Teatrze Animacji. Informacje i rezerwacje: tel. 075/7557690 w. 16 i 20; 512-219-907 oraz e-mailowo: scenaanimacji@teatr.jgora.pl.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten właśnie koncert w Zdrojowym Teatrze Animacji oraz płyty Ewy Paprotnej, ze składanką bożonarodzeniowych przebojów, a także single niezwykłego duetu Ewa Paprotna & Prince Zeka, promujące wspólną twórczość tych artystówInformacja, jak można je zdobyć w Nowin Jeleniogórskich z 26 listopada 2019 r. Zapraszamy! 

Ewa Paprotna.jpg
Prince Zeka.jpg
Czas Bozego Narodzenia -CD - Ewa Paprotna.png
EwaPaprotna § Prince Zeka - Mon espoir.jpg
See video