To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dym nad zdrojem

Fot. PAT

Cieplice mogą stracić status uzdrowiska – wszystko przez zanieczyszczone powietrze. – Problem jest duży – przyznaje prezes Uzdrowiska Cieplice Maciej Markowski. - Realizujemy program naprawczy, nic nam nie grozi – uspokaja natomiast prezydent Marcin Zawiła.

Cieplice znalazły się na tzw. czarnej liście Ministerstwa Zdrowia. Jest na niej 10 miejscowości. W przypadku Kamienia Pomorskiego, Sopotu czy Gorzałkowic Zdroju minister ma zastrzeżenia co do przekroczonych norm poziomu hałasu. Cieplice są w innej sytuacji – chodzi o przekroczone norm pyłu zawieszonego PM 10. Jest to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych.

(...)

Ministerstwo jest zdania, że w takich warunkach trudno leczyć uzdrowiskowo. Cieplice mają status uzdrowiska przyznany czasowo. Istnieje zagrożenie, że nie zostanie on przedłużony.

 

– Zdajemy sobie sprawę z wagi problemu, ciążącego zarówno na nas, jak i na całej społeczności lokalnej – mówi Maciej Markowski, prezes Uzdrowiska Cieplice. – Posiadanie statusu uzdrowiska, poza innymi korzyściami, jest warunkiem koniecznym dla możliwości kontraktacji usług w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego z NFZ.

 

Jak podał, wpływy z realizacji tych kontraktów stanowią 50% wszystkich wpływów spółki.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła uważa, że nie ma powodu do niepokoju. Zapewnia, że miasto wdrożyło i realizuje program naprawczy. – Połowa Osiedla XX-lecia zostanie włączona do ciepła z sieci – mówi prezydent. – Termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej. To także spowoduje, że będzie mniejsze spalanie. Bolesławiec otwiera wkrótce ośrodek egzaminowania kierowców. Ilość elek, które przyjeżdzają do Cieplic, będzie mniejsza.

 

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 34/13.

Komentarze (22)

no juz z tymi "elkami" toście polecieli ale sie uśmiałem hahahahaha

Z czasów zagłady lasów w Górach Izerskich - gdzieś w latach '70 XX w. pamiętam "ukrywane" dane z raportu w tej sprawie. Mogę się mylić, ale była tam mowa o opadzie 60-80 ton zanieczyszczeń stałych na kilometr kwadratowy Gór Izerskich i Karkonoszy. Żeby bylo śmieszniej, to nie były to pyły z Turoszowa, czy Zittau, ale w przeważającej części z ... Zagłębia Ruhry. Dzisiaj niech to będzie tylko 10% tamtej ilości. Wystarczy. Likwidacja kilku kominów lokalnych kotłowni i przegonienie "L"-ek z Cieplic, to plasterek na syfa.

Przecież 'włodarze' Jeleniej Góry podniosły czynsz dla mieszkańców ogrzewających domy paliwami ekologicznymi niewspółmiernie więcej, niż ogrzewanymi węglem, to i nie dziwota, że taka głupota władz potęguje skażenie atmosfery nad Cieplicami.

Panie Prezydencie - to nie "Elki" zanieczyszczają powietrze, ale piece węglowe, których jest przytłaczająca ilość, w ktorych mieszkańcy (z biedy!) palą czym podadnie - "Elki", to nie ta "waga" problemu! Czas najwyższy wprowadzić ogrzewanie z ciepłowni(ale nie tej co "istnieje", rychło "padnie")ale po BARDZO preferencyjnych cenach, ten wydatek rychło się zwróci!

Skoro Zawiła mówi, że nic nam nie grozi, to znaczy, że pora zacząć się bać. Wszyscy wiedzą jakie można mieć zaufanie do słów tego człowieka.

Drogi ECO, chyba nie wiesz, ze w Zaglebiu Ruhry juz nie ma tyle przemyslu co kiedys bo czesc fabryk i kopaln byla za stara, nieoplacalna wiec je pozamykano i z tego powodu jest tam do dzis duze bezrobocie. Zreszta to, co zostalo to moge Ci spokojnie napisac, ze skaza mniej srodowisko niz palenie byle czym w polskich piecach. Niestety POlacy nie dorosli do usuwania przyczyn i zapobiegania powstawaniu problemow wiec zamiast zachecic ludzi do ogrzewania gazem albo z ogrzewaniem z elektrocieplowni to odstraszaja cenami z kosmosu. Nigdy nie rozumialem dlaczego w takim biednym kraju gdzie nie ma opieki socjalnej bo to co jest to ochlap dodatkowo kopie sie obywatela w tylek i na sile chce udowadniac, ze POlska jest nowoczesna i mooze konkurowac z Europa... Gdybym tam mieszkal tez bym palil czym sie da bo placic za tone wegla ponad 200 euro bylo by nie na moja kieszen a zima jest dluga wiec trzeba duzo opalu. Pozdrowienia z Niemiec i zacznijcie wreszcie walczyc o normalnosc bo poki co to wegetujecie...

no jezeli to L-ki robia tyle dymu to gratuluje wiedzy P. Zawile, a moze to nie L-ki tylko przezarci kuracjusze zasmradzają teren - co radzisz rado ? pozbyc sie L-ek czy kuracjuszy, a moze sie sama siebie pozbedziesz bo tylko ciagla za-dyma z wami

Gratuluję poczucia humoru, ale o ile się orientuję nie ma w naszym kraju Gorzałkowic - za to są Goczałkowice Zdrój :)

Przepraszam... a kto to sra we własne gniazdo???? ;>

Szkoda, że nikt nie widzi jak dymi ZORKA. Tu piec (komin na 30 m)suszarni drewna opalany jest odpadami poprodukcyjnymi i dymi 24 godz na dobę nieprzerwanie przez cały rok. Jeśli tego nie chce się widzieć, to o czy my mówimy?

no ale zorka to przecież chluba complexowej jeleniej, miejsca pracy, podatki i inne takie. władza silnego nie ruszy. w ty układzie politykom nie opłaca się zadzierać z biznesem i odwrotnie. takie to uroki demokracji.

[quote=AnonimGall]Szkoda, że nikt nie widzi jak dymi ZORKA. Tu piec (komin na 30 m)suszarni drewna opalany jest odpadami poprodukcyjnymi i dymi 24 godz na dobę nieprzerwanie przez cały rok. Jeśli tego nie chce się widzieć, to o czy my mówimy?[/quote]
Ej, TY... nie podszywaj się pod mojego nicka... to nieładnie!!! :0

A mówiłem a mówiłem. Po co było likwidować ekologiczne tramwaje. Za to mamy kopcące autobusy które to zatruwają mieszkańców Jeleniej Góry

Wodzu Zawiła wybacz to moja wina ,tydzien temu kupilem duzego Quada ma spore spalanie wybacz :)

Może bardziej pozytywne skutki przyniosłoby wprowadzenie w miejsce przeniesionych do Bolesławca egzaminów na kierowców egzaminowanie naszych "wodzów" z umiejętności zarządzania miastem? Zastosować przynajmniej takie same kryteria, jak na egzaminach dla kierowców. Głowę dam, że mało który otrzymał by "prawo jazdy" do jazdy na obecnie zajmowanych stołkach. ;)

to wszystko przez goduszyn!!!! wsioki pala w piecach wszystkim czym popadnie i cały syf leci na cieplice!!!! jedyna opcja na ograniczenie zapylenia to zrównać cała wiochę z ziemią i po problemie

pewnie nie mam racji - skoro mamy w Cieplicach najcieplejsze w Polsce wody geotermalne - to przy DOBRYM GOSPODARZU, powinny być do tych wód przyłączone instalacje centralnego ogrzewania w budynkach na terenie Cieplic.
Piece przestałyby dymić !!!
Powinny być wreszcie uruchomione TERMY CIEPLICKIE !!!
Wtedy Cieplice mogłyby mieć status UZDROWISKA.
Czy, to co piszę jest nierealne ???
No to pozostańmy w smrodzie CZADU - bo to "życiodajny" gaz, no i bez Term Cieplickich - bo po nam one - a jechać na Słowację czy na Węgry, to nie łaska ???

Uzdrowiska działalność o wyraźnym znaczeniu społecznym. Ale i gospodarczym, wszak zdrowy i wypoczęty człowiek efektywniej pracuje. Jednocześnie są narażone na skutki niekorzystnych zdarzeń losowych, tak związanych z pogodą, jak i działalnością ludzką. Kataklizmy, jak powodzie w Polsce w ostatnich latach niczym niezwykłym nie są, mogą prowadzić do zniszczenia uzdrowiska i konieczności zaprzestania działalności.

Sposobem na ograniczenie zastraszających konsekwencji takich zjawisk pogodowych jest ubezpieczenie, z którego środki mogą złagodzić skutki i pomóc w usuwaniu skutków zaszłych wydarzeń. Jednak komercyjni ubezpieczyciele często jednak nie posiadają odpowiedniej oferty dla uzdrowisk lub za ubezpieczenie domagają się wręcz bajońskich sum. Rozwiązaniem może być Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW).

Warte rozważenia jest nie tylko skorzystanie z oferty istniejącego towarzystwa, ale uruchomienie własnego TUW-a, które pozostaje dużo prostsze i mniej kosztowne, niż wielu mogłoby się wydawać.

Dlatego zachęcam Państwa do odwiedzenia strony Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (http://www.fwuw.pl/), gdzie otrzymają Państwo kompleksową pomoc w założeniu własnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.