To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dawne pieśni włoskie na Festiwalu Muzyki Teatralnej

Dawne pieśni włoskie na Festiwalu Muzyki Teatralnej

Unikalny koncert „DIVINE AMOR! BOSKA MIŁOŚCI!” zabrzmi w najbliższą sobotę, 19 listopada, o godz.19:00 w kościele św. Antoniego Padewskiego w Piechowicach. Dawne pieśni włoskie wykonają – zjawiskowa włoska artystka Viva BiancaLuna Biffi (mezzosopran, wiola smyczkowa) i Maciej Kaziński (viola da gamba, lirone). To wyjątkowe wydarzenie w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Teatralnej, organizowanego przez Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema. 

W XV-wiecznej Italii, na styku Renesansu i baroku, poezja spotyka się z muzyką, rodzi się opera. Akompaniując sobie na smyczkowej wioli, włoska gwiazda muzyki dawnej śpiewa uniwersalną opowieść o miłości – jej wzlotach i mękach; o jej ostatecznym zwycięstwie nad wszelkimi przeciwnościami. Viva BiancaLuna Biffi przywraca życiu dawno zapomnianą sztukę, praktykowaną przez dawnych muzyków. Śpiewa górne partie madrygałów, wykonując własne opracowanie pozostałych głosów na smyczkowej wioli, przybliżając muzykę do jej korzeni, jakim było opowiadanie historii. Na violi da gamba towarzyszy jej Maciej Kaziński.

Viva BiancaLuna Biffi to zjawiskowa włoska śpiewaczka i instrumentalistka. Studiując kompozycję, historię muzyki i grę na wiolonczeli w Bergamo, zainteresowała się równocześnie muzyką etniczną i eksperymentalną, wzięła też udział w wielu produkcjach teatralnych. Następnie skoncentrowała się na muzyce dawnej i podjęła studia w Schola Cantorum Basiliensis, gdzie u Randalla Cooka uczyła się gry na vielli, violi d’arco i violi da gamba, a u Richarda Levitta i Dominique Vellard – śpiewu. Współpracowała z czołowymi europejskimi zespołami muzyki dawnej: Alla Frencesca, Salon Des Musiques, Hespèrion XXI, Lux Feminae, Tasto Solo, Les Flamboyants, Ensemble Peregrina, La Morra. Od 2007 występuje przede wszystkim jako solistka, będąc zapraszana na najbardziej prestiżowe festiwale muzyki renesansowej i barokowej w Europie oraz obu Amerykach. Jej program “Fermate il Passo”, składający się w całości z pieśni solowych (XV- i XVI-wieczne frottole) z akompaniamentem violi d’arco, odniósł wielki sukces, głównie dzięki niezwykle intensywnej emocjonalności interpretacji artystki.

Maciej Kaziński jest muzykiem specjalizującym się w grze na historycznych instrumentach smyczkowych (viola da gamba, violone, fidel). Wykonuje muzykę wielu epok i stylów – od średniowiecza do muzyki współczesnej. Grał i współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, jak Collegium Musicum (Utrecht), Brevis Consort (Wilno), Bornus Consort (Warszawa). Współzałożyciel i członek Orkiestry Czasów Zarazy, Nostre Orchestre de Pologne czy Scholi Węgajty – międzynarodowego zespołu, który pracuje nad rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych. Komponuje muzykę teatralną i filmową, tłumaczy książki z zakresu historii muzyki. Jest dyrektorem festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Mieszka we wsi Proszowa na Dolnym Śląsku.