To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Domówka” dla nieobecnej

Fot. Tomasz Raczyński 

2 kwietnia na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury grupa STA-ART, kierowana od 2007 roku przez Łukasza Dudę, zaprezentowała kolejną premierę, będącą efektem wielomiesięcznej pracy warsztatowej – „Domówka” (tytuł oryginalny - „Requiem dla gospodyni”). Na początku młodzi twórcy pracowali nad inną sztuką, jednak po tragedii, która wydarzyła się w noc sylwestrową 2016 roku, w której zginęła uczestniczka warsztatów, młodzi aktorzy zadecydowali o zmianie tytułu. Wybrano „Requiem dla gospodyni” Wiesława Myśliwskiego. A spektakl dedykowano Marii Oziemskiej.

Tak jak poprzednich utworach scenicznych, tak i w tym, autor zachowuje klasyczną zasadę trzech jedności: cała akcja rozgrywa się wokół jednego wątku w ciągu jednej doby.
Łukasz Duda zmienił oryginalny tytuł Myśliwskiego „Requiem dla gospodyni” na współczśniejszy i bardziej „oswojony” - „Domówka”, i tym prostym zabiegiem odarł śmierć z majestatu requiem i sprowadził ją do poziomu imprezy organizowanej w domu z udziałem bliższych i dalszych znajomych. Myśliwski w sztuce, a Duda w spektaklu, pokazuje zmierzch chłopskiej tradycji i kultury; odchodzenie świata, który, wydawało się jeszcze tak niedawno – jest wieczny.

To dynamiczny spektakl, zagrany w dobrym tempie, z wyraźnie narysowanymi typami ludzkimi. Niełatwe to zadanie dla niezawodowych przecież aktorów, utrzymać się w konwencji groteski i jednocześnie zmierzyć z tematem, wydawało by się dalekim od ćwierkania na twitterze i rozmów, które prowadzi się na przerwach między polskim a historią.

Grupa młodych aktorów, postawiona wobec sytuacji ostatecznej, wykazała się niezwykłą dojrzałością i po tragedii, która wydarzyła się w Jeleniej Górze w noc sylwestrową, udanie zmierzyła się z tematem wymagającym nie tylko scenicznej dojrzałości. I także za to twórcy spektaklu zebrali oklaski, które długo wybrzmiewały po spektaklu.

Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich” z 4 kwietnia 2017 r.  

domówka (1).jpg
domówka (2).jpg
domówka (4).jpg
domówka (5).jpg
domówka (6).jpg
domówka (7).jpg
domówka (8).jpg
domówka (9).jpg
domówka (10).jpg
domówka (11).jpg
domówka (12).jpg
domówka (13).jpg
domówka (14).jpg
domówka (15).jpg
domówka (16).jpg
domówka (17).jpg
domówka (18).jpg
domówka (19).jpg
domówka (20).jpg
domówka (22).jpg
domówka (23).jpg
domówka (25).jpg
domówka (26).jpg
domówka (29).jpg
domówka (30).jpg
domówka (31).jpg
domówka (32).jpg
domówka (33).jpg
domówka (34).jpg
domówka (35).jpg
Domówka - plakat.png

Komentarze (1)

Monika Z lśni na scenie. Widac potencjał