To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dostali o 100 procent większe rachunki za prąd

Dostali o 100 procent większe  rachunki za prąd

Idą ciężkie czasy dla jeleniogórzan. Spółki miejskie dostały właśnie faktury styczniowe za prąd. Rachunki są większe aż o 100 procent. - Jesteśmy w szoku – mówią prezesi Wodnika, MZK, Term Cieplickich i MPGK. Przecież rząd zapowiadał, że nie będzie podwyżek prądu, a tu tymczasem Tauron przysyła tak bardzo zwiększone rachunki. Nie ma wątpliwości, że odczują to wkrótce także mieszkańcy.

- Wzrost cen biletów jest nieunikniony – przewiduje Dariusz Stolarczyk, prezes Term Cieplickich. Jak wylicza jego firma będzie miała do zapłacenia rocznie od 400 do 600 tysięcy złotych więcej. Przewiduje, że w ślad za podwyżkami cen prądu, także firmy świadczące usługi Termom, podniosą cenę.

Energetyczny chaos

Prezes Stolarczyk pokazuje faktury. Za grudzień 2018 Termy Cieplickie zapłaciły za prąd 38 tys zł. W styczniu tego roku rachunek opiewa na 69 tys. zł.

- To jest energetyczny i biznesowy chaos – mówi wprost Dariusz Stolarczyk.

- Po zamieszaniu w 2018 roku z planowanymi podwyżkami cen prądu i potem gwarancji rządu, że ich nie będzie, podjętej ustawie w tej prawie, byliśmy spokojni - wyjaśnia. - Planowaliśmy budżety w oparciu o te zapewnienia. Te faktury to dla nas zaskoczenie. Nie wiem dlaczego mamy ponosić konsekwencje tego – nie wiem nawet jak to nazwać?  Programu energia + transformacja?  Nie rozumiemy tego. Nigdy nie było tak nagłych drastycznych zmian cen - dodaje zbulwersowany.

Wyciągną rękę do miasta

Agata Buśko, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze pokazuje, że firma w 2018 roku płaciła 201 zł za jeden megawat, a teraz spółka dostała fakturę opiewającą na 398 zł za jeden megawat.

- Żadne oszczędności, które planowaliśmy w spółce, nie pokryją takiego wzrostu cen za energię elektryczną – mówi Agata Buśko.

Czy należy spodziewać się wzrostu cen biletów autobusowych?

- Ceny ustala samorząd – wyjaśnia prezes MZK. - Jeżeli nie będziemy mieli pieniędzy na pokrycie wzrostu kosztów, wyciągniemy rękę do miasta. Wzrośnie stawka rekompensaty. Samorząd będzie musiał albo znaleźć pieniądze w budżecie, albo przeniesie koszty na mieszkańców - wyjaśnia Agata Buśko.

Nie wiedzą jak planować

Spółka Wodnik wyda rocznie około miliona złotych więcej za energię elektryczną. - Mamy urządzenia, których obsługa wymaga dużego zużycia energii – wyjaśnia Wojciech Jastrzębski, prezes PWiK Wodnik.

- Nie wiemy co się jeszcze dalej wydarzy. Jak planować, skoro bez uprzedzenia są wprowadzane takie duże podwyżki cen prądu? - pyta zdenerwowany.

Podobne zarzuty ma Włodzimierz Stasiak, prezes MZGK. W tej spółce rachunki za prąd poszły w górę o kilkaset tysięcy złotych.

Podwyżki godzą w bezpieczny byt mieszkańców

Prezesi miejskich spółek w Jeleniej Górze mówią zgodnie, że nie mają możliwości wzięcia na swoje firmy tak gigantycznych podwyżek.

- Zagrożenie podwyżek cen usług świadczonych dla mieszkańców przez miejskie spółki jest bardzo duże - przyznaje Wojciech Chadży, przewodniczący rady miejskiej w Jeleniej Górze. - Niedobrze się dzieje, że podwyżki energii jednak są i to tak wysokie, bo godzą w bezpieczne funkcjonowanie miasta i mieszkańców - dodaje przewodniczący.

prad (1).jpg
prad (3).jpg
prad (5).jpg
prad (7).jpg
prad (9).jpg
prad (11).jpg
prad (13).jpg

Komentarze (65)

No i Pis-da.

POdziękujmy kochanej Unii za samoPOdatkowanie się z okazji emisji CO2. A także POkemonom za opylenie Hiszpanii za półdarmo, polskich praw do emisji. W całej europie ceny POszły w górę. Obecna lewacka Unia zasługuje na nagrodę Darwina.

eurosroko, W ŻADNYM KRAJU UE prąd nie zdrożał. Więc lament w tamtym kierunku jest nieuzasadniony. Myślę, że Polacy , zwłaszcza ci olewający regularnie wybory poczują się w końcu do tego by zawalczyć o resztę tego co z cywilizowanej Polski zostało. W przeciwnym czasie czeka nas bieda na kolejne 20 lat i sprzatanie Polski podobne do tego jakie miało miejsce po Gierku, ktory też wstawał z kolan, rozdawał , walczył z wrogami , drukował pieniądze bez pokrycia, podnosił ceny i rekmpensował. W efekcie "dorobilśmy się" pensji w milionach i kartek na żywność. A winna była lewacka Europa i Radio Wolna Europa, która okłamywała Polaków.
Ja takiej Polski nie chcę i liczę na rozsądek i odpowiedzialność rodaków w nadchodzących wyborach i na to, że frekwencja wyborcza obecną władzę odsunie od władzy. Bo na rozsądek i opamiętanie w rozdawnictwie raczej nie ma co liczyć

Zaraz ci odpisze kolejny matołek, który ma wytrysk, jak napisze literki "p" i "o" z shiftem :) Kilku takich tu jest... A może to ten sam cymbałek?

Tu masz artykuł z Holandii, a nasze POdwyżki są zasługą prezesów. POczytaj na komenty Jelonce.

Mieszkańcy Holandii płacą za energię elektryczną 28% więcej, a za gaz 20% więcej niż wynosi europejska średnia – poinformował portal energievergelijk.nl.

Wysokie ceny energii to w minionych dniach w Holandii gorący temat. Z najnowszych danych, zaprezentowanych przez Główne Biuro Statystyczne CBS, wynika, że statystyczne niderlandzkie gospodarstwo domowe w kraju wiatraków zapłaci w tym roku za energię aż 334 euro więcej niż w 2018 roku. Pisaliśmy o tym także na tych łamach: TUTAJ.

Podwyżki cen prądu i gazu są więc wyższe niż to wynikało z oficjalnych prognoz rządowych. Zdenerwowało to nie tylko wielu mieszkańców Holandii, którzy od początku tego roku dostają wyższe rachunki za energię, ale także opozycję w holenderskim parlamencie, która zażądała od rządu wyjaśnień.

W środę niderlandzkie media podały kolejną informację związaną z „energetyczną drożyzną” w tym kraju. Portal energievergelijk.nl, opierający się o dane z opracowania Household Energy Price Index, porównał ceny energii w Holandii z cenami w 31 innych państwach Europy.

Prąd podrożał w Holandii w tym roku aż o 15% (w porównaniu z grudniem 2018 r.), a gaz 12%. Nigdzie w Europie energia nie podrożała w tym roku tak bardzo jak w Holandii, informuje energievergelijk.nl.

"POczytaj na komenty Jelonce." - zmień piguły...

eurosroko, Jeśli 28% to więcej niż 100 %, to przyznam ci rację. Poza tym, nasza władza lansuje tezę, że Europa zachodnia zazdrości nam dobrobytu. W tej sytuacji rozumiem 28% w biednej Holandii. Nie rozumiem natomiast 100% w bogatej Polsce.
Coś z tą propagandą chyba nie tak ?

Czytasz i nie rozumiesz. Podwyżki w Holandii nie 28%, a 15%. Natomiast POdwyżki w Jeleniej, to wina prezesów-gamoni, którzy nie wyrobili się z przetargiem na prąd od stycznia. Od lutego cena będzie, normalna. A w styczniu płacą frycowe za własną głuPOtę. Stolarczyk, jako były prezes Tauronu POwinien o tym wiedzieć. Prezesi za tę Hucpę POwinni zapłacić z własnych pieniędzy.

Napisz sobie na ścianie wielkie litery p o, i się brandzluj do nich, żenujący wypierdku. W tym tygodniu nie będzie premii, bo się nie spisałeś (wersja dla ciebie: "nie sPiSałeś").

Słychać wycie? Znakomicie. Muszę tak pisać, bo niestety podwyżki różnią się od POdwyżek. Te ostatnie wynikają z głuPOty.

Faktycznie nie rozumiem. I dalej twierdzę, ze 100% to więcej niż 15% wbrew tobie.
Wbrew tobie także uważam, że rachunki za prąd wystawia sprzedawca prądu, a nie odbiorca.
Co do zapłaty za hucpę, to owszem powinni za nią zapłacić jej twórcy. Tylko jakim cudem ma to być PO, skoro od 3 lat nie rządzi. Normalnie to miało być już wg Pana Premiera już od stycznia, bez grosza podwyżki. A jest jak jest. Narazie więc płacimy MY i płacić będziemy niestety wbrew propagandzie...Chyba, że pójdziemy licznie do wyborów

Ciężko się z Tobą dyskutuje. Jak mówisz o POdwyżkach prądu w Polsce o 100%, to POdaj w jakim innym mieście są takie POdwyżki.

chcialeś chyba powiedzieć podziękujcie KŁAMCOM PISOWSKIM! NIECH SIĘ TERAZ TLUMACZĄ, ZŁODZIEJE , EXPERCI OD 500+ I PATOLOGII!

Co na to senator Mróz? Mówił,że podwyżek nie będzie...

Senator powinien się czerwienić ze wstydu. W ogóle ciemny lud zdaje się nie dostrzegać, że by dać 500+ trzeba zabrać 700, by dać 300 trzeba zabrać 400.
I jak znam życie ciemny lud nadal będzie na nich głosował.

Miasto straszyło już zeszłym roku, że odbije się to na mieszkańcach. Czyli już wtedy planowali , że ściągną z mieszkańców kolejne pieniądze. Dajecie się wkręcić w maszynkę miejską. A wystarczy żeby spółki miejskie refakturowały rachunki . Nie dajcie się oszukać , bo pod pretekstem "zawyżonych rachunków" miasto chce wydoić od nas kasę. Nie mogą podwyższać cen wody bo jest ustalana odgórnie to szukają na wszystkie inne sposoby. Jak w firmie bilans się nie zgadza to się szuka oszczędności w firmie. Otwórzcie oczy i patrzcie na ręce włodarzy miasta, bo będą nas strzyc przez kolejne 5 lat.

a zwala winę na rząd. Wstyd! Przeczytajcie artykuł na portalu wpolityce i zapytajcie, w co gra były prezes spółki energetycznej,a obecnie prezes Term Cieplickich. Zagapił się?

Od kiedy Termy cieplicke sa firma Dariusza Stolarczyka? Zawsze myslalem ze to spolka miejska a on tam postawiony jak nie mial sie czym zajac.....

"Zajac", powiadacie? Nu, pogadi!

hahahahaha... dziękuję Tobie. Nieźle się uśmiałem ^_^
Najlepszy komentarz

Tauron +

Prawdomówność Pana Premiera - porażająca, ale i tak właściwie to już od dawna było wiadomym, że kłamie jak... Jedną ręką dali, drugą (z nawiązką) odbiorą, a Ty ciemny Ludu ciesz się z 500+ na pierwsze dziecko, wolne od podatku dla młodych, czy 13-tką dla emerytów. Wartość nabywcza tych "datków" (wiadomo - kiełbasa wyborcza!) niebawem spadnie znacznie i rząd będzie mógł chwalić się nadal "wolnymi miliardami" w budżecie, by przyznać sobie sowite nagrody - "bo się należało"! PO z Tuskiem - wiadomo ukradli - jakieś ok. 250 miliardów, ale NIKT jak dotąd (3,5 roku!) nie siedzi (mimo genialnej reformy sądownictwa) i nie ma skonfiskowanego majątku... coś, tu nie gra!
A ja, czekam na 14-tkę do emerytury, przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, cytując Owsiaka: "Oj, będzie się działo!".

No i właśnie się dowiedziałem, że 13-tka w kwocie 1100 PLN tak faktycznie będzie w kwocie netto: 888,25 zł! Brawo Panie Morawiecki, jak płacić podatki, to do śmierci!

Wielkie rachunki to te spółki płacą od zawsze mpgk niech zacznie szukać oszczedności na firmie, Stasiak powiedz ludziom jakie firma ma żarówki starocie które pochłaniaja ogrom mega watów , tam nikt nie oszczędza te walące sie hale ogrzewane gazem firma roku,a wodnik to raczej podaje wodę systemem grawitacyjnym panie prezesie gdzie te wielkie pompy,Mzk nie stać na darmowe przejazdy nawet we wrocławiu trzeba płacić a jaki wrocław jest bogaty a jezeli chodzi o Termy to pan Stolarczyk nie wie gdzie szukać oszczędnosci przeciez kupę lat pracował w Tauronie jako Prezes, właśnie to są ludzie Łuzniaka juz płaczą a co mają powiedzie firmy prywatne nie dotowane przez państwo

Ale bzdety piszesz,nawet nie masz pojęcia jak funkcjonują miejskie spółki.

Te krolowa ze Spółdzielczej, panienki się z ciebie śmieją! Naucz się używać kropek, a dopiero potem możesz się ślinić do klawiatury. Na razie ślinisz się na widok wacków i to ci wychodzi najlepiej.

Jestem ciekawa co powiedzą Panowie z PiS- Mróz, Łojek,Rypiński, Szymański i cała pozostała reszta.

Szymański już nie jest z pisu a Rypiński nigdy w nim nie był.

dużo rzeczy podrorzało. piwo w biedrze 20gr na puszce. głosowałem na tych złamasów bo mi telefon dali i doładowywali konto rzebym pisał komentaże ale tera to już nie bende głosował. trza bendzie chyba coś samemu pendzić.

Może w MZK trzeba zlikwidować stanowisko doradcy zarządu ds. technicznych? A i w innych spółkach poszukać oszczędności???

W tym mommenicie aż sie prosi by miasto na swoich gruntach zainstalowało farmy fotowolataiczne i kilka wiatraków.Mozna tez zachecić mieszkańców do pedałowania na rowerach z dynamem.W końcu tytuł rowerowej stolicy zobowiazuje

Niedawno widziałem premiera Mateuszka w TV i wydawało mi, że nos mu urósł.

Jak wszyscy będą pedałować, to będzie PEDAŁOWA stolica Polski.

A gdzie wypowiedź przedstawiciela Tauronu, który podnosi ceny? W TVN przedstawiciel Tauronu mówił o jakimś spóźnieniu miasta.

Obiecali 500+na każde dziecko,13tke dla emerytów.Więc trzeba podwyżki zrobić,bo kasy mało.Jeszcze tak źle nie było.
PiS tylko umie rozdawać kasę.Ciekawe co dalej jeszcze wymyślą?I tak te wszystkie rachunki,mimo oszczędzania pochłaniają większość budżetu domowego.

Chyba zacznę się stołować u pana Morawieckiego lub pana Kaczyńskiego.

I właśnie poprzez podwyżki rośnie 'ściągalność vatu' według pisowskich ekonomów!

W całej Polsce cisza, żadna gmina nie mówi o podnoszeniu cen a Jelenia Góra ma kłopot. Czyżby została wyróżniona?

Nie podpisali aneksu w terminie.Oczywscie wina PiSu

Zużyliście więcej prądu to i rachunki wyższe. Nie ma co się żalić tylko brać się do roboty.

Fajna ta reklama Tauronu z gwarancją braku podwyżek. No ale to dla powracających odbiorców, może lepiej było odejść od tego sprzedawcy.

Pewnie nie dotrzymali 21 dniowego terminu i mają droższa taryfę za styczeń.

Mam podobne zdanie.Najpweniej chodzi o aneks .Ciekawe czy jak kolejny rachunek będzie niższy to też będą się chwalić?W każdym razie znaleźli argumenty do podwyżek.

Jeżeli jest tak jak mówisz, to wszyscy prezesi POwinni dostać kopa w tył i na bruk, bo to jest działanie na szkodę spółek i miasta. Z drugiej strony jeden z drugim może się nie znać i dać ciała, ale jak wszyscy nie POdpisali aneksu, to jest to jakaś zmowa i za to się idzie do pierdla. Tym bardziej, że przecież w Tauronie urzędują ich kolesie i POwinni wiedzieć co i jak. Widać tu robotę dla ABW. Pamiętam jak walczyli z ustawą Szyszki o wycince drzew. Zawiła i spółka sadzili jakieś śmieszne drzewa, a jednocześnie na terenach miejskich i w pasach przydrożnych następowała masowa wycinka drzew. Żeby było to bardziej widoczne, ścięte drzewa leżały nieraz kilka miesięcy w miejscu ścięcia.

pan prezydent zafundował młodzieży darmowe przejazdy, to i bez problemu dofinansuje ww instytucje, bo precież nas stać

Panele instalować.

POkazują jakie są straty przez złe WYbory.
POwinni odpowiedzieć za takie gierki.
Aneks podpisaliby o czasie to nie byłoby podwyżek.Obywatel ma się zrazić do władzy gdy zabóli więcej.To nie jest polska racja stanu.To POlska racja cwanu.

Redaktorze, skontaktuj się z rzecznikiem Tauronu i prztocz mieszkańcom uzasadnienie podwyżki.

Żartujesz? Przecież ten artykuł celowo jest tak napisany, żeby podać fikcyjne powody do podwyżek rachunków dla mieszkańców, zamiast rzetelnie opisać gapiostwo jeleniogórskich urzędników. Nikt też nie napisze, że to gapiostwo wywołało wzrost cen dla spółek miejskich tylko w styczniu, a w lutym wszystko wraca do normy.

A to nie te darmowe bilety MZK dla młodzieży i dzieci wychodzą bokiem i dlatego pozostali pasażerowie mają się na nie składać?