To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Cree & Sebastian Riedel akustycznie

Cree & Sebastian Riedel akustycznie

Jedna z czołowych polskich formacji bluesowo- rockowych Cree & Sebastian Riedel wystąpi 15 października w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Początek akustycznego koncertu, promującego ich najnowszy album „Heartbreaker”, o godz. 19.00.

Grupa powstała w 1993 roku w Tychach, z inicjatywy Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był legendarny muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, zafascynowany historią i życiem Indian, który sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie. Zespół zadebiutował w tym samym roku w Tychach, ale na ogólnopolskiej scenie zabłysnął dopiero w roku 1997, gdy wystąpił na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej "Stodole", a potem zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.
W 1998 roku muzycy wyjechali na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez francuską publiczność. Przed wyjazdem grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę, która, mimo braku reklamy i współpracy z wielkimi wytwórniami, zebrała dobre recenzje i nieźle się sprzedała. Na rosnącą popularność zespołu miały wpływ udane koncerty na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach.
Na całkiem nową płytę Cree trzeba było czekać do lipca 2002 roku, kiedy ukazał się długo oczekiwany album pt. "Za tych..." - bardzo klimatyczny, z życiowymi, niebanalnymi tekstami i niekomercyjny, co zdaniem fanów jest jego dużym atutem. Nagrania odbywały się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Muzycy Cree tym razem wydali album sami, rezygnując ze współpracy z wielkimi wytwórniami płytowymi. Album zebrał jednak bardzo dobre recenzje i został bluesową płytą roku 2002 magazynu "Twój Blues". Kolejne lata przyniosły znaczące personalne zmiany w składzie zespołu, wymuszone także tragicznymi zdarzeniami losowymi. W lipcu 2004 grupa podsumowała swą 10-letnią działalność, wydając płytę "Parę lat", zawierającą 10 utworów z poprzednich płyt, w tym jeden w nowej, niepublikowanej wersji pt. "Po co więcej mi". Rok 2004, mimo szeregu zmian organizacyjnych i personalnych, okazał się rokiem przełomowym dla zespołu, dzięki udziałowi Bastka w programie "BAR VIP" Cree zaistniało medialnie i zjednało sobie nowe grono słuchaczy. W roku 2007 zespół nagrał płytę "Tacy sami", na której gościnnie zagrał gitarzysta „Dżemu” Jerzy Styczyński, a także Dariusz Rybka grający na saksofonie. Dwa lata później grupa nagrała płytę DVD z orkiestrą na 15-lecie swojej działalności, a w 2012 roku studyjny album "Diabli nadali". W 2013 roku formacja Cree & Sebastian Riedel zwyciężyła w w konkursie festiwalu Top Trendy.
Tym razem grupa zaprezentuje się w Jeleniej Górze w wersji akustycznej, promując swój najnowszy album, na którym znalazło się mnóstwo znakomitych utworów.
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na jeleniogórski koncert promujący najnowszy album zespołu zatytułowany „Heartbreaker”. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 4 października 2016. Zapraszamy!