To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czad zabójca czai się

Czad zabójca czai się

Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie w Polsce kilkadziesiąt osób – ostrzega straż pożarna. - Rozpoczął się sezon grzewczy a w nim ryzyko zatrucia wzrasta – mówi zastępca komendanta PSP st. kpt. Radosław Fijołek. Jak się chronić?

Czad jest bardzo niebezpieczny. Jest bezbarwny i bezwonny, ma silne właściwości toksyczne. Wystarczy zasnąć w zaczadzonym pomieszczeniu i nieszczęście gotowe. - Co roku w naszym regionie w ten sposób giną ludzie – mówi Radosław Fijołek.
Niewyklucza się, że mężczyzna który zginął podczas pożaru w Marczycach, wcześniej uległ zaczadzeniu.

Straż apeluje do mieszkańców o to, by nie lekceważyć tego tematu. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że w wielu domach wymienia okna na nowe - szczelne. Jeśli w budynku z nowymi oknami nie działa poprawnie wentylacja, o zaczadzenia bardzo łatwo.

Czad dostaje się do pomieszczeń przez nieszczelny komin. Jak uniknąć zaczadzenia? Przede wszystkim należy prowadzić systematyczne kontrole szczelności przewodu kominowego (w blokach zobowiązani są do tego zarządcy lub właściciele), stosować sprawdzone urządzenia grzewcze (żadnych „samoróbek”).

Nie wolno w żadnym wypadku zaklejać kratek wentylacyjnych. Powinniśmy sprawdzić działanie wentylacji, zwłaszcza po wymianie okien na nowe. Nie wolno też lekceważyć objawów zaczadzenia, czyli np. duszności, bólów w klatce piersiowej, nudności, zawrotów głowy, itp.