To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

DesOrient w Jeleniej Górze! Filmowo, etnicznie, poważnie, niepoważnie...

DesOrient w Jeleniej Górze! Filmowo, etnicznie, poważnie, niepoważnie...

Koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zjawiskowego zespołu DesOrient będzie wydarzeniem Gali Srebrnych Kluczyków 2017. Niezwykła formacja muzyczna słynąca z nagrań i unikatowych koncertowych wykonań muzyki filmowej wystąpi tuż po ceremonii wręczenia dorocznych nagród kulturalnych NJ już 7 października 2017, w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. To będzie absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny wieczór, jakiego nie można przegapić. Początek o godz. 19.00 Bilety w cenie 50 zł już w sprzedaży w kasie JCK i na www.jck.pl.

Razem grają już od 1998 r. i od tego czasu wytworzyli własny, niepowtarzalny styl. Twórczość Zespołu DesOrient to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową, ale świetnie odnajdują się też w piosence autorskiej, czego dowodem jest płyta z samym Jackiem Kleyffem, na której znalazła się nowa aranżacja kultowych „Huśtawek”, współpraca z Wandą Warską, czy nagranie nowej wersji piosenki Fotoplastykon z Weroniką Grozdew-Kołacińską (muzyka Jerzy Wasowski). Grają również program z filmowymi piosenkami.

Z orkiestrą symfoniczną i chórem występują w dziele Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca, którego prapremiera miała miejsce w Rzymie, w czasie uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. W swoim repertuarze mają również Mszę Kreolską.

Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Bo to właśnie przy niej na koncertach wszyscy najlepiej się bawią!.

Ta wszechstronność i różnorodność repertuaru nie jest przypadkowa. Każdy z członków zespołu wywodzi się z innej tradycji muzycznej i każdy coś innego do grupy wniósł. Niektórzy są wirtuozami największych sal koncertowych, inni amatorami, którzy zaczynali swoje kariery na ulicy. Do tego wszystkiego trzeba dodać talent i otwartość Michała Lorenca, kompozytora muzyki filmowej, który powierzył im wiele swoich utworów i wciąż inspiruje do muzycznych poszukiwań.
Muzycy DesOrientu korzystają z bogatego instrumentarium, w którego skład wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych stron świata flety (m.in. ney, kawal, fujara salaska, fletnia, shakuhachi), bębny (cajon, bendir, daf, rig, darabuka) i rozmaite instrumenty strunowe (charango, tar, gitara, santur), a także klasyczne skrzypce, akordeon, kontrabas czy ludowe polskie cymbały.

W koncertowym repertuarze muzyki Michała Lorenca mają m.in. tematy z filmów: Bandyta, Przedwiośnie, 300 mil do nieba, Przeprowadzki, Deborah, Oficer, Statyści, Złoto dezerterów, Wszystko będzie dobrze, Daleko od okna, Sędziowie, Babie lato, Ojciec Mateusz, Polin, Wino truskawkowe, Śluby panieńskie, Jan Paweł II "Szukałem Was", Różyczka. Nie koncertują zbyt często, dlatego spotkania z ich muzyką na żywo nabierają szczególnie świątecznego charakteru i pełne są niespodzianek. Artyści tworzą wyjątkową atmosferę koncertów, zawsze żywo reagują na kontakt z publicznością i ton tej rozmowy natychmiast znajduje odzwierciedlenie w granej przez nich muzyce. Dlatego nie można do końca przewidzieć co ostatecznie zagrają w Jeleniej Górze i jakie prezenty zabrzmią poza sztandarowymi, przebojowymi kompozycjami znanymi nie tylko z filmów. Przewidywalny jest natomiast skład zespołu: Marta Maślanka (cymbały), Małgorzata Szarlik (skrzypce), Klaudiusz Baran (akordeon), Bogdan Kupisiewicz (gitara), Mariusz Puchłowski (flety), Robert Siwak (instrumenty perkusyjne), Michał Woźniak (kontrabas). Tych muzyków trzeba poznać. Spotkania z nimi to gwarancja wyjątkowych przeżyć i wrażeń.

Zespół DesOrient? Po prostu słów nie mam zachwytu nad tym, co robią. Wystarczy im puścić dźwięk zegarka, klakson samochodowy i z tego jest potem piękna muzyka.
Michał Lorenc

Był koncert. Łódź. Muzyka filmowa Michała Lorenca. Orkiestra symfoniczna. Zespół DesOrient. Czas zatrzymał się w miejscu, jak w przedsionku do nieba. Był... koncert. Berlin. Muzyka Michała. Zespół DesOrient. Sala oszalała w uniesieniu, jak w bałkańskim tańcu...
Cezary Harasimowicz