To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Cieplice zmieniają miasto

Cieplice zmieniają miasto

W Cieplicach trwają inwestycje, których wielkość już teraz przekracza 100 mln zł. Kwota ta w najbliższym czasie zostanie podwojona. Za rok dzielnica będzie nie do poznania, za dwa lata stanie się „lokomotywą” ciągnącą całe miasto.

„Cieplice” to cenna marka

- Nie ukrywam, zainwestowałem tu, bo wierzyłem, że właśnie teraz nadszedł dla Cieplic doskonały czas – mówi Henryk Kozieja, który równo rok temu kupił zaniedbany Hotel Cieplice.

Hotel Cieplice przez wiele lat uważany był za „coś pięknego”. W rzeczywistości stanowił kiepski pomnik siermiężnego socjalizmu lat siedemdziesiątych minionego wieku. Do tego w ostatnim dziesięcioleciu został zaniedbany i w dużej mierze zdekapitalizowany. Henryk Kozieja wcale nie musiał go kupować – mógł zbudować nowy. Zależało mu jednak na nazwie – to ona ciągle jeszcze przyciąga klientów.

- Zakończyłem generalny remont wnętrz – mówi właściciel. – Teraz dysponujemy 140 eleganckimi pokojami, kawiarnią i salą konferencyjną. – W kwietniu rozpoczniemy remont budynku na zewnątrz. Już budujemy jego nowe skrzydło.

Henryk Kozieja chce, by wiosną przyszłego roku inwestycja była ukończona. Hotel pomieści wówczas 200 osób, będzie dysponował całkiem dużym krytym basenem o powierzchni 18 metrów na 8 metrów, 20 gabinetami leczniczo – sanatoryjnymi, SPA, salą restauracyjno – konferencyjną na 300 osób oraz wiszącymi tarasami.

- O obłożenie obiektu się nie martwię – mówi Henryk Kozieja. - Zapełniłbym i 500 pokoi. Już dziś przyjeżdżają klienci z Niemiec i Anglii.

Właściciel zamierza nastawić się właśnie na gości zagranicznych: Niemców, Anglików, Belgów, Holendrów… W przyciąganiu ich do Cieplic zamierza pomagać także Uzdrowisku Cieplice, dla którego nie będzie konkurencją, lecz uzupełnieniem ofertowym. Stosowna umowa w tej sprawie między obu firmami została już podpisana.

Za Hotel Cieplice Henryk Kozieja zapłacił kilka milionów złotych. Inwestycja związana z jego remontem i rozbudową pochłonie 7,5 mln zł.

Wszyscy patrzą na Uzdrowisko

Nikt nie ma wątpliwości. O sukcesie Cieplic prawdopodobnie zadecyduje w dużej mierze to, co uczyni z Uzdrowiskiem jego nowy właściciel – KGHM TFI. Kupił je od państwa tuż przed Bożym Narodzeniem ubiegłego roku za 30 mln zł. Ile zainwestuje? Tego dokładnie jeszcze nie wiadomo. Wszyscy liczą, że naprawdę dużo. Co wiadomo na pewno?

Za 1,5 mln zł z KGHM trwa budowa SPA. Cała inwestycja kosztować będzie 3,5 mln zł – resztę wyłożyła Unia Europejska i Uzdrowisko. Pierwsi kuracjusze i klienci komercyjni skorzystają z basenu już w październiku.

- Później chcielibyśmy za 18 mln zł zbudować termy – uzdrowiskowe – mówi Roman Jałako, prezes Uzdrowiska Cieplice. – Równolegle powinniśmy też wyremontować Długi Dom i zmienić jego przeznaczenie z biurowego na hotelowe. Dzięki temu uzyskamy 60 miejsc noclegowych.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogóskich" nr 11/11.

 

Cieplice zmieniają miasto
Cieplice zmieniają miasto

Komentarze (6)

Nikt nie napisał tylko że wszystkie inwestycje rozwijające miasto rozpoczął Obrębalski !! a teraz dzisiejsza władza chwali się jego dokonaniami śmiech na sali. Wstyd Panie Zawiła myślałem że bardziej jest Pan kreatywny a Pan to jak Pana partia przed wyborami opowiadać bajki a po wyborach a tego już nie można.

Brawo Obrębalski!!! Jeszcze zatęsknicie, bo tenże zawiły facet niczego nie zrobi! Jest po prostu żałosny!!!

Czy Uzdrowisko i Kozieja to też zasługa Obrębalskiego? Może moje istnienie również jemu zawdzięczam? Hehehe

Tak, Zazieja wiele zawdzięcza wiele Obrębalskiemu! Marek miał zawsze odpowiednie podejście do inwestorów i dlatego pogonił Łabieńca z Astolu!

Bo sukces ma zawsze wielu ojców ;) Jak sto lat temu kończyłam "elitarne" liceum cieplickie takie inwestycje były tylko w snach. :)

Kiedy Obrębalski objął stołek to zbierał nagrody przyznane miastu za czasów Kusiaka ( np. teraz Polska), za czasów Obrębalskiego za wiele się nie wydarzyło, a to że inwestorzy wsadzają w kasę w Cieplice to nie było jego zasługą, lecz jest zasługą faktu że Cieplice mają potencjał. Zawiła jest na stołku 3 miesiące a maieszkańcy juz chcą cudów. Dobrze byłoby gdyby mieszkańcy zaczęli dostrzegać to co sami robia dla swojego miasta. wszyscy oczekuja cudów a większość nie potrafi nawet wrzucić śmieci tam gdzie ich miejsce.