To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czy ksiądz może odmówić pogrzebu z katolickim obrzędem? Diecezja wyjaśnia

Fot.: iStock

Matka chciała pochować syna, który zginął w wypadku komunikacyjnym. Według niej, dwaj księża odmówili jednak odprawienia katolickiego obrzędu, dlatego zmuszona była zorganizować pogrzeb świecki. Duchowni widzą tę sytuację nieco inaczej i przedstawiają swoje stanowisko. A my pytamy - czy przedstawiciele wspólnoty kościelnej mogą decydować o tym, komu „należy się” msza? Rzecznik diecezji odpowiada.

Zginął człowiek

Sytuacja miała miejsce w Milikowie k/ Bolesławca. Według relacji lokalnych portali, 38-letni mężczyzna zginął w wyniku wypadku. Jadąc motorowerem uderzył w przydrożny słup. Matka ofiary chciała pochować syna zgodnie z obrzędem katolickim, jednak dwie parafie, w których próbowała dopełnić formalności, rzekomo miały jej odmówić. Według relacji kobiety, księża tłumaczyli, że mężczyzna nie był im znany z uczestnictwa w mszach. Nie pamiętali go również z wizyt duszpasterskich.

Wierzący, niepraktykujący

Matka mężczyzny, który zginął w wypadku uważa, że to nie księża, a Bóg powinien osądzać i decydować. „Dopóki żyję, nie wybaczę tym księżom, Bóg powinien osądzać, nie oni." – czytamy na stronie bolec.info słowa kobiety. Tłumaczy również, że jej syn przyjął zarówno sakrament chrztu, jak i komunii oraz bierzmowania. Był osobą wierzącą, ale niepraktykującą.

Oświadczenie proboszcza

Inną perspektywę przedstawia w swoim oświadczeniu ksiądz Janusz Wilk, proboszcz parafii w Gościszowie. Tłumaczy, że sytuacja była wynikiem szeregu nieporozumień. Według duchownego najpierw w spisie brakowało danych tragicznie zmarłego, później rodzina napotkała kłopoty z dopełnieniem formalności, a kiedy już wszystko było ustalone, miał pojawić się problem z dostępnością księdza. Bliscy zmarłego zostali poproszeni o zmianę terminu, ale jak wskazuje proboszcz, odpowiedzieli, że to nie wchodzi w grę.

Jakie jest stanowisko diecezji?

W rozmowie telefonicznej ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik legnickiej diecezji wyjaśnił nam, że w rzeczonym przypadku nie doszło do odmowy katolickiego pochówku.

– Nie są mi znane powody, dla których nie odbył się pogrzeb w parafii zmarłego na terenie Gierałtowa. Jednak tam, gdzie ostatecznie doszło do pogrzebu, czyli w Gościszowie, problemem okazały się błędy w komunikacji pomiędzy rodziną zmarłego, zakładem pogrzebowym i księdzem. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, kiedy zakład pogrzebowy ustala szczegóły pogrzebu bez wcześniejszych ustaleń z administracją cmentarza. Ksiądz chciał pojawić się na pogrzebie, ale narzucono taki termin, który uniemożliwiał jego przybycie. Nie przychylono się do prośby duchownego, dlatego pogrzeb musiał odbyć się bez jego udziału – tłumaczył.

Czy ksiądz może odmówić katolickiego obrzędu?

Ksiądz Waldemar Wesołowski zaznacza, że są sytuacje, w których Kościół może pozbawić zmarłego prawa do katolickiego obrzędu:

- Pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: apostaci, heretycy i schizmatycy; osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych – wymienia rzecznik legnickiej diecezji. Duchowny podkreśla przy tym, że parafia nie może w tej kwestii kierować się subiektywną opinią na podstawie aktywności wiernego lub innych przesłanek, które nie zawierają się w powyższych przypadkach.

Komentarze (12)

Po prostu nie zapłaciła odpowiedniej kwoty"co łaska" .
Mieli obowiązek przynajmniej być nad grobem ,zgotowali Matce drugi cios.
Uroczystość świecka jest tak samo uroczysta.
Odmówili, można w tym wypadku zwrócić się do księży,pastorów kościołów EKUMENICZNYCH,chrześcijańskich.

http

/ceremonie.racjonalista.pl/pogrzeb.html

Pogrzebu w obrządku katolickim powinien być pozbawiony ten klecha.

Pycha.

Zgubi go.

Można dostać jakieś oficjalne potwierdzenie, że się jest heretykiem? Żeby mi ktoś po śmierci głupiego numeru nie wyciął twierdząc, że bycie to za mało.

... bycie apostatą ...

I co teraz? Czy duszyczka tego chłopa pójdzie po takim pogrzebie do nieba? A wystarczyło rzucić kilka stówek(albo tysięcy) i wszystko by było w porządku:)

W Niemczech płacisz na kler podatek ja też płace! Jeśli masz potwierdzone przez urząd skarbowy że płacisz na kościół katolicki czy tam rzymsko-katolicki to ich zasranym obowiązkiem jest odprawić msze i nie biorą za to kasy!! No jak sam dasz to mają! Czasem chodzę na mszę do polskiej parafii w NiemcEch i przychodzi stara lesbijka z żoną i starą matką na msze! Myślicie że k#iądz coś powie z ambony na ich temat?? Nic! Od razu by RtL przyjechał taki Polski TVN... Płacąc podatek i wierzą w co chcą!! W Polsce też tak powinno być a nie co łaska, na jednym cmentarzu 500 zł za miejsce a na drugim 2500 !!

Znajomy miał podobny przypadek, zmarł mu ojciec katolik, który lata wcześniej przy którejś kolejnej "po kolędzie", wywalił księdza (podobno zachował się jak ostatni cham) i od tego czasu, przestał przyjmować księdza. W trakcie "załatwiania" pogrzebu proboszcz powołał się na KARTOTEKI, w których było wszystko na temat jego (ojca) odnośnie "wspierania" wiary - w rezultacie odmowa katolickiego pochówku! Znajomy w końcu załatwił gdzie indziej, za "odpowiednią co łaska", ostatnia posługę i przesłał w ogóle chodzić do kościoła... A arcybiskupowi Jędraszewskiemu się wydaje, że wśród młodych będzie nagły wzrost powołań - cóż za optymizm...

Teraz się wszystko zepsuło, kiedyś ksiądz był panem i plebs nie miał nic do gadania. Powinno się do tego wrócić.

Poczekaj jeszcze roczek,dwa Ob. Czarnek niby MEN+ Ordo Iuris wprowadzą taki swoisty szariat.

a co to lewakow i ateuszy obchodzi?

Można, jak klecha nie dostanie mamony za przeczytanie trzech akapitów z książeczki! A jak mu coś nie podpasuje to potrafi pomylić imię zmarłego/ej...