To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dzisiaj w Stacji Orle obserwacje zaćmienia księżyca

Dzisiaj  w Stacji Orle obserwacje zaćmienia księżyca

Najbardziej spektakularne wydarzenie astronomiczne w ciągu najbliższych 100 lat będzie dzisiaj (27 lipca) widoczne z Polski. Rozpocznie się o 21.30 i potrwa blisko dwie godziny. Będzie można je obserwować w jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce - w Izerskim Parku Ciemnego Nieba w Stacji Turystycznej Orle w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

W Stacji Orle staną teleskopy, przez które każdy będzie mógł oglądać zaćmienie księżyca. Ale dobrze będzie widać także i bez nich. Wystarczy przestrzeń bez domów i drzew. Taka jaka jest w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Przed obserwacją o godz. 20 zaplanowano prelekcję o zjawiskach astronomicznych.

To zaćmienie jest wyjątkowe, ponieważ będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku.

Będzie bardzo długie, ponieważ Księżyc przejdzie przez niemal całą średnicę cienia Ziemi.

Ponadto Ziemia w lipcu znajduje się w okolicy najbardziej odległego punktu swojej orbity od Słońca, stąd jej cień jest najdłuższy i najszerszy.

Sam Księżyc znajdzie się w okolicy punktu najbardziej odległego od Ziemi na swojej orbicie, a tam Księżyc ma najmniejszą średnicę kątową i najwolniej się porusza.

Dr Dawid Moździerski z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest współorganizatorem obserwacji zaćmienia w Stacji Turystycznej Orle, w Izerskim Parku Ciemnego Nieba w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach wyjaśnia, że maksymalnej fazy zaćmienia Księżyc nie zniknie nam z pola widzenia, ponieważ w cieniu Ziemi nie jest zupełnie ciemno. Dostają się tam promienie słoneczne po załamaniu się w atmosferze Ziemi na jej obwodzie.

Dodatkową atrakcją tej nocy będzie bliskie sąsiedztwo na niebie bardzo jasnego Marsa, który maksymalnie zbliży się do Ziemi. Będziemy więc obserwować na niebie zaćmiony Księżyc i czerwonego Marsa.

Komentarze (7)

Ja to w piątek, gdy zobaczę tą wypłatę, to dopiero mam niezłe zaćmienie.

Zobaczymy, czy księżyc będzie w ogóle widoczny, bo mamy dość duże zachmurzenie.

Ogólnie niebo całkowicie zachmurzone i leje bardzo mocno. Czy lunetami przez chmury obejrzymy? a może w użyciu będzie peryskop? By się nie wynurzać ponad chmury, będzie można obejrzeć te zaćmienie. :) :) :)

Na Szybowcowce tabuny ludzi droga zablokowana autami. Ale udalo sie porobic sporo fotek

No i co z tego? Nie powinno się oglądać takich zjawisk, bo w Biblii jest to zabronione!

o rany,kazmirz,podajtenfragment,gdzie jest o tym mowa.

Księga Wyjścia Eustachiusza, List do Korętian, itp! Nie próbuj podważyć moje zdanie!