To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Demonstracja z klepsydrami pod UKS-em - video

Fot. R.Zapora

Syn rolnika z Mysłakowic, który 13 czerwca popełnił samobójstwo z powodu decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej, przyjechał dziś pod jeleniogórski UKS z samochodem na lawecie. Tym pojazdem było bmw, którym Jan Gródek wjechał do zalewu pilchowickiego i odebrał sobie życie. Manifestacja syna zmarłego była próbą zwrócenia uwagi na bezduszność urzędników fiskusa.

- Ojciec przed śmiercią dzwonił do mnie i prosił, żebym tej sprawy tak nie zostawił, żebyśmy nie dali się. Ojciec całe życie uczciwie pracował, nie był oszustem ani złodziejem. Wręcz czekał na kontrolę izby skarbowej, która zobaczyłaby, jak pracuje nasza „skarbówka” - mówił przed siedzibą UKS-u Patryk Gródek. - Niech sobie teraz wezmą ten samochód. Co mam z nim zrobić? Mamie postawić pod oknami?

Jan Gródek przed samobójczą śmiercią napisał list pożegnalny. Wyjawił w nim, że do tego kroku pchnęła go, między innymi, kontrola UKS. Urzędnicy naliczyli bowiem rolnikowi podatek dochodowy od gruntów, które nabył w celach prowadzenia gospodarstwa rolnego, a nie handlowych.
Patryk Gródek mówi, że „skarbówka” wymierzyła jego ojcu należność do zapłaty na kwotę 700 tysięcy złotych i około 500 tysięcy odsetek. Do efekt kontroli UKS-u, która dotyczyła handlu ziemią w latach 2006-2010.
Fiskus sprawdzał takie transakcje, a osobom obracającym ziemią rolniczą nakazywał odprowadzanie VAT-u. W wyniku orzecznictwa tendencja ta jednak zmieniła się. VAT może być naliczony jednak w sytuacji, gdy wcześniej zmieniono klasyfikację gruntu lub zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Rolnik z Mysłakowic dysponował jednak interpretacją przepisów wydaną przez urząd skarbowy, która utwierdziła go w przekonaniu, że ziemia na cele rolnicze nie jest objęta VAT-em. Jednak po wspomnianej kontroli UKS wydał pięć decyzji odnośnie wymiaru podatku.
- Majątek ojca „skarbówka” oszacowała na 300 tysięcy złotych, a kary na 700 tysięcy. Ojciec się załamał, gasł w oczach. Był załamany, mówił, że tego nie wytrzyma, ale nie myśleliśmy, że targnie się na życie – dodaje Patryk Gródek.

Więcej o tej sprawie w najbliższym wydaniu „NJ”.

g1.jpg
g2.jpg
g3.jpg
g4.jpg
g5.jpg
g6.jpg
g7.jpg
g9.jpg
g10.jpg
See video

Komentarze (72)

przykre,wyrazy współczucia...

tak, bardzo przykre...jednak dla mnie ktoś, kto popełnia samobójstwo jest totalnym egoistą. Wyjście najłatwiejsze - zakończyć. I co? zostawić swoją rodzinę ze wszystkim problemami? tak się nie robi..

szkoda, że urzędnicy nie mają żadnej odpowiedzialności!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nigdy nie pojmiesz mechanizmow ktore sprawiaja ze ktos odbiera sobie zycie. Dopoki sam nie zostaniesz do tego "zmuszony".

Anonik | 27 czerwca, 2013 - 16:17 jestes DEBILEM!!!

chyba Ty.... i jeszcze ten nick ....
zgadzam się z Anonik - napisał, że straszna tragedia, ale z drugiej strony też napisał prawdę; i ja też się podpiszę, że samobójcy są egoistami - słyszałeś o kolesiu z warszawy który skoczył z któregoś tam piętra, sam zginął, ale spadł na młodą dziewczynę, która ma teraz złamany kręgosłup... i jak nazwać zachowanie samobójcy jak nie egoistycznym?

Pokrzywdzeni urzędniczym bezprawiem przedsiębiorcy, to bardzo mały procent społeczeństwa. Nie mają oni żadnego wsparcia, ani poparcia. Dlatego przez to bezprawie rodzi się korupcja, na którą właśnie urzędnicy czekają. W tym bezprawiu przodują sędziowie, bezmyślne nieuki, dla których wystarczającym profitem jest stanowisko, z którego są nieusuwalni.
Bo żaden urząd, czy to skarbowy, czy prokuratura, policja, gmina, czy jakikolwiek inny, nie jest ostatecznym organem we wszystkich sprawach.
Na końcu jest zawsze sąd, który ma być sprawiedliwy!!!
Do sprawiedliwych wyroków sądowych nikt nigdy nie ma pretensji, nawet bandyta.
Do sprawiedliwych wyroków, oczywiście także niekorzystnych, wszyscy mają wielki szacunek.
I to tyle na ten temat.

A Ty to kto, że masz czelność nazywać sędziów bezmyślnymi nieukami? Trochę pokory proponuje.

czas to zabijac,bo jak nie ,to sie korewstwo rozmnozy,i pożre was wszystkich,taki polski armagegon...

No tak, przecież długi (podatki) będzie spłacać teraz rodzina!

nic nie będzie spłacać,bo UKS pobierał to bezprawnie .Więcej o tym w Polsacie w programie Państwo w Państwie bedzie reportaz długi

taki pokrzywdzony powinien zabac ze sobą kilku urzędasów
może wtedy im się lampka zapali zbliżyli się do granic wytrzymałości

Do Syna Zamordowanego,
Panie Patryku niech Pan ucieka z tego UBkistanu. Pana śp. Ojciec został zgnębiony bo nie należycie do "szlachty komunistycznej".
Nie mieliście przodków w GZI, KBW, UB, SB, WSW, Zarządzie II Sztabu Generalnego WP i podobnie jak miliony Polaków jesteście dla tej "szlachty NKWD-owskiej" niczym więcej jak tylko niewolnikami. Gdybyście mieli pochodzenie resortowe to włos by wam z głowy nie spadł.
Ja znam takich którzy mieli dziadków w wyżej wmienionych antypolskich zbrodniczych organach - oni dostawali kredyty podczas przemian ustrojowych na dziesiątki ówczesnych miliardów złotych... akta ginęły, sprawy się przedawniały, a rat ani grosza nie spłacili. Ich dzieci i wnuki są dzisiaj poustawiane. Mieszkają w normalnych krajach jak USA, Australia, Kanada, Anglia, Niemcy czy Szwajcaria. Oni wiedzieli, że Polska idzie na spalenie... na zniszczenie dlatego wyekspediowali dzieci poza nią.

Oni będą teraz Pana obserwować, przez dziesięciolecia. Ja wiem, jak działa ten system. Oni się takich jak Pan, niepokornych panicznie boją. Będą Pana monitorować. Jeśli im Pan nie odpuści to, podeślą Panu "życzliwych" którzy będą pana neutralizować np. za pomocą używek. Proszę się mieć na baczności, bo mogą nawet posunąć się do prowokacji (najprostsza to podesłanie panu najbardziej zaufanej osoby cele upicia i wsadzenia za kierownicę - jak złapią pana na haczyk to jest po Panu). Proszę uważać na prowokację.
Ja wiem do czego są zdolni, proszę mi uwierzyć. Oni potrafią niszczyć przez całe pokolenia... nie cofną się nawet to użycia w tym celu najbliższych.

Tako rzecze Maciarewicz Czerwonej Doliny.

Wszystkich czolowych czerwonych aparatczykow oraz funkcjonariuszy sluzb typu UB,SB,WSI nalezalo rozstrzelac w 1989. Szarych czlonkow czerwonej partii zatrudnic do najgorszych i najciezszych prac. A tak teraz sie pochowali.

Żałosne przedstawienie.

WoW! To teraz rolnicy woza sie takimi samochodami?! :o

Zawistniku, poluzuj poślady. BMW X3 w ładnym stanie można kupić za mniej niż 30 tysięcy złotych, do nowego Fiata Pandy brakowały jeszcze ok. 10 tysięcy złotych. Nie mówiąc o najtańszym nowym SUV-ie czyli Dacii Duster której nie kupisz taniej niż za 57 tysięcy złotych.

Patryk jesteśmy z Tobą możesz liczyć na przyjaciół !

Ze skarbówka sie nie wygra !!! Choćby miał prawników z USA !
Mimo wszystko popieram gościa i oby sie okazało ze US działał niezgodnie z prawem... "MNIEJ PODATKÓW MNIEJ PAŃSTWA"!!!!!

My wygramy z każdym,i na **** nam prawo,kiedy bandyta jest urzednikiem...

Panie Patryku,
proszę podać namiary na siebie, jakiegoś maila. Jeżeli chce Pan to proszę dostarczyć klapsydry takie jakie były na zdjęciach, to przykleje je na swoich autach. Przykre jest to, że Pana Tato stał się ofiarą UKS-u, bo każdego z nas może on wykończyć. Im więcej nas się przyłączy do takiej akcji, to może ludzie otworzą w końcu oczy i zaczną zauważać, że to Państwo nas wykańcza...

większej żenady dawno nie widzialem, szkoda tylko ze smiercia człowieka ( w tym wypadku ojca) ktos cos chce ugrac. Emocje w przypadku tego młodego czlowieka sa jak najbardziej usprawiedliwieniem ale usprawiedliwieniem nie sa podawane teorie ...A CO JEZELI FAKTYCZNIE PODATEK BYL SPRAWIEDLIWIE NALICZONY ??!! (nie znam sie na samochodach ale za te dwa na obrazku w dobrym stanie to tak z 200 000 moze by bylo chyba dostac) przestańcie wiec klaskac dla tego molodego czlowieka klawiszami (ze super ze jestesmy z toba itp) bo wy tez jestescie zenujacy ...jak motloch ktory nie zna sprawy ale juz dawno znalazl winnego.

człowieczku a masz ty w ogóle pojęcie o wartości pojazdów ?? Matko trzymaj mnie 200tysi ??? Z choinki się urwałeś ?, chłopie jak one są warte 100tysi to max. Jak widze takich pajaców z nickiem wina tuska to mi się niedobrze robi. Żygać się już od was chce. Nienawidzę PISiorów nienawidzę POpaprańców generalnie nie ma w POlsce partii, która by zasługiwała na jakiekolwiek poparcie, oni wszyscy to banda złodziei i bumelantów. A ty zamiast PISolić głupoty weź się do roboty i zmień taki stan rzeczy jaki mamy w POlsce. Oczywiście tego nie zrobisz bo czasu nie masz bo zupa była za słona bo blablablablablabla..... Szkoda gościa, że odebrał sobie życie, szkoda jego rodziny i syna, który teraz musi to wszystko doprowadzić do końca. Ale to nie mnie oceniać co tam tak naprawdę zaszło, to trzeba by było mieć w ręku dokumenty, sprawdzić o jakie transakcje chodzi itp. LUDZIE TROCHE WIĘCEJ SZACUNKU DLA CAŁEJ SYTUACJI.

no z tego co napisales to zgadzam sie w 99%, szkoda tylko za zaczales mnie obrazac bo ja mniej wiecej napisalem to samo co Ty

co do wartosc aut nierozumiem ze kots komu wymierzono grzywne (podatek) pierwsze co robi to pakuje sie samochodem (nie tanim) do jeziora a nie szuka innego rozwiazania, ale wiadomo to juz sparaw indywidualna jesli chodzi o wytrzymalosc psychiczna rowniez.Ale tego co robi jego syn nie popieram i nazywam to hucpa i szukaniem wiinych - dotego tez mam prawo zeby nie uczestniczyc w zadnych sadach kaputrowych, w ktorych jak widze niktorzy tutaj na forum by brylowali.

LUDZIE TROCHE WIĘCEJ SZACUNKU DLA CAŁEJ SYTUACJI. - popieram w 100 %

brawo Patryk,
jedyne czego boją się te miernoty z us to media, nie odpuszczaj!

Człowieku,nie znasz sprawy to nie komentuj. On walczył z nimi od dłuższego czasu, aż wkońcu nie wytrzymał. To nie była reakcja na decyzje,z dnia na dzień. Oni wykańczali Go od ponad roku,ostatecznie urzędniczka powiedziała ,ze "zostawimy cie z jedną krową i kozą", wyraźne dała do zrozumienia ,że nie odpuszczą i facetowi nerwy puściły- itak długo był dzielny jak na takie stresy....

PROSIMY O PODANIE NAZWISKA URZĘDNIKA ODPOWIEDZIALNEGO ZA ŚMIERĆ PANA OJCA musimy wiedzieć kto niszczy ludzi dla premii!!!!! niech ten urzędnik przekona się jak to jest jak się kogoś nęka (urzędnik to osoba publiczna więc nie obowiązuje tu ochrona danych) i niech Pan weźmie dobrego prawnika- najlepiej spoza JG bo u nas to ręka rękę myje.......

1) Ile trzeba sprzedać działek żeby zapłacić 700 tysięcy vatu?

2) Dlaczego ja mogę płacić podatki od działalności i wszystkiego na około a rolnik handlujący działkami budowlanymi ma nie płacić?

1/ kilkadziesiąt
2/ dlatego, że zgodnie z prawem rolnik sprzedający działki rolne płaci tylko podatek rolny
- sprawa nie dotyczy tylko działek budowlanych bo tu nie ma żadnych wątpliwości, uks naliczył vat i pit od działek rolnych i sam zmienił ich przeznaczenie mimo aktów notarialnych.

"ANFO to materiał wybuchowy kruszący, jego pełna nazwa to Anonium nitrate - fuel oil. Wytwarza się go z Saletry Amonowej i jakiegoś paliwa np. Oleju napędowego"

Jak już popełniać samobójstwo to z fajerwerkami i w zacnym towarzystwie biurwoli z UKS-u.

Popieram i sam tak właśnie bym zrobił!!

Biurwy, nic dodać nic ująć.
Wyrazy współczucia dla rodziny.

SKARŻYĆ ICH ZA KAŻDE NAJDROBNIEJSZE PRZEWINIENIE. Toż to przestępstwo znęcania się dokonane przez urzędala. Nadto skutkujące targnięciem się na życie. Zdajcie około art. 208k.k. Kara wprawdzie nie zostanie wymierzona, ale co przeżyje odpowiedzialny urzędnik, to jego.

tacy biedni a od razu w oczy rzuca się jaki furami lataja...

jak weźmiesz się za pracę to też będziesz latał.

DO WINA-TUSKA MOŻE POCZYTAJ I POOGLĄDAJ TO : POZNAJPRAWDE.NET JAK NIE ZROZUMIESZ TO CZYTAJ I OGLĄDAJ TAK DŁUGO AŻ ZROZUMIESZ HEHE

wystarczy mi ogladac wpisy takich jak Ty zeby pozostac przy swoich pogldach nie potrzebuje tanich teorii spiskowych i owczego pedu ku oskarazniu wszystkich za wszystko

Patryk!

A kiedy skubniesz altankę sąsiada,cała rodzinka czeka,a mama się nie puszcza czasami,bo to też kaska,lol:)

WRACAM DO POLSKI. Zawiniłem przy rozliczeniu podatku w Niemczech. zostałem ukarany przez Urząd Podatkowy karą finansową misia aż 6 euro. I jeszcze zmusili mnie do złożenia wyjaśnienia i naniesienia poprawek.

Wyrazy współczucia. Ale swoją drogą rolnik jeżdżący BMW X5 to niezły rolnik.

ja znam wielu niemieckich rolników, co nowszymi beemami jeżdżą. Tankują paliwo za cenę zbliżoną do tej w Jeleniej Górze na stacjach wiodącego koncernu. I co?

Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście chodziło o BMW X3. Niemców bym nie porównywał, bo średnia krajowa w Niemczech jest 3-4 razy większa od naszej. Polska to niestety biedny kraj. Nie ma u nas klasy średniej, co najwyżej jest klasa średnia niższa i bogacze.

co ty bredzisz. Ceny benzyny w Reichu takie jak u nas. Ceny w Lidlach i innych to samo. tylko misia zarobki inne. Jak to wytłumaczyć trzylatkowi ekonomiści. acha za autostrady w Polsce się płaci a w Niemczech...

JE... KRAJ, JE... INSTYTUCJE, JE... URZĘDNICY, KUFA RZYGAM TYM KRAJEM I WYPIERDA...M STĄD! SZKODA CZŁOWIEKA, MŁODY TRZYMAJ SIĘ! CZEKA CIĘ TERAZ OSTRA WALKA! TRZYMAM KCIUKI, NAGŁOŚNIJ SPRAWĘ, NAPISZ DO NIEPOKONANYCH, DO PAŃSTWA W PAŃSTWIE WSZĘDZIE PISZ, DO STRASBURGA, DO HELSINEK! PISZ, DZIAŁAJ!

na biednego nie trafiło hehe skoro się beemką woził
a ten synalek to wygląda jakby wyszedł z kryminału za gwałt albo pedofilię

Pozostawcie sprawę od rozstrzygnięcia Sądu Wojewódzkiemu lub Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu. Nie kwestią jest podatek czy się należał czy też nie. Od tego Jest Sądi on go rozstrzygnie. Problemem jest to w jaki sposób podchodzi się do każdego z nas podatników. Skoro ktoś sprzedaje swój majątek osobisty który posiada więcej niż 5 lat i stanowi jego gospodarstwo rolne to nie powinien być ciągany.

Problematyka dotyczy wszystkich obywateli a więc nas. Państwo Polskie wymyśliło sobie że jeśli ktoś kto ma dużo i nawet więcej niż 5 lat a zacznie wysprzedawać swój majątek podlega opłacie PIT. Jest to ewidentne łupienie podatnika w pełnym majestacie prawa.

Zazwyczaj stanowisko Sądu w tej materii stoi po stronie podatnika i takie są Orzeczenia Sądu WSA I NSA.
Poniżej zamieszczam link
http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/nsa-nie-ma-pit-od-pienie...
Rozumując podejscie skarbówki można każdego złupić bo mamy niespójne przepisy prawa

Poniżej kolejny link z Rzeczpospolitej dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości

Pomimo to Skarb Państwa a zwłaszcza Urzędy Kontroli Skarbowej interpretują sprawę jak chcą w sposób dowolny

Jan Gródek by żył gdzyby go nie zaszczuli i wstrzymali się z egzekucjami, zajmowaniem bezpodstawnym kont bankowych, nierzetelną oceną jego majątku.

Zanim się ktokolwiek wypowie niech pozna problematykę sprawy.

Uważam że Patryk ma rację stając w obronie dobrego Imienia Swojego Ojca ale staje wszczególności w obronie każdego z Obywateli, Polaków ukazując bezprawne działania UKS w Jeleniej Górze. Ukazuje jak można wykożystywać swoje stanowisko przez Urzednika do bezprawnych działań.

Resztę niech oceni Sąd i Prokuratura która zajmuje się sprawa a której Państwo w Państwie oraz Posłowie zaangażowani w tę sprawę będą patrzeć na rence.

Jeśli złamali Urzednicy Prawo to należy postawić ich przed Sąd i zwolnić Dyscyplinarnie a następnie przeprosić Rodzinę Państwa Gródków.

W przyrodzie nic nie ginie, ten niby pokrzywdzony, oszukał skarb państwa na grubą kasę, czyli nas. To my za niego spłacimy ten dług. To,że dymał państwo i kręcił lody na grube miliony ze sprzedaży ziemi to przyg**** synek nie mówi. Tak to jest,że ci co maja kasy jak lodu są najbiedniejsi.Skarbówka nie ściga za byle g.......

No misia,że się jeszcze ludzie nie zebrali,aby ci obic mordę!!

Nie dość,że nie jesteś policjantem,to jesteś internetową dziwką,to JA policjant cię odnajdę,i udowodnię,że prostytutka ma swoje miejsce,ale kto by chcial taki syfilis moralny,spierdalaj..

link o łupaniu nas podatników z Rzeczpospolitej
http://prawo.rp.pl/artykul/793726,924672-Obrot-gruntami--sprzedaz-kilku-...