Billund, liczące kilka tysięcy ludności miasto na północy Danii, prawdopodobnie nigdy nie zdobyłoby światowej sławy, gdyby nie Ole Kirk Christiansen. Urodził się on na wsi, w biednej rodzinie farmerów. Do Billund przeprowadził się już jako cieśla i tam otworzył zakład stolarski. Pewnego dnia wystrugał kaczkę. Z czasem okazało się, że był to początek produkcji na większą skalę i zalążek fabryki klocków Lego.
Po śmierci założyciela rozpoczął się eksport klocków m.in. do USA, dzięki czemu Billund przestało być miastem anonimowym. Prawdziwy rozgłos zyskało za sprawą otworzonego w 1968 roku Legolandu. Do dziś jest to największy na świecie park rozrywki zbudowany z klocków Lego. Jest na tyle duży, że z góry przypomina miasteczko. Niedługo będzie się można o tym przekonać na własne oczy, lecąc do Billund samolotem z Wrocławia. Nowe połączenie uruchomi jesienią tania linia lotnicza Ryanair.
– To fantastyczna wiadomość. Cieszymy się tym bardziej, że nowość ucieszy najbardziej naszych najmłodszych pasażerów – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Lotnisko położone jest niedaleko Legolandu. Droga zajmuje spacerem kilkadziesiąt minut. Podczas pobytu w Billund warto odwiedzić także Lalandię. To miejsce pełne atrakcji dla całej rodziny. Jest park wodny ze zjeżdżalniami, place zabaw, są restauracje, sklepy, a nawet stok narciarski – informuje.
Pierwszy lot z Wrocławia do Billund zaplanowany jest na 31 października. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu – w środy i niedziele – według rozkładu:
• środa – wylot z Wrocławia o godzinie 21.15, lądowanie w Billund o godzinie 22.45; w przeciwnym kierunku: wylot z Billund o godzinie 19.20, lądowanie we Wrocławiu o 20.50;
• niedziela – wylot z Wrocławia o 8.10, lądowanie w Billund o 9.40; w przeciwnym kierunku: wylot z Billund o godzinie 6.15, lądowanie we Wrocławiu o 7.45.
Bilety do Billund można już rezerwować w internetowym systemie przewoźnika. Ceny zaczynają się od 69 zł za lot w jedną stronę (taka cenę można było znaleźć na stronie przewoźnika 6 maja).
Równie atrakcyjne dla podróżnych jest połączenie, które zacznie niebawem obsługiwać British Airways. Nowe połączenie na trasie Port Lotniczy Wrocław – Londyn-Heathrow będzie realizowane od 1 lipca do 26 września, dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Wyloty z Wrocławia zaplanowane są na godzinę 11.35, lądowania w Londynie o godzinie 12.45 czasu lokalnego. W przeciwnym kierunku: wyloty z Londynu o godz. 7.35 czasu lokalnego, lądowania we Wrocławiu o godzinie 10.45. Bilety można już rezerwować w systemie internetowym przewoźnika. Po przerwie w sezonie zimowym, połączenie powróci w pełni w sezonie letnim 2022.
– To wielkie wydarzenie dla nas i pasażerów. Poza wieloma plusami dużą zaletą Heathrow jest jego ogromny potencjał tranzytowy. To dogodnie zlokalizowany hub przesiadkowy, który łączy Londyn, a tym samym Wrocław, z niemal całym światem. Wraz z połączeniami z Wrocławia do dwóch innych lotnisk w Londynie: Luton oraz Stansted, pasażerowie zyskują ogromne możliwości – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Londyn-Heathrow znajduje się od lat na czele lub w czołówce największych lotnisk w Europie pod względem liczby obsłużonych pasażerów (80,8 mln w 2019 r.).
Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. W roku 2019 obsłużył ponad 3,5 mln pasażerów. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych.
Wygodnym połączeniem z centrum jest autobusowa linia „106” oraz nocna „206”, a z zachodnich dzielnic Wrocławia linia „129”. Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje, także całodobowe.
Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
Komentarze (2)
"hubów lotniczych"?
Nenawidze Pisu
"hubów lotniczych"?
Nenawidze Pisu