To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dwa tygodnie z Duchem Gór

Dwa tygodnie z Duchem Gór

Od soboty w miejscowościach kotliny jeleniogórskiej trwa Festiwal Ducha Gór. Dwutygodniowe przedsięwzięcie (potrwa do 31 lipca), na które składa się szereg wydarzeń kulturalnych i turystycznych, integruje lokalne społeczności i jest atrakcyjną ofertą dla turystów. Chyba każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co nas jeszcze czeka?

W najbliższych dniach, w programie Festiwalu kilka znaczących wydarzeń. Najważniejsze i bez wątpienia najbardziej popularne, to Festiwal „Gitarą i … – borowickie spotkania z poezją śpiewaną”. W piątek i sobotę 17 – 18 lipca na Polanie koło Borowic zaprezentują się m.in. „W tym sęk”, Janusz Radek, „Domowe Melodie”, „Paraluzja”, Kamil Grasicki, Robert Kasprzycki i Katarzyna Groniec. Początek piątkowego koncertu o godz. 19:00, a sobotniego o 18:30; muzyka brzmieć będzie przynajmniej do północy. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Organizatorzy udostępniają pole namiotowe tuż obok miejsca koncertów. Na czas trwania imprezy zostaną udostępnione dodatkowe połączenia autobusowe bezpośrednio z dworca PKP w Jeleniej Górze.
Od poniedziałku 13 lipca w ramach Festiwalu wyjątkowa prezentacja w kowarskim Domu Tradycji. Zobaczymy jak i gdzie żyli kowarzanie na przestrzeni wieków, gdzie pracowali; będzie też wystawa poświęcona górnictwu uranowemu w Fabryce Dywanów, a w fabryce filców wystawa zdjęć i makatek. Wszystko to dostępne do 31 lipca w godz. 11:00 – 15:00.
Festiwal Ducha Gór, to także „Wakacje z Teatrem”. Letnie spektakle dla dzieci zaprezentuje Zdrojowy Teatr Animacji. Spektakle już dziś i jutro - 14 i 15 lipca o godz. 11:00 (odpowiednio: „Projekt wyobraźnia, czyli o animacji w teatrze” i „Brzydkie kaczątko”); 19 lipca o godz. 16:00 „Kot Zen, czyli o muzyce i ciszy w teatrze”. Potem jeszcze 23 lipca Teatr Animacji wystawi sztukę „Spróbuj próby … czyli prawdziwa bajka o sztuce i reżyserii i Czerwonym kapturku”, a 27 lipca „Wymyślone podróże Mo”
Festiwalową tradycją są atrakcyjne i interesujące wycieczki krajoznawcze. W tym roku organizatorzy proponują m.in. Spacery po Kowarskiej starówce – cykl sobotnich, letnich wędrówek, z przewodnikiem (18, 25 lipca, godz. 10:30 – spod starej fontanny przy ratuszu); wyprawa do Gruszkowa, wsi w XIX wieku określanej mianem „klejnotu Karkonoszy” (15 i 22 lipca, godz. 12:00, spotkanie w Gruszkowie 62). Będzie też "Spotkanie z Wołogórem", czyli wędrówka do dawnej osady górskiej Budniki z ogniskiem na zakończenie (25 lipca, godz. 9:00, spod OW „Krucze Skały” w Karpaczu lub DW „Przedwiośnie” w Kowarach), wycieczka „Staniszów nieznany – Pałac i Góra Witosza” (28 lipca, godz. 11:00, przy bramie pałacu w Staniszowie), a na zakończenie „Szlakiem tajemnicy – Miedzianka i Mniszków” (30 lipca, zbiórka o godz. 11:00 przy starym browarze w Miedziance)
Pod koniec Festiwalu jeszcze dwie atrakcyjne i popularne imprezy plenerowe.
Najpierw kameralny V Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana” – dwudniowy festiwal piosenki turystycznej i poetyckiej, oraz całonocne wspólne muzykowanie (24 lipca, od godz. 17:00). W tym roku, w niesamowitej scenerii otoczenia schroniska „Szwajarka”, gdzie odbywać się będzie „Polana” wystąpią m.in. Basia Beuth, Zbyszek Stefański, duet Piotr Pieńkowski i Wojtek Lachowski, zespoły, Bądź Ciszą, Bieguni, Calcjumfolii, Celtic Tree, Huncwot, Zagrali i Poszli.
26 lipca - Festyn św. Anny na rzecz ratowania zabytków sakralnych w Sosnówce, który ma już XVIII edycję. Tegoroczną 27 lipca Tradycyjnie rozpocznie się sumą odpustową przy kaplicy św. Anny, a potem mnóstwo atrakcji z koncertami, konkursami, warsztatami i turniejami.