Imprezę rozpoczęły się wczoraj warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych „Śladami tych, którzy odeszli” oraz wernisaże pokonkursowych wystaw: „Pożegnanie“ (malarstwo), „Nekropolie polsko-czeskiego pogranicza“ (fotografia), „Moja rodzina – moja przeszłość, moja przeszłość – moja rodzina“ (prace plastyczne).
Na czwartek 19 października zaplanowano warsztaty i wykładudla młodzieży licealnej „Tradycje i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze”. Poprowadzi je dr hab. Piotr Grochowski – folklorysta i kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład będzie ilustrowaną zdjęciami i nagraniami opowieścią o tradycyjnych wierzeniach ludowych związanych ze śmiercią i przodkami. Z kolei ekspert z Czech opowie jak zagadnienia te wyglądają po drugiej stronie granicy. Tego samego dnia, o godz. 17.00 wernisaż wystawy fotografii Ewy Andrzejewskiej – „Artyści ludowi – wiejskie płaczki”. Wystawa jest swego rodzaju hołdem dla artystów ludowych, wśród których swoje miejsce miały wiejskie płaczki, wspierające rodzinę podczas trudnej chwili pożegnania krewnych z członkiem rodziny. Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny „Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy już stąd odeszli – czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać”. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o pamięci tych, którzy odeszli w kontekście kulturowym mirjsca, w którym żyją, ze szczególnym uwzględnieniem polsko-czeskiego dziedzictwa kulturowego, wzajemnych wpływów, relacji i reminiscencji.
W piątek, 20 października, organizatorzy zapraszają na warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży licealnej, które poprowadzi muzyk z Lubelszczyzny – Paweł Grochocki (śpiew). Zajęcia będą z jednej strony próbą oswojenia się z tematyką śmierci i umierania i okazją do refleksji na temat własnej śmiertelności, z drugiej zaś pozwolą zapoznać się z bogatym i niezmiernie ciekawym materiałem muzycznym, który był i wciąż jest wykonywany w czasie pogrzebu. Na warsztaty złożą się ćwiczenia z zakresu śpiewu tradycyjnego, emisji głosu, artykulacji dźwięku i współbrzmienia w grupie.
Piątkowy wieczór (godz. 18.00) to premiera spektaklu Teatru „Karawana” – „Ceremonie śmiertelne” w reżyserii Tadeusza Rybickiego. Widowisko muzyczno-poetyckie oparte na ludowych tekstach dotyczących motywu pożegnania składać się będzie z cyklu opowieści inspirowanych codziennością polskiej wsi.
Na finał w sobotę, 21 października, o godz. 19.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie odbędzie się koncert „Dusza z ciała wyleciała”. Wystąpią: zespół Sybiraczki i Kresowianie, Chór Ekumeniczny z Karpacza pod batutą Bernarda Stankiewicza oraz wielokrotnie nagradzany duet: Grochocki – Odorowicz. W repertuarze chóru znajdzie się m. in. „Lacrismosa” W. A. Mozarta, „Kto los swój złożył” J. S. Bacha czy gospelowe „When The Stars Begin to Fall”. Z kolei duet Grochocki-Odorowicz zaprezentuje tradycyjne pieśni pogrzebowe oraz pieśni o śmierci zaśpiewane in crudo. Materiał muzyczny stanowią pieśni pochodzące z przekazu ustnego lub nagrań archiwalnych, głównie z Lubelszczyzny i wschodniej części Polski. W warstwie tekstowej usłyszymy słowa, których zmarły/zmarła wypowiedzieć już nie może.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń oraz artystów znajdują się na stronie www.festiwalfolkloru.pl
PROGRAM
18.10.2017r. (środa)
godz. 9.30-12.30
warsztaty dla dzieci – „Śladami tych, którzy odeszli“
godz. 16.00-18.00
otwarcie wystaw prac konkursowych: „Pożegnanie“ (malarstwo), „Nekropolie polsko-czeskiego pogranicza“ (fotografia) „Moja rodzina – moja przeszłość, moja przeszłość – moja rodzina“ (prace plastyczne)
19.10.2017 r. (czwartek)
godz. 9.30-11.30
warsztaty dla młodzieży licealnej – „Tradycje i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze“
dr hab. Piotr Grochowski
„Dusza z ciała wyleciała. Tradycyjne wierzenia i obrzędy związane ze śmiercią”
Wykład będzie ilustrowaną zdjęciami i nagraniami opowieścią o tradycyjnych wierzeniach ludowych związanych ze śmiercią i przodkami. W centrum tej opowieści znajdą się różne formy dziadów będące obrzędowymi realizacjami idei obcowania żywych ze zmarłymi.
dr filoz. Jiří Sajbt
„Ceremonie pogrzebowe w Czechach wczoraj i dziś”
Joanna Krawietz
„Cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie i inne tajemnice”
godz. 17.00-18.00
otwarcie wystawy Ewy Andrzejewskiej – „Artyści ludowi – wiejskie płaczki“
godz. 18.00-19.30
panel dyskusyjny dla dorosłych – „Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy już stąd odeszli – czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać?“
20.10.2017 r. (piątek)
godz. 10.00-12.00
warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży licealnej
godz. 18.00
spektakl Teatru „Karawana“ – „Ceremonie śmiertelne“
21.10.2017 r. (sobota)
godz. 19.00-20.30
finałowy koncert pieśni pogrzebowych w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...