To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dolnośląska służba wyjaśnia i... przeprasza

Dolnośląska służba wyjaśnia i... przeprasza

- Za sytuację, jaka zaistniała na drodze wojewódzkiej nr 365 na Kapelę, przepraszamy – napisała do nas Marta Libner Zoniuk z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. To pokłosie naszego artykułu o ślizgawicy na drodze. Nie oznacza to, niestety, zmiany mocno niedoskonałego systemu odśnieżania.

- Aby w przyszłości uniknąć podobnych kłopotów, prosimy kierowców i okolicznych mieszkańców, by informacje o ewentualnych utrudnieniach kierować do dyżurnego dyspozytora pod numer całodobowy: 71 39 17 196, lub pod numer 75 784 42 76 (oddział drogowy w Gradówku) lub na ogólnie dostępny numer 112 – czytamy w komunikacie.

Ponad tydzień temu pisaliśmy o tym, że droga przypominała lodowisko. Samochody zjeżdżały do rowów, wyciągał je miejscowy rolnik. Ludzie nie mogli się doprosić pomocy ze strony odpowiednich służb.

Okazało się, że drogę odśnieża firma z Lwówka Śląskiego, bo Dolnośląska Służba Dróg i Kolei tak ułożyła przetarg, że tę drogę „doklejono” do pakietu dróg lwóweckich. Podobnie jak drogę na Przełęcz Kowarską. Ponadto firma odpowiedzialna za sytuację na drodze nie może sama wyjechać, nawet jeśli wie, że trzeba posypać. Musi czekać na zgodę dyspozytora. Jeśli uzyska polecenie wyjazdu, ma godzinę na przygotowanie się do wyjazdu (w godzinach popołudniowych nawet 3 godziny).

- To do dyspozytora trafiają informacje o stanie podległych mu dróg wojewódzkich. W oparciu o te informacje dyspozytor zleca poszczególnym wykonawcom odpowiednie prace: odśnieżanie, sypanie piaskiem czy solą. Telefon do dyżurnego dyspozytora lub na policję (policja jest w stałym kontakcie z dyżurującymi dyspozytorami) uruchamia akcję - dyspozytor powiadamia odpowiedniego wykonawcę, a ten rusza na trasę. Wykonawca realizuje zadanie na polecenie dyżurnego. Ta koordynacja jest niezbędna, bo to dyżurny ma informacje o stanie wszystkich dróg na jego terenie, a co za tym idzie podejmuje stosowne decyzje – wyjaśnia obszernie Marta Libner-Zoniuk.

A dlaczego droga na Kapelę jest w przetargu na drogi powiatu lwóweckiego? - Obecnie przyjęty podział jest optymalny dla budżetu przeznaczonego na ten cel – uważa Marta Libner-Zoniuk.

Komentarze (6)

Śmiechu warte.

Dziki kraj, nieodpowiedni i nieodpowiedzialni ludzie na stanowiskach,przerost biurokracji.

Fatalny jest stan techniczny nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 365, szczególnie od strony Dziwiszowa, ale i od Janochowa dziur wielkich nie brakuje, a analogie z serem szwajcarskim nasujwają się same.
Kiedyś posłanka Beata Sawicka z jeleniogórskiej PO w programie wyborczym postulowała remont tej drogi, ale niestety wszystko popsuł agent Tomek...

Śmiechu warte to jest odśnieżanie drogi na Przełęcz Kowarska.Dobrze wiedzieć gdzie można to zgłaszać. Teraz to chyba będziecie musieli zatrudnić jeszcze kilka telefonistek bo telefonów będzie tysiące.

Ja nie wiem co Wy chcecie,teraz są ważniejsze sprawy 10 IV,1 maj,/ 1 Maj/Kubica ,relikwie,i inne pierdoły.Za chwilę i tak nie będziecie jeździć ,nie będzie Was stać na paliwo,to poco drogi.

przypominam ze telefon ratunkowy 112 jak sama nazwa wskazuje nie służy do informowania o śliskiej drodze proszę dowiedzieć się a dopiero później umieszczać i propagować nieprawdziwe informacje