To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Epidemia w muzeum, czyli inwazja „żywego” szkła

Epidemia w muzeum, czyli inwazja „żywego” szkła

Przyczepiona do ściany grzybnia, która niczym leśny pasożyt wyrastający na korze drzewa, pojawia się nagle w pomieszczeniach muzeum, kolonia uzbrojonych w parzydełka jamochłonów, która zdecydowała się „osiąść” gdzieś pomiędzy eksponatami wystaw, zupełnie jakby przyniesiona tam z morskim prądem – to najnowszy pomysł ekspozycji, jaką podziwiać będziemy mogli w Muzeum Karkonoskim już od 1 lipca! Wraz z niezwykłymi, „żyjącymi” formami, obejrzymy kolekcję ponad czterdziestu nowo zakupionych szkieł.

Biomorficzne, tętniące swoim „szklanym” życiem kształty, przywodzące na myśl pasożytnicze grzyby, pierwotniaki i inne prymitywne organizmy – to dzieła Moniki Rubaniuk, wrocławskiej artystki, czerpiącej natchnienie z przyrodniczego makro – i mikroświata, otaczającego nas wokół.

- Obiekty szklane, które znajdą się na wystawie Epidemia, są kontynuacją prowadzonego od lat dialogu artystki ze szkłem, są wyraziste, ciężkie i ostre. Ich nieregularna struktura, złożona z multiplikowanych kawałków szkła nadaje im niepokojący i drapieżny charakter. Obłe, z pozoru miękkie formy skontrastowane są z ostrymi krawędziami szkła, nawiązując tym samym do świata natury, zwłaszcza do mikrosfery wirusów i bakterii. – mówi Ewelina Kwiatkowska z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Wernisaż Epidemii, będzie doskonałą okazją aby obejrzeć ponadto nowo zakupioną, wyjątkową kolekcję 42 eksponatów szkieł, wykonanych w śląskich hutach w XIX i XX wieku. Na nowe nabytki muzeum składają się miedzy innymi XIX-wieczne szklanice i puchary o najwyższym poziomie technologicznym. Zakupiona kolekcja szkieł śląskich będzie zaprezentowana w całości na wystawie „Nowe Nabytki 2014”, trwającej od 1 do 31 lipca 2014 roku. Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Na wernisaż współorganizowanej przez BWA we Wrocławiu, wystawy autorskiej Moniki Rubaniuk pt. „Epidemia”, zapraszamy Państwa do Gmachu Muzeum Karkonoskiego, 1 lipca (wtorek), o godz. 17. Ekspozycję oglądać można będzie do 10-tego sierpnia 2014 roku. Mecenasem projektu jest Tauron Dystrybucja.

 

Epidemia (1).jpg
Epidemia (3).jpg
Epidemia (4).jpg
Epidemia (5).jpg
Epidemia (6).jpg
Epidemia (7).jpg
Epidemia (8).jpg
nowe nabytki (1).jpg
nowe nabytki (2).jpg
nowe nabytki (3).jpg
nowe nabytki (4).jpg
nowe nabytki (5).jpg
nowe nabytki (6).jpg
nowe nabytki (7).jpg
nowe nabytki (8).jpg
nowe nabytki (9).jpg
nowe nabytki (10).jpg
nowe nabytki (11).jpg
nowe nabytki (12).jpg