To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czesi domagają 5 mln euro dziennie, bo KWB Turów nadal działa

Czesi domagają 5 mln euro dziennie, bo KWB Turów nadal działa

Spór  z Czechami o wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów nadal trwa. Czechy właśnie zapowiedziały, że zwrócą się do TSUE o nałożenie na Polskę kary w wysokości 5 mln euro dziennie za to, że nie zaprzestano wydobycia w kopalni Turów. Jednocześnie rząd czeski zawierdził wczoraj (7 czerwca) mandat do negocjacji z Polską  dla ministrów środowiska oraz spraw zagranicznych w celu rozwiązania sporu.

Czeska rada ministrów nakazała 7 czerwca Pełnomocnikowi Rządu ds. Reprezentacji Republiki Czeskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE Martinowi Smolkowi wystąpienie o karę pieniężną na Polskę wysokości 5 mln euro dziennie. Strona czeska przekonuje, że wbrew nałożonym środkom tymczasowym przez TSUE, Polska nadal wydobywa węgiel brunatny w kopalni w Turów.

Będziemy negocjować umowę z Polską w sprawie Turowa, ale będziemy tez domagać się od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej , by nałożył na Polskę karę za utrzymanie przy pracy kopalni odkrywkowej węgla w Turowie - powiedział czeski minister środowiska Richard Brabec.

Trwają negocjacje

Richard Brabec stwierdził, że ramy uzgodnionego porozumienia obejmują m.in. przegląd istniejących procesów wydawania zezwoleń zgodnie z prawem europejskim oraz przekazanie wszelkich dostępnych informacji o skutkach wydobycia. Minister środowiska zakłada, że projekt umowy w tej sprawie będzie gotowy w najbliższych tygodniach.

Wiceminister środowiska Vladislav Smrž stwierdził, że obecnie nie można oszacować, ile czasu zajmą negocjacje umowy międzyrządowej z Polską. Jednak według niego obie strony są zainteresowane jak najszybszym doprowadzeniem do porozumienia.

Rząd Czech upoważnił jednocześnie ministrów środowiska i spraw zagranicznych (Jakuba Kulhanka) do negocjacji z Polską dotyczących kwestii pokrycia przez Warszawę przeszłych, obecnych i przyszłych szkód powodowanych przez kopalnię Turów. Umowa ma obejmować rekompensatę, zwrot wydatków, zarówno przeszłych, obecnych, jak i przyszłych, które dotyczą budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody pitnej po czeskiej stronie granicy. Czechy mają się domagać od 40 do 50 milionów euro na finansowanie tych obiektów.

Komentarze (17)

Czesi?Głąby chcą zastraszyć wszechwładnego małego i jego przydupasów?Nie wiedzą z kim tańczą.Pisowskie przekręty mogą się teraz wykazać,aby rozwiązać konflikt.

Spontanicznych zgromadzeń zakazać w ogóle. Po co ma się ciżba gromadzić, władzę wkurzać i policję niepotrzebnie absorbować.

Zezwolić tylko na Dzień Niepodległości, Dzień Żołnierzy Przeklętych ze zbrodniarzem wojennym "Burym" na czele , 3-ego Maja, miesiączki i rocznice "Ląduj dziadu" oraz dni wszystkich matek boskich, jak tam z kurii synowie ustalą.

Truciciel z Turoszowa musi zostać natychmiast zamknięty.

[quote=PiS.bolszewik.Czekista.]Truciciel z Turoszowa musi zostać natychmiast zamknięty.[/quote]

Ale najpierw zamknąć psychola czekistę i jego protektorów z Nowin...

A co ze ściekami w rzece Kamiennej??
To Wody Polskie z Lwówka Śląskiego wydawały zgody na zabudowę Szklarskiej Poręby i Karpacza!!
Jak nałożą kary to tylko pakować walizki.

Czytaliście już dokumenty Dworczyka na Telegramie?

Państwo z dykty i blachy falistej to przyszłość.

Obecnie kupa łajna brzmi dumniej niż Wolski tenkraj na podmurówce z przeklętych.

kanał poufna rozmowa

Przecież Putin dokładnie zna każde słowa wypowiedziane przez kulawego i jego bandę.

Wypierdku, wpadnij, może pomogę

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację, były wiceminister zdrowia.

Wielki powrót do rządu.
Szybko poszło :-((((

Telegram na kanale "poufna rozmowa"

Maciora smoleński znowu nadaje! Pisma Dworczyka.

Dworczyk to patentowany de@bill pierwszej klasy.

Posrancu, wszyscy ciebie znajdą jako deb@illa pierwszej klasy Premium....

Kto go znajdzie,kosmici czy takie parchy ja ty?

Ja Dworczyk mówię wam pisoskie sałdaty to jest potwarz!
to nie było konto pocztowe, tylko profil na serwerze vkontaktie.ru

Jaka Polska dyplomacja takie negocjacje. Morawiecki mitoman. On sam już nie wie kiedy mówi prawdę.

Czechom się coś pokręciło. Przecież Morawiecki załatwił sprawę w 5 minut.