To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dotkną nas podwyżki

Dotkną nas podwyżki

Zapłacimy więcej za prąd, gaz, wywóz śmieci oraz za mieszkanie i za paliwo. Tym wita nas nowy 2010 rok. Podwyżki odczują palacze i właściciele diesli. Lekko licząc, wydamy co miesiąc od 50 do nawet 150 złotych więcej na opłaty. Niestety, pensje jeleniogórzan nie wzrosną znacząco.

Najbardziej dotkną nas opłaty za media. Wprawdzie zarządzający spółką Gigawat robili co mogli, by nie podać nam, o ile wzrosną opłaty za prąd, to jednak udało nam się to nieoficjalnie wyliczyć. Podwyżki będą kilku procentowe, przeciętny rachunek będzie wyższy o 5 do 10 złotych. Nie ma jeszcze oficjalnych danych odnośnie podwyżek gazu, jednak już mówi się, że zapłacimy nawet o kilkanaście procent więcej. Z końcem marca traci ważność dotychczasowa taryfa. Nowej na razie spółka nie chce przedstawić. - Zostanie wkrótce przesłana do Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzenia – dowiedzieliśmy się w biurze prasowy PGNiG.

Podrożeją też śmieci. MPGK podniosło ceny za metr sześcienny z 68 złotych do ponad 76 złotych. - Jest to związane z podwyżką opłat na składowisku odpadów w Kostrzycy – tłumaczy Michał Kasztelan, prezes przedsiębiorstwa. Identycznie wzrost cen tłumaczy drugi z odbiorców śmieci – Simeko. W firmie obowiązuje nieco inny system rozliczeń niż w MPGK, ustalona jest stawka na mieszkańca. Stawka za jedną osobę w gospodarstwie domowym to 10,68 złotych, do tej pory było 9,86 zł. Ceny odbioru śmieci podniósł też PKS Jelenia Góra. Za metr sześcienny nieczystości mieszkańcy Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Wojcieszyc, Piechowic zapłacą 77 złotych, czyli o 7 złotych więcej niż jeszcze w grudniu. Stawki w Starej Kamienicy i Szklarskiej Porębie są jeszcze wyższe – po 85 złotych za metr sześcienny.

Do kieszeni mieszkańców zagląda też miasto. Na szczęście, podwyżki podatków w tym roku nie są duże, jedynie o stopień inflacji – 3,5%. Od stycznia o tyle w Jeleniej Górze podrożał podatek od nieruchomości. W praktyce w skali roku będzie to zaledwie kilka złotych. Wzrastają też stawki od środków transportowych, większa będzie też opłata targowa. Dotyczy ona handlujących na ulicach i skwerach. Nie zmieniano natomiast opłat uzdrowiskowej i miejscowej a także podatku z tytułu posiadania psa.

Od marca natomiast o 10 procent wzrasta stawka bazowa czynszów za mieszkania komunalne. Mieszkańcy zapłacą więcej od kilku do 10 złotych miesięcznie.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 1/10.
 

Komentarze (10)

Ot kapitalizm w jedną stronę.Ceny w górę, pensje w dół.

Taka sytuacja generalnie powtarza się corocznie. Czy zatem Noworoczne fety nie są irracjonalne?

To są te cuda obiecane przez Tuska...

To nie jest kapitalizm, ani komunizm, to jest tuskizm!

pokażcie mi jedną żecz która by od chocby 20 lat potaniała z nowym rokiem??? jakoś niejarze...

~BĘDZIE ..*obniżka na odzież !! ~Hi,. .a to juz *smaczne jedzonko dla ..*moli! :s :s :s :s :s :s !

Cieszcie się ludzie ,że to podwyżki cen Was dotykają...a nie faceci w :czarnych sukniach" :(..ich dotyk boli do końca życia :0

http://www.youtube.com/watch?v=6EmLLhNaVQE&feature=player_embedded

Do roboty sie wszyscy wezcie a nie przepraszam pracy tez nie ma :confused:

niech wszyscy ryzygnują od wirmy simeko bo nawet sprzędu nie maja a chłopaki juz siły nie mają nawet muszą pracowac od 6 rano do 20 dziękuje ludzią za tak zrobia