To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Celtycka muzyka i tańce pod Szrenicą

Celtycka muzyka i tańce pod Szrenicą

Radośnie i energicznie spędzili wczoraj popołudnie i noc (27 lipca) mieszkańcy i turyści, którzy przyszli do Żelaznego Tygla Walońskiego na IV Celtycką Noc.

- Ten festiwal sprawia, że ludzie, którzy do nas przychodzą przenoszą się do innych czasów, mogą potańczyć i spędzić wesoło czas – mówi Robert Pawłowski, mistrz waloński, organizator imprezy.

Publiczność rozruszali muzycy z Rhiannon Celtic Band , propagatorzy klasycznej muzyki irlandzkiej. Istniejący od 2013 roku zespół z Wrocławia z klasycznym instrumentarium (m.in. banjo, bouzouki irlandzkie, mandolina, bodhran irlandzki) zagrał skoczne melodie irlandzkie oraz nastrojowe ballady. Nogi same rwały się do tańca.

A po warsztatach tanecznych prowadzonych przez tancerki z grupy Damhsa Alainn szło to widzom bardzo dobrze. Poznali podstawowe kroki tańców setowych oraz ceili. - Rolą irlandzkich tańców grupowych była przede wszystkim dobra zabawa i możliwość spotkania towarzyskiego – zachęcała ich do wspólnych tańców Aleksandra Kałużny z Damhsa Alainn.

Gwiazda wieczoru zespół Żywiołak zatrzymał publiczność do późnej nocy. Grupa jest znana miłośnikom muzyki folkowej. Czerpie całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej i jako pierwsza odkurzyła temat słowiańskiej mitologii. Dzięki bardzo dobremu przyjęciu ich płyt i żywiołowym koncertom grupa dość szybko dołączyła do czołówki muzyki folk, stając się również atrakcją podczas imprez rockowych.

Poza tańcami i słuchaniem muzyki podczas IV Nocy Celtyckiej można podziwiać walki Wikingów i Słowian z grupy rekonstrukcyjnej WOTAN HIRD. Chętni mogli również spróbować swoich sił w kowalstwie.

Organizatorzy z Żelaznego Tygla Walońskiego oraz z Sudeckiego Bractwa Walońskiego zadbali o różnorodne atrakcje. - Takie imprezy urozmaicają pobyt w naszym mieście i ciesze się, że sa organizowane - mówi Miroslaw Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby.

 Magda Kuźniarz, artystka, prowadząca w Wolimierzu Kuźnię Szkła zaprosiła uczestników Celtyckiej Nocy do udziału w swoim projekcie Szlak Szklarski w Górach Izerskich. Mogli namalować na szkle to co kojarzy im się ze Szklarską Porębą. Na ten projekt artystka dostała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Niektóre z projektów  wypalę i będą stały w wyznaczonych miejscach. Między innymi w Żelaznym Tyglu Walońskim - mówi artystka. Jej warsztaty nawiązują do tradycji szklarskich Gór i Pogórza Izerskiego pokazuje „złoto” Gór Izerskich, czyli najcenniejsze bogactwo krainy jakim jest kwarcowy piasek, z którego od wieków powstaje wspaniałe szkło, pozyskiwany od średniowiecza z Gór Izerskich zdeterminował ich ludzkie zagospodarowanie.

noc celtycka (1) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (2) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (3) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (4) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (5) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (6) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (7) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (8) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (9) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (10) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (11) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (12) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (13) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (14) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (15) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (16) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (17) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (18) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (19) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (20) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (21) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (22) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (23) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (24) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (25) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (26) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (27) (Kopiowanie).jpg
noc celtycka (28).jpg

Komentarze (4)

Kto jest potezniejszy Jezus czy Liczyrzepa bo nie wiem do kogo lepiej sie modlic i skladac ofiary.

Byliśmy na tym koncercie, Chcieliśmy posłuchać muzyki celtyckiej , a nie polskiego folku. Nie mam nic przeciwko takiej muzyce. Jednak plakaty i informacje wprowadzają w błąd.....

Był Zenek?

Nie było ...