To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Donosy w zaułku nienawiści

Donosy w zaułku nienawiści

Od kilkunastu lat Powiatowy i Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz inne instytucje zajmują się sprawą samowoli budowlanych czterech sąsiadujących ze sobą właścicieli domów jednorodzinnych w Cieplicach przy ulicy Widok. Ale końca sporu nie widać.

Jeden z właścicieli sprzedał swój dom i ma święty spokój. Ale takiego stanu ciągle zaznać nie może Zbigniew Firlej, którego dom stoi na środkowej działce. Mężczyzna twierdzi, że gdyby sąsiedzi z boku na niego nie donieśli w 2001 roku, że ma samowolę budowlaną, to on by też cyrku nie robił. A skoro zaczęli walkę, to on nie został dłużny i napisał, że to sąsiedzi mają budowy niezgodnie z papierami. Cichy zaułek przy spokojnej ulicy ogarnęła nienawiść sąsiadów.

Mogli cicho siedzieć
Zaczęło się od tego, że sąsiedzi Firleja, mieszkający po obu stronach jego posesji poprosili go, by podpisał się pod petycją w sprawie uniemożliwienia sąsiadowi z naprzeciwka uruchomienia baru na jego posesji.

- Ja im powiedziałem, że niech bar sobie będzie, bo wtedy na piwo nie będę musiał daleko chodzić. I powiedziałem im, że jeśli rzeczywiście, czego się obawiali, bywalcu baru zaczną nam tu brudzić i hałasować, to wtedy będziemy interweniować. No i zaczęło się. Wtedy właśnie napisali na mnie donos do urzędu miasta – opowiada Zbigniew Firlej.

A poszło o zamiar postawienia przez Z. Firleja pergoli na jego tarasie. Sąsiedzi twierdzili, że to będzie fikcja, że pod pozorem budowy pergoli sąsiad chce zbudować wiatę i inne pomieszczenia gospodarcze. Podobnie, jak uczynił to inny sąsiad, ten, który miał zamiar uruchomić bar. Donieśli także i o tym, że Z. Firlej powiększył swój dom, dobudowując klatkę schodową, zabudował taras pełną ścianą wiatrołap wchodzący na chodnik i dziwne pomieszczenie gospodarcze z tyłu posesji. Opisali też otoczenie domu Z. Firleja – składowisko złomu, rupieci, „po prostu śmietnik”. W opisie nie pomylili się nic – po ośmiu latach wygląd posesji jest taki sam.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wszczął postępowania w sprawie samowoli budowlanych. Zresztą niedługo później inspektorzy znowu pojawili się na ulicy Widok, bo Z. Firlej doniósł, że jego sąsiedzi także popełnili samowolę budowlaną. Ten z prawej strony wybił dodatkowe okna wychodzące na stronę domu Z. Firleja, których nie powinno być, bo do granicy działki jest zbyt mała odległość. Sąsiadowi z lewej strony właściciel środkowego budynku także zarzucał samowolne powiększenie otworów okiennych i posadowienie budynku zbyt blisko granic jego działki.

Zbigniew Firlej zauważył, że dom sąsiada stoi za blisko jego posesji dopiero po kilkunastu latach od zakończenia budowy. Czy wcześniej mu to nie przeszkadzało?

- Mogło sobie stać. I u sąsiada po prawej i po lewej. Ale skoro oni na mnie donieśli, to ja napisałem na nich – nie kryje powodów swojego działania.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 19/09.

Komentarze (8)

POLSKA! Mieszkam w Polsce! :)

Taaa...typowa polska mentalność...jakby mogli to jeden drugiego by w łyżce wody...takich sąsiadów to powinno się humanitarnie odstrzeliwać. Nie wiem co jeden i drugi z tego ma? Chyba jedynie to, że jeden dowali drugiemu. Głąby...

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :lol: :lol: Najdroższy na swiecie panie Firlej!! Przyznaję się panu że dnia 32.12.1939r. uprzejmie donosiłem na pana,do dowództwa Lufwaffe,za to że pan osobiście latał za moją babką w połowicznym negliżu po parku w Cieplicach.Decyzję ową podjąłem wówczas jak doniesiono mi że nie posiada pan patentu pilota.Babka już odeszła w zaświaty wię nie obowiązuje mnie tajemnica, tak taż ujawniam ją świadomie ,niech małżonka sie wreszcie dowie jaki z pana lotnik.Doniosłem na pana jeszcze w inne miejsce.Dowie się pan ale za 50 lat bo taka jest procedura nazwy- ściśle tajne.Piszę to ze łzami w oczach, tak mi pana szkoda.A trzeba było pod domem zbudować schron atomowy ,bo sąsiady nie mają takiego przybytku.I przez ten schron byś się pan dokopał pod sąsiadów ,i byś pan wiedział co te cholery na pana mówią , bo na pewno cóś knujo przeciwko pańskiemu psu . A ten zapewne nie popuści?? i bedzie zadyma na Widoku.Bo słyszałem że dużo wojska wycofują Ze zagranicy,śmigłowców bedzie siedem ,dwa migi, i mają rzucać kasy/CASY/ napewno nie kasę,tak tez kup pan opate i sie trza okopac panie Zbyszku bo bedzie gorąco, Grunwald przy tym ataku na pana to mały pikuś!!!!Ja tam odpalam rower i już daje dyla do Jeżowa , i z góry szybowcowej bede se oglądał te starcie.

:whistle: :woohoo: :whistle: :lol: :whistle: :woohoo: :woohoo: :woohoo: Na dowód że logicznie wydedukowałem o inwazji z Azji świadczy fakt napisanego poniżej postu że pan/pani???nazywając siebie ;ja; posiada wcześniejsze informacje o humanitarnym odstrzeleniu was wszystkich!!!! Trza chyba na to uważać??dlatego prześlę panu panie Zbyszku jedno kopie taranu zamkowego faksem,jakby nie doszło bo mie faks często sie psuje ,to panu tłumacze jak ten oręż kurde wygląda bo pan nie wie boś pan za młody na te rzeczy i pod Gunwaldem pana nie było a ja byłem!!!Wiec jest to kawał dragale nie okorowanego i trza trzymać w kierunku wrogiego ataku na wewprost , i trza bacznie uwazac na wampiry . Dlategoż zalecam walke dzienno ,co by zadac dużo ran , jak bedzie sikała krew, to trza szbko dac dyla w krzaczory i bez lornete oglądać skutki tegoż zajścia i starcia obcych wojsk.W razie czego wywiesić kawał białej płachty co znaczy w jezyku międzynarodowym że juz masz kochanieńki dosc boju, i zrób sobie jakieś rany, najlepiej sie podrap po plecach ,ja tak robiłem i skutkowało , jeszcze mi order chcieli dać /ku...... ma..../ , ale nie wizionem, bo mam honor ,kurde!!! Tak że Zbysiu kochany bądź gotów na niewielkie rany!!! Do boju, opoju .Wspieram cię duchowo z nieba, i wszystko kurde widze!!!!!

Panie nazywającym siebie tak szumnie ;ja; , szastasz pan lup pani tak wielką ilością wody !!!!! A kto kurde za ta wode bedzie płacił?????? , co pan lub pani sobie wyobraża !!!!! Prosze mieć na wzgledzie dobro narodu i Panstwa, przecie bedziemy mnieć ogromnego deficyta we budżecie i moŻe być kurde KRACH!!!!!!! Doradzam przeprosic naród za te wode, chyba że bedzie zamienione na wódke,wówczs jest to już inna sytuacja,nie tak na ostrzu noża postawiona!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :dry: :dry: :dry: :dry: :dry: :lol: :lol:

Zgromadzenie narodowe uchwaliło że; cytuję za dziennikiem ustaw: mają robić w niedziele TYLKO DONOSICIELE/Ustalone z Episkopatem Zauralskim NA ROZDROŻU WIELKIM /

TEN, ja , to jeszcze waz wysyfa od Gołębiuf. A feeeeeeeeeeeee!!!!!! A PRZECIE WY TYLKO SE DONOSITA ,chyba na siebie se donosita!!!, no nie,!!! cy tes nieeeee!!!!! A gdzie jest napisane ze, zabroniono w Unii takie zeczy robic??? We wBrukselce na tan temat nic nie wiedzo, donosita se na Widoku nie pokryjomu??!!!!

Bardzo dobrze, że donieśli na siebie.
Porządek musi być!