To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bulwersująca wycinka drzew

Pracownicy magistratu z bólem serca patrzyli na wycinkę drzew

Kontrowersje wśród  pracowników Powiatowego Urzędu Pracy i Starostwa Powiatowego wzbudziła dwudniowa wycinka drzew w pobliżu jeleniogórskiego magistratu. Odpowiedzialny za nią developer Afi Development Sp z o.o., tłumaczy, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu przyszłych mieszkańców, dla których remontuje zakupione nieruchomości.
 

- Biegały tędy wiewiórki, do tego drzewa tworzyły naturalne środowisko dla wielu gatunków ptaków, teraz tego już nie będzie – mówią pracownicy urzędy, którzy zaalarmowali nas o wycince.
- Na pewno mają na to zgodę, ale taką zgodę też trzeba wydawać z rozsądkiem, a nie zza biurka. Czy ktoś się w ogóle tutaj pofatygował przyjechać i ocenić stan tych drzew – pyta retorycznie jedna z urzędniczek, która z ubolewaniem patrzyła jak kolejne drzewa padają na ziemię. – Z tego co wiem, to obowiązuje teraz zakaz ich wycinania ze względu na okres lęgowy ptaków – dodaje.
Iglaki tworzyły naturalny szpaler, który odgradzał remontowane budynki po dawnym kompleksie wojskowym od magistratu. Pod piłę wpadło co najmniej kilka drzew, głównie liściastych, zdarzały się też iglaste. Developer uznał, że zagrażają bezpieczeństwu przyszłych lokatorów.
- Ich korzenie sięgały fundamentów. Część drzew znajdowała się już w bardzo złym stanie. Przechylały się na budynki. Obawialiśmy się, że w końcu spowodują kiedyś tragedię – tłumaczy przedstawicielka zarządu Afi Development Sp. z o. o. i uspokaja, że wokół zabudowań pozostało jeszcze sporo zieleni. – Nie pamiętam wprawdzie na ile dostaliśmy zgodę, ale bez przesady nie wycięliśmy ich przecież wszystkich. Zresztą nowi mieszkańcy też muszą mieć gdzie parkować. Niewykluczone, że będą to robić właśnie na w miejscu po starym drzewostanie – dodała przedstawicielka firmy.

IMG_7919.JPG
IMG_7920.JPG
IMG_7923.JPG
IMG_7927.JPG
IMG_7933.JPG
IMG_7936.JPG
IMG_7939.JPG
IMG_7941.JPG

Komentarze (23)

jeszcze troche to jelenia gora bedzie betonowa pustynia bo np na zabobrzu drzewa w ubieglym roku byly zieloniutkie a w tym stercza suche patyki cuda cuda!

A gdzie tu jest napisane, w jakim to mieście ? Może chodzi o Bolesławiec ? Zresztą te literówki...

Dziwne bo jak pracownicy PUP chcieli by wyciąć jedno drzewo,aby umożliwić parkowanie za budynkiem urzędu, to nie dostali akceptacji, a wszyscy wiemy jaki są problemy, teraz do budynku sprowadza się kolejny wydział Starostwa, już dziś współczuję wszystkim interesantom, ale komercja to jest to napędza kasę, a nie dobro petenta, przeganianego z parkingu dla pracowników na plac defilad po wyboistej pseudo drodze.

Z tym wycinaniem drzew od jakiegoś czasu to normalnie jakaś plaga. Wszędzie tylko wycina się. A w lasach całe hektary idą pod piłę. Mam już swoje lata i pamiętam że kiedyś nie wycinało się na taką skalę. Niedawno nawet dobrano się do drzew wzdłuż ulicy na Przełęcz Kowarską. Teraz jest tam widok jakby przeszła trąba powietrzna, a do tej pory była to taka ładna droga.
To wszystko to po prostu rabunkowa gospodarka i ciekawe kiedy w końcu ktoś się weźmie za to i zrobi porządek za tymi nadleśnictwami.

Proponuję zapoznać się z
http://www.sprawynauki.waw.pl/?section=article&art_id=1842

1) Duże elektrownie, wychodząc naprzeciw naciskowi UE dotyczącemu zwiększenia udziału energetyki odnawialnej w bilansie energetycznym państwa, wpadły na pomysł, aby zamiast węgla spalać drewno.
2) Wymuszono więc na Lasach Państwowych zwiększenie etatu rębnego – co służy także elektrowniom.

Co prawda w Minister Gospodarki i Pracy już w 2005 roku pisał.
1) Zgodnie z "Polityką energetyczną do 2025 roku" pozyskanie biomasy pochodzenia leśnego musi uwzględniać w pierwszej kolejności jej zastosowanie w przemyśle drzewnym, celulozowo-papierniczym i płytowo-drewnopochodnym. Oznacza to, że na cele energetyczne będzie przeznaczana przede wszystkim ta biomasa pochodzenia leśnego, która nie może być wykorzystywana do celów przetwórczych.
2) Pragnę podkreślić, iż wszystkie działania zmierzające do promocji wykorzystania biomasy, przewidują stosowanie drewna dopiero po zaspokojeniu potrzeb przemysłu przetwórczego.

http://ww2.senat.pl/k5/dok/sten/oswiad/niski/8701oa.htm

W praktyce jednak odsetek drewna przeznaczanego do spalenia sięga niekiedy 30%.

Co więcej z technologicznego punktu widzenia kogeneracja, czyli współspalanie biomasy w starych kotłach, zbudowanych z myślą o opalaniu węglem, jest procesem mało wydajnym.

Daleko nam jednak do Niemców, którzy niedawno osiągnęli udział energii generowanej przez ogniwa fotowoltaiczne wynoszący 50% całego zapotrzebowania kraju na prąd.

http://www.treehugger.com/energy-policy/half-germany-was-powered-solar.html

Jakie drzewa? Jaka zieleń? Najważniejsze aby zaparkować gdzie było...

Oh jej.. z bólem serca patrzyli na wycinkę... Ciekawe dlaczego nie patrzą z bólem serca na powiększającą się liczbę bezrobotnych w regionie ;] ?

Proponuję postawić w tym miejscu jakąś przychodnię od bólu serca i będzie w pytkę.

ja pier....co za kraj,,,gdzie jest prokurator. najlepiej tępe lemingi wszystko wyciąć i zalać betonów. debile

Slyszalem, ze jakas wspolnota na Zabobrzu wywalila tydzien temu piekne drzewo. Prokurator tez sie nie zainteresowal ile dali w lape za pozwolenie.

hehe najlepszy cytat "...ale taką zgodę też trzeba wydawać z rozsądkiem, a nie zza biurka." sami pewnie tak nagminnie robią ;)

Do J
"Daleko nam jednak do Niemców, którzy niedawno osiągnęli udział energii generowanej przez ogniwa fotowoltaiczne wynoszący 50% całego zapotrzebowania kraju na prąd."
Strona, którą prztaczasz jakoś nie zauważa, że:
1 akurat było bardzo słonecznie
2 tylko się ściemniło natychmiast konwencjonalne i atomowe ruszyły pełną parą i takie ruszenie także powoduje straty energii,
3 po 10, 15 latach już ogniwa szybko tracą sprawność,
4 pod solarami tysiące haktarów bezużytecznej ziemi,
5 koszty budowy gigantyczne i najwięcej zarobiły na nich banki,
6 droga energia
7 na takie wydatki stać tylko bogate Niemcy a zmusza się do tego biedne kraje
8 a w tych krajach gdzie jest dużo słońca to ogniw się nie buduje- nie jest to zastanawiające
9 Niemcy muszą niewiarygodne kwoty wydać na sieci przesyłowe, aby móc odebrać tę moc z OZE
10 czy nie lepiej instalować moce z ogniw we Włoszech i nowymi sieciami przesyłac na północ europy? - nie jest to zastanawiajace?

Przemyśl to a nie cytuj nawiedzone strony internetowe.!!!

Ustawowo uregulowane jest, że ze względu na okres lęgowy nie można przeprowadzać wycinek drzew od 1 marca do 15 października. Ciekawe, który urzędnik wydał zgodę.

Która ustawa o tym mówi?

Byłam przy Urzędzie Pracy jeszcze przed wycinką drzew. Oglądałam powstające vis a vis mieszkania. Faktycznie, drzewa były przechylone w stronę budynku i w złym stanie. Poza tym, gdybym kupiła tam mieszkanie, to bardzo zależałoby mi na miejscu parkingowym, zwłaszcza, że o parkowanie przy urzędzie bardzo trudno. Moja siostra mieszka nieopodal, dużo zieleni jeszcze zostanie, nie wycięli wszystkiego do zera. Poza tym fajne mieszkanka i ponoć niedrogo. Zastanawiam się nad kupnem.

Komuś kto ma wątpliwości proponuję samemu poczynić inwestycję deweloperską czy jakąkolwiek inną zanim zacznie burczeć. Kredyty i odsetki mają lecieć bo jakieś drzewko czy inny robal itd...
Jak się nic nie dzieje to motłoch płacze że lipa że dno że miasto się wyludnia!!!
Tak źle i tak nie dobrze... co za kraj malkontentów i tetryków... jak się nie podoba to wypad za do Niemiec robić na turków i jugoli !!! Tylko najpierw zapytajcie "tamtejszych" który kraj jest krajem możliwości... "jeszcze"

Budują domy autostrady zakłady poszerzają ulice to zawsze jakiś "mocher" się znajdzie i będzie kwakał a nie widzi zalesień nie widzi nowych drzew i krzewów przy każdym domu ale on już on już nie potrafi nic innego jak tylko narzekać a przecież może się przenieś do Afryki bo tam mało budują i rośnie dużo drzew.

kto widział ten wie, że te drzewa były pochylone w kierunku domów, nie dziwię się że je wycieli. ja sam nie chciałbym mieszkać pod drzewami, które się chylą i mają próchno

Wycinanie drzew w okresie lęgowym ptaków stanowi naruszenie postanowień rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, a także naruszenie postanowień Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku.

Przywołane przez Ciebie rozporządzenie ma status "akt archiwalny", więc ...?

Ani w ustawie, ani w cyt. rozporządzeniu nie jest napisane, że: "ze względu na okres lęgowy nie można przeprowadzać wycinek drzew od 1 marca do 15 października"

To, że na terenie miasta wycina się wiele drzew bez żadnego uzasadnienia to świadczy o braku rozsądku wśród osób wydających lekką ręką zgody na ten proceder, ale fakt, że w Jeleniej Górze praktycznie nic się nie sadzi/ mam na myśli drzewa przy ulicach/ to świadczy o wielkiej głupocie ludzi za to odpowiedzialnych. Drzewostan na terenie miejskim jest w większości stary, zaniedbany i powinien od dawna być uzupełniany nowymi nasadzeniami.

ciekawe ile afi zapłacił dora123 aby opublikowac ten wpis co na to basiek