To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dodatkowe środki na remonty zabytków

Na wymianę okien w dawnym Kolegium Jeziuckim w Jeleniej Górze ministerstwo przekazało 35 tysiecy złotych.

Kolejne zabytki z regionu jeleniogórskiego otrzymały dotacje na renowacje z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona Zabytków”.

Pierwotnie wszystkie te zadnia nie uzyskały uznania w oczach komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego.

Najwięcej, bo 300 tysięcy złotych ministerstwo przekazało na renowację polichromii w kościele św. Józefa w Krzeszowie. 80 tysięcy popłynie do kościoła św. Barbary w Nowej Kamienicy na renowację gotycko – renesansowych malowideł ściennych. Po 35 tysięcy złotych przeznaczono na wykonanie i montaż stolarki okiennej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze oraz wymianę pokrycia dachowego na kaplicy św. Anny przy ul. Zjednoczenia Narodowego w Jeleniej Górze – Cieplicach, zaś 50 tysięcy na dokończenie wymiany okien w danym Kolegium Jezuickim w Jeleniej Górze. 30 tysięcy zasili renowacje ołtarza św. Anny Samotrzeciej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze

Komentarze (10)

oczywiscie czarni zgarniaja wszystko, a piekne kamienice rozpadaja sie.

Janku, kto pisze, składa wnioski, ten dostaje. Tylko trzeba chcieć to zrobić, przygotować projekty itp. Zebrać dokumentację. Droga wolna. Widać komu zależy.

Dramat. Tylko obiekty sakralne! A reszta? Pewnie ad kalendas grekas.

Teraz widać że to państwo wyznaniowe.
Może tak robią bo wiedzą że koniec bliski.

Przy Zjednoczenia Narodowego to ta przy przedszkolu?
To teraz przedszkole jest "narodowe" i wyznaniowe?

A remontują przedszkole? Nie, kaplicę. Więc odczep się od przedszkola i nie dodawaj mu jakichś swoich przydomków.

A.........sse nic nie wiesz o działalności szefowej tej placówki ,POszperaj ,POpytaj jak się kręci lody.

Budynek fundacji, ob. przedszkole. Założona około 1850 r. z inicjatywy i na koszt biskupa Heinricha Förstera i Leopolda Schaffgotscha, prowadzony był przez zakonnice franciszkanki. W 1872 r. rozbudowany. Ok. 1920 r. skrzydła frontowe budynku połączono na zewnątrz dwukondygnacyjnym gankiem wspartym na czworobocznych filarach. Obok dawna kaplica wybudowana ok. 1850, przebudowana w 1882.

Kolejna dotacja, w której tym razem już całość środków zagarniają obiekty sakralne o których dodatkowo mało kto w ogóle słyszał i był. A przecież Kotlina Jeleniogórska pełna jest zabytkowych obiektów, nie tylko kościołów, kamienic i pałaców, które zamieniają się w gruz bo "brak pieniędzy". W związku z tym powyższe ogłoszenie brzmi jak kpina.
Ale wróćmy do kamienic - ul. Wojska Polskiego. Przecież to mogłaby być taka reprezentacyjna ulica. Ale tego nie widać - zabudowania są obdrapane, brudne, zapyziałe i przysłonięte niepielęgnowanymi drzewami a droga to festiwal garbów, dziur i łat. Zresztą - wystarczy poszukać w sieci starych zabytkowych zdjęć Jeleniej Góry i okolicy "za Niemca" i porównać ze stanem dzisiejszym.
Sam budynek teatru - niegdyś wyeksponowany i odsłonięty - teraz utonął w morzu (niezbyt pięknych zresztą) budynków wokół.
Lipa i dziadostwo. Ale za to będziemy mieć wspaniałe kościoły/kaplice. Śmieszne i tragiczne zarazem.

Żeby z Wojska Polskiego zrobić aleję jak dawniej, to najpierw trzeba dokończyć obwodnicę południową i wyprowadzić ruch poza miasto. A tego, jak wiadomo, nasza władza nie zamierza dokończyć po poprzednikach. Zamiast tego wolą budować drogę równoległą do tej w Maciejowej, o takiej samej szerokości i przepustowości, dokładając jeszcze bez sensu rondo po drodze, zamiast skorzystać z gotowego wiaduktu. Wszystko za jedyne 60 milionów.