W roku 1948 podejmuje pracę w NBP. Kiedy miał wolny czas - początkowo samotnie wybierał się w góry. Dość szybko zaczął zachęcać innych - jak się wyrażał dowcipnie do KRZEWIENIA WŁÓCZĘGOSTWA - i tak się zaczęła Jego przygoda z turystyką. Od roku 1954 był członkiem PTTK pełniąc niemal do ostatnich lat życia różne funkcje. Najpierw w macierzystym Kole przy NBP. Później w Zarządzie Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” - a w latach 1975-1990 w Zarządzie Wojewódzkim.
Od 1960 przewodniczył Terenowemu Referatowi Weryfikacyjnemu Górskiej Odznaki Turystycznej. Był w tym rzetelny. Podpisał około 30 tysięcy legitymacji. Pełnił tę funkcję społecznie. Stał się, w regionie jeleniogórskim, jednym z najbardziej znanych propagatorów turystyki dla zwykłych ludzi. Od 1957 roku prowadził popularne wycieczki - upowszechniane przez Gazetę Robotniczą - W NIEDZIELĘ NIE MA NAS W DOMU. W ciągu 35 lat poprowadził ponad 2 tysiące wycieczek. Wzięło w nich udział grubo ponad 30 tysięcy uczestników z Dolnego Śląska.
W 1983 roku, z inicjatywy Zarządu Głównego PTTK i znacznym wsparciu finansowym referatu oświaty, dało się zorganizować pierwszy ogólnopolski kurs dla nauczycieli - kandydatów na przodowników turystyki górskiej z uprawnieniami na obszar Sudetów. „Żeby miłość do gór wśród młodzieży krzewili.” Ten pierwszy 3-tygodniowy kurs prowadził - jak wówczas pisano - „nestor jeleniogórskiej turystyki górskiej, świetny znawca terenu i niezrównany kompan wędrówek Mieczysław Holz.” Tych kursów, w latach 1967-1990, poprowadził siedem. Dzięki nim stał się znany w całej Polsce. Pod Jego kierownictwem 116 uczestników, z różnych regionów kraju, uzyskało uprawnienia przodowników. Znakomita większość to nadal aktywni turyści i działacze. Wspominają z nutą rozrzewnienia i autentyczną sympatią swojego Miecia, który uczył ich poznawać i kochać góry. I oni to Jego zadanie z zamiłowaniem kontynuują.
Z okresu ogólnopolskich kursów zrodziło się zainteresowanie Mieczysława Holza szkolnymi schroniskami młodzieżowymi. Ta współpraca układała się wyśmienicie. Coraz częściej z nich korzystał. Organizując sobotnie, niedzielne i świąteczne wycieczki nocował niemal we wszystkich schroniskach. Lubił schroniska młodzieżowe - był zawsze mile widzianym gościem.
Szczególną sympatią darzył najmłodsze z nich - schronisko „Złoty Widok” w Michałowicach, które powstało w 1995 roku. Tutaj właśnie, staraniem Jego przyjaciół, 25 października 1996 roku zorganizowano 80-lecie Jego urodzin. Wierszykom, wesołym wspomnieniom i piosenkom - przy zastawionym stole - nie było końca. Wszyscy uczestnicy, łącznie z bohaterem, do KRONIKI się wpisali. Oto mała próbka.
Teresa Materny
POEMAT DLA MIECIA:
„Osiemdziesiąt lat minęło kiedy w pięknym Lwowie
Na świat przyszło dziecię małe, co się MIECIEM zowie
Czy to może być prawdziwe każdy myśli sobie
Bo tych latek, co minęły, nie widać po Tobie
A więc pijmy za dwadzieścia co do stu brakuje
Bo nieważne, ile się ma - ale ile czuje. (...)
W każdy piątek komunikat czytamy w Gazecie
Gdzie nas Miecio poprowadzi czy zimą czy w lecie
Także wiosną i jesienią szlaki przemierzamy
Czy ognisko czy śliweczki Miecio zawsze z nami
Gdy w sobotę słonko świeci nad naszą Kotliną
My idziemy z panem Mieciem i całą rodziną
Gdy w niedzielę ŻABY z NIEBA, lecz to nam nie wadzi
My idziemy na wycieczkę, bo Miecio prowadzi
Chodziliśmy jako młodzi, a Ty razem z nami
Chodziliśmy razem z dziećmi - teraz już z wnukami.”
Także w tym schronisku, od czego zacząłem to Wspomnienie, miało miejsce pożegnanie z turystyką i ostatnie spotkanie. Wręczono Mu wtedy pierwszą w województwie Srebrną Odznakę - najwyższą w kategorii - PRZYJACIEL SCHRONISK MŁODZIEŻOWYCH. Po szesnastu tygodniach, 5 marca, na starym jeleniogórskim cmentarzu komunalnym Mieczysława Holza żegna liczna rzesza przyjaciół, znajomych, miłośników turystyki oraz uczestnicy organizowanych przez Niego wycieczek.
Przypomniano wówczas, jakimi uhonorowano Go odznaczeniami: Był Członkiem Honorowym PTTK, także Honorowym Przodownikiem Turystyki Górskiej. Przewodnikiem Sudeckim I klasy. Nadto odznaczony był Złotą Honorową Odznaką PTTK i Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki. Poza tym Laureat wielu nagród specjalnych: Prezydenta Jeleniej Góry i jeleniogórskiego Wojewody oraz Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie. Na koniec - za całokształt swojej działalności turystycznej - odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe ZŁOTY WIDOK w Michałowicach, przetrzymuje i utrwala pamięć o Mieczysławie Holzu, Żywej Legendzie Sudetów. W sali spotkań w schronisku jest stała ekspozycja poświęcona Jego życiu i wycieczkom. Każdy pobyt w Michałowicach upamiętnia wpis i zdjęcia w Kronice. Z Jego historią zapoznają się ci, którzy nie znali Go za życia. I ostatni akcent: 16 grudnia 2000 roku dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy - płaskorzeźba, popiersie - dłuta Stanisława Zająca z Górzyńca. Wchodzący do schroniska mają okazję przyjrzeć się jej; wisi na zewnętrznej ścianie budynku. I pokłonić się (napis na tablicy) CZŁOWIEKOWI GÓR.
Kubek
Nowiny Jeleniogórskie nr 50/08
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...