To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na muzykę pasyjną

 Podczas wtorkowego konceru zaśpiewa także  Chór Kameralny Collegium Musicum – Jelenia Góra

Po raz szósty w Jeleniej Górze rozbrzmiewać będzie MUZYKA PASYJNA. Na Dni Muzyki Pasyjnej Filharmonia Dolnośląska zaprasza 30 i 31 marca. W Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne wprowadzi Stabat Mater Giovanniego Batisty Pergolesiego, muzyka barokowa i fragmenty Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla oraz utwory Johna Leavitta, Jiziego Pavlicy, Charlesa Gounoda. Wystąpi Chór Janacek z Jablonca nad Nysą pod batutą Olgi Fruchlichovej i Chór Kameralny Collegium Musicum Jelenia Góra pod batutą Franciszka Koscha. Wieczory uświetnią soliści: Anna Katarzyna Jiruska (sopran), Anna Rulkowska (mezzosopran) i Eugeniusz Wysoczański – Pietrusiewicz (bas). 

W poniedziałek, 30 marca o godzinie 19 w jeleniogórskiej filharmonii wystąpią uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. Zabrzmią fragmenty Stabat Mater f-moll Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz barokowa muzyka instrumentalna. Przed koncertem o dawnych paschaliach opowie Elzbieta M. Terlega.

We wtorek, 31 marca o godz. 19 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej gościnnie zaśpiewa Chór Janacek z Jablonca nad Nysą. Przy fortepianie zasiądzie Romana Halamova. Koncert poprowadzi Olga Frohlichova. Chór Janacek, noszący imię najważniejszego czeskiego kompozytora, należy do najlepszych amatorskich chórów w Czechach. Odnosił sukcesy na scenach rodzimych i zagranicznych. Występował choćby w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Wtorkowy koncert uświetni także występ gospodarzy: jeleniogórskich chórzystów czterogłosowego Chóru Kameralnego Collegium Musicum – Jelenia Góra. Chór powstał w 2012 roku z inicjatywy dawnych chórzystów Jeleniogórskiego Chóru Chłopięco – Męskiego pod dyrekcją Franciszka Koscha. Występują w nim zarówno dawni chórzyści, jak i nowi pasjonaci śpiewu chóralnego. Pomimo niewielkiego stażu, kameraliści z jeleniogórskiego Collegium Musicum w swoim repertuarze mają ponad 40 pozycji programowych: od Bacha, Mozarta i Haendla po twórców współczesnych. Jeleniogórskie stowarzyszenie chóralne współpracuje z Filharmonią Dolnośląską, która gości ich zarówno na codziennych próbach, jak i koncertach.

W Wielkim Tygodniu Chór Janacek i Chór Kameralny Collegium Musicum zaśpiewa dla jeleniogórskich melomanów utwory w klimacie oczekiwania na Zmartwychwstanie. Usłyszymy takie utwory, jak: Missa Festiva Johna Leavitta, Missa Brevis Pastoralis Jiriego Pavlicy, Messe breve nr 7 Charlesa Gounoda, i fragmenty Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla.

UWAGA! Informacja o tym, jak zdobyć można zaproszenia na te wydarzenia muzyczne w aktualnym wydaniu tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie”.