To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Doceniono ratowanie „niewielkich” zabytków

fot. DWKZ

Wybrano laureatów polsko-niemieckiego konkursu ochrony zabytków „Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran!”. To konkurs zachęcający prywatnych inwestorów, stowarzyszenia, mniejsze podmioty do inwestowania w obiekty o znaczeniu historycznym lub historyczno-artystycznym.

I Nagrodę otrzymały ex aequo: Dom przysłupowy w Grabiszycach Średnich (powiat lubański, gmina Leśna) i Dom Sudecki z Wyżką w Starym Gierałtowie (powiat kłodzki, gmina Stronie Śląskie). II Nagrodę otrzymały „Dzikie Róże” w Janicach (powiat lwówecki, gmina Lubomierz). Ponadto Jury przyznało Wyróżnienie dla Stowarzyszenia Doliny Zadrny za projekt „Nowe Życie Mateusza – odbudowa kościoła p.w. św. Mateusza w Uniemyślu”.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Fundacja OP ENHEIM we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (DPS), a celem wspieranie długofalowej ochrony „niewielkich” obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskiej części Górnych Łużyc. Szczególne znaczenie ma wykonanie renowacji w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska naturalnego.
Nagroda ma też przyczyniać się do zwiększenia świadomości mieszkańców dotyczącej znaczenia relacji między środowiskiem, zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem kulturowym po obu stronach polsko-niemieckiej, tudzież dolnośląsko-saksońskiej granicy. Konkurs podkreśla znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej oraz pokazuje polsko-niemiecką historię w kontekście wspólnego pozytywnego doświadczenia i wyzwania w zjednoczonej Europie.
Zwycięzca konkursu otrzymuje nagrodę w wysokości 12 tys. zł, a laureat specjalnej nagrody w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w wysokości 6,5 tys. zł.
 

Komentarze (1)

Może zaczną w Szklarskiej Porębie ratować hutę.