To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Do Legolandu (i nie tylko) samolotem

fot. Port Lotniczy Wrocław

Najbliższy mieszkańcom regionu jeleniogórskiego port lotniczy we Wrocławiu oferuje co raz to ciekawsze kierunki lotów. Jesienią tego roku tania linia Ryanair uruchamia połączenie do Billund, dzie mieści się Legoland (bilety już można rezerwować). A już latem z Wrocławia do Londynu Heathrow zacznie operować British Airways, a to oznacza połączenie z jednym z największych hubów lotniczych świata.

Billund, liczące kilka tysięcy ludności miasto na północy Danii, prawdopodobnie nigdy nie zdobyłoby światowej sławy, gdyby nie Ole Kirk Christiansen. Urodził się on na wsi, w biednej rodzinie farmerów. Do Billund przeprowadził się już jako cieśla i tam otworzył zakład stolarski. Pewnego dnia wystrugał kaczkę. Z czasem okazało się, że był to początek produkcji na większą skalę i zalążek fabryki klocków Lego.
Po śmierci założyciela rozpoczął się eksport klocków m.in. do USA, dzięki czemu Billund przestało być miastem anonimowym. Prawdziwy rozgłos zyskało za sprawą otworzonego w 1968 roku Legolandu. Do dziś jest to największy na świecie park rozrywki zbudowany z klocków Lego. Jest na tyle duży, że z góry przypomina miasteczko. Niedługo będzie się można o tym przekonać na własne oczy, lecąc do Billund samolotem z Wrocławia. Nowe połączenie uruchomi jesienią tania linia lotnicza Ryanair.
– To fantastyczna wiadomość. Cieszymy się tym bardziej, że nowość ucieszy najbardziej naszych najmłodszych pasażerów – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Lotnisko położone jest niedaleko Legolandu. Droga zajmuje spacerem kilkadziesiąt minut. Podczas pobytu w Billund warto odwiedzić także Lalandię. To miejsce pełne atrakcji dla całej rodziny. Jest park wodny ze zjeżdżalniami, place zabaw, są restauracje, sklepy, a nawet stok narciarski – informuje.
Pierwszy lot z Wrocławia do Billund zaplanowany jest na 31 października. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu – w środy i niedziele – według rozkładu:
• środa – wylot z Wrocławia o godzinie 21.15, lądowanie w Billund o godzinie 22.45; w przeciwnym kierunku: wylot z Billund o godzinie 19.20, lądowanie we Wrocławiu o 20.50;
• niedziela – wylot z Wrocławia o 8.10, lądowanie w Billund o 9.40; w przeciwnym kierunku: wylot z Billund o godzinie 6.15, lądowanie we Wrocławiu o 7.45.

Bilety do Billund można już rezerwować w internetowym systemie przewoźnika. Ceny zaczynają się od 69 zł za lot w jedną stronę (taka cenę można było znaleźć na stronie przewoźnika 6 maja).
Równie atrakcyjne dla podróżnych jest połączenie, które zacznie niebawem obsługiwać British Airways. Nowe połączenie na trasie Port Lotniczy Wrocław – Londyn-Heathrow będzie realizowane od 1 lipca do 26 września, dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Wyloty z Wrocławia zaplanowane są na godzinę 11.35, lądowania w Londynie o godzinie 12.45 czasu lokalnego. W przeciwnym kierunku: wyloty z Londynu o godz. 7.35 czasu lokalnego, lądowania we Wrocławiu o godzinie 10.45. Bilety można już rezerwować w systemie internetowym przewoźnika. Po przerwie w sezonie zimowym, połączenie powróci w pełni w sezonie letnim 2022.
– To wielkie wydarzenie dla nas i pasażerów. Poza wieloma plusami dużą zaletą Heathrow jest jego ogromny potencjał tranzytowy. To dogodnie zlokalizowany hub przesiadkowy, który łączy Londyn, a tym samym Wrocław, z niemal całym światem. Wraz z połączeniami z Wrocławia do dwóch innych lotnisk w Londynie: Luton oraz Stansted, pasażerowie zyskują ogromne możliwości – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Londyn-Heathrow znajduje się od lat na czele lub w czołówce największych lotnisk w Europie pod względem liczby obsłużonych pasażerów (80,8 mln w 2019 r.).

Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. W roku 2019 obsłużył ponad 3,5 mln pasażerów. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych.
Wygodnym połączeniem z centrum jest autobusowa linia „106” oraz nocna „206”, a z zachodnich dzielnic Wrocławia linia „129”. Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje, także całodobowe.
Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

 

Komentarze (2)

"hubów lotniczych"?
Nenawidze Pisu

"hubów lotniczych"?
Nenawidze Pisu